Gif tegen bijen hoort niet op akkers I,!*.""»""""'" J Nu te koop: MENINGEN 27 \cf>ï $2é!M0£ &)!1 brieven Israël Windmolens mm te gast Arbeidsmarkt Inbraken 1 tickets voor het Openingsgala van 1 Film by the Sea met 'Gabrieüe' cor de jonge Uit het artikel Israël straft EU voor boycot blijkt hoe Israel het Westen chanteert. De nederzettin gen zijn illegaal en producten mo gen dus niet als Israëlisch ver kocht worden. Het weren daarvan is een kwestie van recht en een daad van maatschappelijk verant woord ondernemen. Bedrijven dienen zich te onthouden van steun aan de bezetting. Het is een gotspe dat een boycot van neder zettingenproducten slecht zou zijn voor de Palestijnen die in ne derzettingen werken, die dan hun baan dreigen te verliezen. Eerst pakken ze de Palestijnen het land af en dan mogen ze daar voor een hongerloontje komen werken. Veelal onder erbarmelijke omstan digheden. Ja, zelfs kinderen, getui ge het artikel 'Kostwinners van 14 in de Jordaanvallei' van de Neder landse Simone Korkus die in Is raël woont. Terwijl weinig Pales tijnen hun brood in nederzettin gen verdienen, brengt de Israëli sche bezetting de Palestijnse eco nomie elk jaar voor miljarden aan schade toe. Dat er nu bij velen de ogen open mogen gaan. Twee tegenstrijdige berichten op dezelfde pagina (29 juli). De ZMf die klachten gaat peilen over licht hinder en een artikel over hori- zonvervuilende windmolens op de Noordzee. Ik woon in Kamper- pD(3d) land en bij bepaalde omstandighe den zie je grote lichtvlekken van de Rotterdamse Maasvlakte, en de havens van Gent en Antwer pen. Ik begrijp best dat de ZMf daarvoor aandacht vraagt. Ik heb het stellige vermoeden dat de ZMf voorstander is van wind- Restrijdingsmiddelenfabrikant Syngenta bijeenkomsten waarover Michael Kester van Syr huilt in de PZC van afgelopen dinsdag kro- genta suggereert dat we daar niet willen komen Bestrijdingsmiddelenfabrikant Syngenta huilt in de PZC van afgelopen dinsdag kro kodillentranen en geeft Greenpeace de schuld van het Europese deelverbod op en kele voor bijen schadelijke bestrijdingsmiddelen. Wij zouden simpele stellingen poneren. Maar Greenpeace trekt zijn conclusies, net als de Europe se Commissie, uit onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek naar bijensterfte. Natuurlijk cijfert Michael Kester van Syngenta de schadelijkheid van hun middelen op bijen weg. Be strijdingsmiddelen maken is immers Syngenta's co- re business. De studies die voor de toelating wer den ingediend en die de veiligheid van de midde len aantonen, zijn in de regel onderzoeken van de industrie zelf. Deze zijn vanwege de 'concurrentie gevoeligheid' niet in te zien voor publiek. Neonicotinoïde insecticiden worden massaal ge bruikt in onze landbouw om insecten zoals blad luis te bestrijden. Stapels onafhankelijk onderzoek tonen aan dat deze landbouwgiffen ook schadelijk zijn voor bijen en andere nuttige bestuivendè insec ten. Syngenta gebruikt zaadcoatings: een laagje gif om zaden zodat de plant die er uit groeit, helemaal giftig is voor insecten. Dus ook de nectar en het stuifmeel, dat voedsel is voor bijen. De industrie brengt deze zaadcoatings aan de man als duurzaam gifgebruik. Maar niets is minder waar: voortaan is een plant altijd giftig, ongeacht of er landbouwpla- gen zijn. Ondertussen worden bijen en andere in secten sluipenderwijs vergiftigd. Het Europese tijdelijke deelverbod is een eerste stap in de goede richting om de bijen te bescher men, maar nog lang niet voldoende. Alle voor bijen schadelijke middelen moeten volgens Greenpeace van de markt af. Dit standpunt én in de praktijk be wezen oplossingen om helemaal zonder bestrij dingsmiddelen te werken, dragen we aan tijdens bijeenkomsten waarover Michael Kester van Syn genta suggereert dat we daar niet willen komen. Je kunt stellen dat Syngenta en Greenpeace het vooral niet eens zijn over de basis van het pro bleem: de landbouw. Syngenta heeft immers baat bij het huidige landbouwmodel dat volledig afhan kelijk is van grote hoeveelheden chemische midde len. Greenpeace wil een landbouwsysteem dat niet meer tégen de natuur, maar mét de natuur werkt. Agro-ecologie heet dat. Dat is verre van simpel: daar komt veel kennis en innovatie bij kijken. Ook gewone boeren kunnen de overstap naar dit landbouwmodel maken. Dat bewijzen de honder den boeren die momenteel ervaring opdoen met bloemrijke akkerlanden. De bloemen langs de ak kers trekken bepaalde insecten zoals sluipwespen aan, die bijvoorbeeld bladluizen opeten. De bloe men bieden insectenvoedsel, nectar en stuifmeel, maar maken ook het spuiten van gif overbodig, zo ervaren de boeren die een bloemrijke akkerrand hebben. Helaas weten boeren nog maar weinig over deze gratis principes van Moeder Natuur. Daar is een verklaring voor: boeren krijgen geen onaf hankelijke informatie meer over gewasbescher ming. De enige adviseurs die op het erf komen, zijn mensen van Syngenta, Bayer en anderen uit de bestrijdingsmiddelenindustrie. Tsja, wij van WC-eend adviseren... Dat Benelux-directeur Kester van Syngenta 'het beu (is) om in het verdomhoekje te staan', ligt niet aan Greenpeace, maar aan de langzame ontrafeling van de werkwijze van zijn in dustrie. Syngenta kan beter stoppen met afleidings manoeuvres en zich neerleggen bij wat weten schappers en beleidsmakers concluderen: gif dat slecht is voor bijen hoort niet op de markt, op de akkers, of op ons voedsel. Herman van Bekkem is landbouwexpert bij Green peace. energie en van windmolens, ook in zee. Als het om ondernemende vrienden uit het milieu-industri eel complex gaat, is horizonvér- vuiling waarschijnlijk niet zo'n probleem. De argumenten zijn van een hoog duimzuiggehalte. 'Duitsers storen zich meer aan een kerncentrale dan aan een windturbine' schrijft de redac teur. Frankrijk heeft meer dan 50 keer zo veel kerncentrales als Ne derland, en toch is dit de belang rijkste vakantiebestemming van Europa. Laten we zuinig zijn op het belangrijkste bezit wat we hebben om toeristen te trekken: een schoon strand met een einde loos prachtige horizon. Aardig om de kranten van woens dag 31 juli en donderdag 1 augus tus naast elkaar te leggen. Woens dag de kop '65-plussers werken door', waarbij de Zeeuwse 65-plussers landelijk gezien hoog scoren. Donderdag de kop van het Zeeuwse katern '45-plusser zoekt lang naar baan', waarbij het gaat om de Zeeuwse leeftijdsgroep. Eerlijk gezegd weet ik de oplos sing ook niet, maar dat er sprake is van een spagaat op de Zeeuwse arbeidsmarkt, wordt binnen twee dagen helder aangetoond. Gemeenten zijn laks rond inbra ken (31 juli).De gemeente Borsele organiseerde in mei een voorlich- tings avond over Inbraak preven tie In de Stenge In Heinkenszand. Het was een avond met alles erop en eraan. Een zeer goede avond met praktijkvoorbeelden uit de ei gen woonomgeving. De politie en een leverancier van hang- en sluit werk waren aanwezig. Er was bre de bekendheid gegeven aan deze avond De opkomst vanuit alle dorpen van Borsele was 4 perso- nen.Wie is er laks? De gemeente Borsele valt in deze in ieder geval niets te verwijten. Stagiair Harold van de Velde had zijn onderzoek mijns inziens toch wat nauwge zetter kunnen uitvoeren. www.filmbythesea.nl ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2013 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Corrie van der Hart Vronesteijn 46, Oostkapelle s door Herman van Bekkem l/r*rl 111 ontnr»or> nn rrr «4 I« 1*. „^.„11c Mark Faasse Vijverlaan 20, Kamperland Ad Lijmbach Roompotstraat 26, Lewedorp Hans Ceertse Zuidhoekstraat 2, Baarland frtrnCsea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27