PSV komt tot rust onder leiding van Cocu Kromowidjojo moet op WK diep buigen 28 SPORT EREDIVISIE Ajax wint in openingswedstrijd in de eredivisie eenvoudig van Roda JC. Het wordt 3-0 voor de thuisclub. Cocu heeft in korte tijd de druk bij PSV weggehaald. Media spra ken in maart over een revolutie binnen de bestuurslagen van de club. Die kwam er niet. Alleen binnen de selectie en de techni sche staf van de club is sprake ge weest van een gigantische omme zwaai. Het grote verschil met vo rig jaar is dat PSV kampioen mag worden, in plaats van dat het moet. Na een seizoen van over spannen verwachtingen en veel heisa is er weer volop aandacht voor de ontwikkeling van jonge, talentvolle spelers. Cocu wekt ver trouwen bij het toekomstige tafel zilver. Mede door zijn imposante spelerscarrière heeft hij het kre diet bij het ervaren deel van de se lectie. „Ik hoop niet dat er nog heel veel gaat veranderen", zegt hij na de waanzinnige transferzo- mer bij PSV. En dan is er nog het keeperspro bleem: Tyton is teleurgesteld dat hij tweede man is en kijkt rond naar een nieuwe club. „Ik denk dat er nog wel spelers vertrekken, maar hoop dat Tyton bij ons blijft. Hij is een goede keeper, die zich nu even in de situatie moet schik ken. Als hij daadwerkelijk weg gaat, dan komen er andere opties in beeld." Cocu spreekt de naam van de held van veel supporters, Heurelho Gomes, niet uit. Ook al om Jeroen Zoet niet voor het hoofd te stoten. Een versterking hoopt hij dit weekend te begroeten: Ji-Sung Park sluit vermoedelijk aan bij de club. „Dat is wel de verwachting, maar hij moet met zijn huidige club nog een akkoord bereiken." Cocu is blij met de nieuwe start Phillip Cocu bij PSV, die de verwachtingen overtrof. Net als in maart vorig jaar was tijdens zijn eerste offi ciële duel als trainer een golf van opluchting op de tribunes en in het Philips Stadion voelbaar. Des tijds speelde PSV een prima wed strijd tegen Valencia (i-i), nu werd Zulte-Waregem van de mat gespeeld. Alleen de eindstand (2-0) viel tegen, PSV deelde niette min een mokerslag uit. Cocu kon in zijn eerste, inte rim-dienstverband bij PSV slechts accenten leggen. Hij bleek geen wonderdokter en kon in het voorjaar van 2012 het al zwalken de PSV alleen naar bekerwinst loodsen. De afgelopen maanden zette hij met technisch manager Marcel Brands geen hakmes maar een hakbijl in de selectie van PSV. Maar twee spelers die in maart '2012 in 'zijn' eerste basisopstelling in de eredivisie stonden, zijn er morgen nog bij: Wijnaldum en Matavz. „Het is een drukke zomer geweest en er kan nog van alles gebeuren. Dat hoop ik overigens niet, ik denk alle spelers best ge motiveerd te kunnen houden. Wie niet speelt, moet er gewoon op de training voor zorgen dat hij weer een kans krijgt." Alle ingrepen van de PSV-top leid den tot een fris en sprankelend team, waar veel jongelingen zich zonder problemen staande hou den. „Ik ben ontzettend trots op de ploeg, ze hebben tot nu toe heel volwassen gespeeld. Dat Bre- net, Bakkali en Hendrix aanslui ten? Ze hebben het zelf afgedwon gen. Je krijgt een kans in de voor bereiding. Niet een of twee trai ningen, maar vijf weken, daarin hebben ze ons overtuigd." AMSTERDAM - Alsof de KNVB hele maal geen zomerstop had inge pland, is Ajax verdergegaan op de ingeslagen weg. Het team is veel verder dan de rest van de Neder landse eredivisieclubs. Na winst in de wedstrijd om de Johan Cruijffschaal werd ook het eerste competitieduel van 2013/2014 ge wonnen. Roda IC werd eenvoudig opzijgezet: 3-0. Frank de Boer wil dat zijn team er dit jaar veel eerder staat dan in voorgaande drie voetbaljaargan gen. Toen moest telkens na de winterstop een flinke inhaalrace op poten worden gezet. Boven dien hoopt De Boer nu eens te overwinteren in de Champions League. Wie in de poulefase nog volop experimenteert met opstel lingen, maakt internationaal so wieso geen schijn van kans. In de Nederlandse competitie zou dat wel kunnen. Echter, liefst tien rood-witte spelers uit het team dat op 5 mei kampioen werd in de thuiswedstrijd tegen Willem II stond vrijdag bij de aftrap van een nieuw eredivisiejaar ook op het veld. Het is, zeker bij het voor heen altijd toch wat wispelturige Ajax, zelden vertoond. Slechts Bojan Krkic was nog wat onwennig toen hij door de cata comben van de Arena liep. Op het veld echter wist de Spaans-Servi sche Barcelona-huurling de weg richting doel al aardig te vinden. Het mannetje is behoorlijk han dig. Krkic moet De Boer rechts voorin verlossen van de frustraties die hij vorig jaar had over de invul ling van die positie. Tobias Sana, Miralem Sulejmani, Derk Boerrig- ter, Jody Lukoki, Ryan Babel en Isaac Cuenca konden maar zelden bekoren. Krkic zal van De Boer veel meer krediet krijgen dan zijn voorgangers. Al is het maar omdat er enorm veel dreiging van hem uitgaat. Krkic werd overigens wel vervan gen. Na 66 minuten mocht Sana het op rechts proberen. Zoals in de lijn der verwachting lag, gaf De Boer op het middenveld de voorkeur aan Christian Poulsen, om Mitchell Donald te ontwape nen. Roda JC kreeg weliswaar via Krisztian Nemeth de eerste kans, daarna was het gedaan met de Limburgse dadendrang. Dat de Limburgers na de pauze een strafschop misten, Wiljan Pluim schoot hoog over, deed het vertrouwen van de bijna-degra- dant van vorig seizoen ook al geen goed. Met Pluim, Anouar Ka li, Kees Luijckx en Ard van Pep pen heeft het team wel meer voet bal in huis. Net als vorig jaar koos Roda JC er echter voor in de Are na de verdedigende stellingen te betrekken. Dat had kunnen lonen als het lang 0-0 was gebleven. Al in de negende minuut brak Ajax evenwel de ban. Christian Erik- sen, die eerder al via het muurtje op de lat schoot, wist met een tweede vrije trap Roda-doelman Filip Kurto via de grond bijna te verrassen. Kurto keerde de bal nog met zijn benen, de vlak voor hem opgedoken Ricardo van Rhijn tekende alsnog voor de eer ste competitietreffer van 2013/2014. Nog voor het half uur verstreken was stond uitblinker Eriksen ook aan de basis van de 2-0. De Deen zette Siem de Jong vrij voor Kur to. De middenvelder schoot de bal beheerst binnen. Na rust was het allemaal wat geza- piger in de Arena. Viktor Fischer bepaalde de eindstand, vlak voor tijd, op 3-0. VAN DEN DRIEST MAAKT DEBUUT IN BETAALD VOETBAL Desondanks zag Kromowidjojo haar derde plaats 'niet als een ne derlaag', zei ze in de catacomben van zwemstadion Palau Sant Jordi in Barcelona. „Eerlijk gezegd ben ik best blij met brons. Natuurlijk kan ik niet super tevreden zijn met mijn tijd, maar ik moet ook realistisch zijn. Het niveau van Campbell heb ik nu niet." Toch had 'Kromo' eergisteren nog goe de hoop een tijd van onder de 53 seconden neer te zetten. Na een matige race stond er echter een zeer tegenvallende tijd van 53,42 seconden op het bord. Hiermee was ze zelfs langzamer dan in de halve finale. Haar Australische opponente no teerde daarentegen opnieuw een lage 52'er. De 21-jarige Campbell - die als een speer van start ging - pakte het goud in 52,34 seconden. Het was al de vijfde keer dit sei zoen dat Campbell een absolute toptijd noteerde. De beste tijd die Kromowidjojo ooit zwom (52,75) dateert alweer van april 2012. En zo betaalde de trainingsarbeid van Cate Campbell zich uit. Waar 'Kromo' na de Olympische Spelen van Londen twee maanden lang geen zwembad zag, pikte de Au stralische snel de draad weer op. Campbell trok zich vorig jaar we gens ziekte terug voor de olympi sche finale van de 100 vrij. Hierna kon ze zich, in alle rust, helemaal richten op de WK. Kromowidjojo hervatte in november de training en traint sinds begin dit jaar volle bak. Afgezien van het verschil in trainingsuren moest Kromowidjo jo de afgelopen periode ook wen nen aan haar nieuwe status in de mondiale zwemwereld. Als rege rend olympisch kampioen was zij de te kloppen vrouw. „En dan sta je toch anders op het startblok dan wanneer je een zwemster bent die revanche wil nemen voor een mislukt olympisch optre den. Nederland moet echt niet het vertrouwen verliezen in Rano mi", stak Femke Heemskerk haar trainingsmaatje een hart onder de riem. De naam van Heemskerk prijkte na de finale op het konin- ginnenummer op een mooie vijf de plaats. In de halve finale van de 50 meter vlinderslag leek Kromowidjojo la ter op de avond wat frustratie van zich af te zwemmen. Ze zwom een dik pr en kwalificeerde zich als één na beste voor de finale van vanavond. Titelverdedigster Inge Dekker - die zonder grote ver wachtingen naar Barcelona is afge reisd - ging met een zesde tijd door naar de finale. door Rik Elfrink Door op de ingeslagen weg EINDHOVEN - Hij gebruikt weinig woorden, waakt voor overdreven verwachtingen en blijft rustig. Phil lip Cocu blaast in zijn nieuwe rol niet te hoog van de toren. „Ik denk dat Ajax favoriet is voor de titel. Wij doen er alles aan om zo lang mogelijk bovenin mee te draaien. Als we zo spelen als afgelopen week, moet dat mogelijk zijn", zegt hij aan de vooravond van het nieu we seizoen. K door Edward Swier Adreano van den Driest heeft vrij dagavond zijn debuut gemaakt in het betaalde voetbal. De Middel burger viel in de Jupiler League in in de wedstrijd van zijn club FC Eindhoven tegen WV-Venlo. Hij kwam in de 42e minuut in het veld. Het duel eindigde in 0-0. Fortuna Sittard mag zich de eerste koploper van het nieuwe seizoen noemen door een 2-0-zege op De Graafschap. FC Dordrecht, waar Gérard de Nooijer voor het eerst als assistent-coach in een officiële wedstijd op de bank zat, won thuis met 2-1 van MW. Excelsior-Helmond Sport eindigde in 2-2. Sarah Sjostrom, Cate Campbell en Ranomi Kromowidjojo (vlnr) tonen hun medaille na de 100 meter vrije slag. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Natasja Weber BARCELONA - Het verschil was im mens. Ruim een seconde na winna res Cate Campbell tikte Ranomi Kromowidjojo aan. Meer dan een bronzen WK-medaille zat er vrij dagavond op de 100 meter vrije slag niet in voor de olympisch kam pioen. De Zweedse Sara Sjöström ging er met het zilver vandoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28