Voor drie ton het schip in Koop tickets voor uitjes rechtstreeks bij organisatie 12 GELD WERK WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmwÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊmm bassie (van adriaan) Hoe gaan BN'ers om met geld. In de serie 'Geld en Goed' vertellen ze daar over. Vandaag Bassie. De 77-jarige clown, ooit de helft van het duo Bassie en Adriaan, woont met zijn vrouw in Vlaardingen. Waarop zou je nooit bezuinigen „Op lekker eten. Mijn vrouw kan goed koken. En ik hou van smaak op tafel. Dus waarom zou je dan op haar hobby beknibbelen?" Waarop zou je kunnen bezuinigen? „Op spullen voor mijn shows. Bij het kopen van apparatuur wil ik altijd het beste van het beste. Dat loopt al gauw in de papieren. Ei genlijk is het ook helemaal niet nodig om spullen te kopen die waarschijnlijk langer meegaan dan ikzelf." Wat was je grootste miskoop? „Ik ben in 1995 voor drie ton het schip ingegaan. Dat was bij een groot evenement in Rotterdam, waar ik met een kindershow stond. Er werd 80.000 man pu bliek verwacht, want Elton John was de publiekstrekker. Hij zou optreden voor een gage van een half miljoen. De organisatoren hadden hem twee ton voorschot betaald, maar vlak voor het evene ment wilde hij de resterende drie ton ook meteen vangen. Anders bleef hij thuis. Toen vroegen de organisatoren of ik die drie ton wilde voorschieten, dan zouden ze het me na het festival uit de op brengst van de kaartverkoop weer terugbetalen. Dat ging dus mis, want er kwamen maar vierdui zend bezoekers. De organisatoren waren zo link om hun bedrijfje te laten ploffen, zodat ik kon fluiten naar mijn centen. Nu krijg ik niet eens meer een kerstkaartje van die gasten. Ze zijn later een kroeg begonnen. Ik vind dat ze die mini maal 'Café Bassie' hadden moeten noemen, maar dat kon er niet eens vanaf. Nu lach ik erom!" Wat was je beste aankoop ooit? „Ons huis. Daar wonen we al vijf tig jaar. Eerst huurden we het van de gemeente voor 53 gulden per maand. In 1975 kochten we het voor 50.000 gulden. Het heeft vier verdiepingen en staat op een prachtige plek. Inmiddels hebben we het al een paar keer verbouwd en het is veel meer waard gewor den dan het aankoopbedrag." Wat wil je nog kopen? „Ik lonk naar een nieuw key board. Maar of ik dat mag kopen, moet ik eerst aan mijn vrouw vra gen." Die luistert op de achter grond mee. En gaat akkoord: „Als het voor je werk is, mag het." In de zomer is altijd veel leuks te doen: festivals, con certen en andere evenemen ten. Tickets zijn meestal via internet te koop. Maar waar moet je op letten als je online een kaartje koopt? Een wedstrijd van het Neder lands elftal, een concert van Beyoncé of Lowlands: voor som mige evenementen is het echt een sport om aan kaartjes te ko men. Meestal zit er niets an ders op dan tijdig achter de computer te gaan zitten en ho pen dat je ertussen komt. Maar bij onlineboeken komt meer kij ken dan geduld en een snelle in ternetverbinding. Er zijn twee manieren om on- linetickets te kopen: via het offi ciële verkoopkanaal dat door de organisator is aangewezen of Een wederverkoper moet zich vooraf duidelijk bekend maken als doorverkoper via een wederverkoper. „Bij concerten vind je de link naar het officiële verkooppunt altijd op de website van de artiest en van de locatie waar hef concert is", zegt Marjanne Manders van concertorganisator Mojo. Kijk bij sportwedstrijden op de site van de club of het stadion waar de wedstrijd wordt gespeeld. Wanneer je via het officiële ka naal een kaartje koopt, ben je verzekerd van ëen geldig ticket. Bij een wederverkoper, die kaar ten opkoopt en weer doorver- koopt, heb je die garantie niet. Sommige evenementenorgani satoren hebben namelijk in hun algemene voorwaarden staan dat kaartjes bij doorverko pen hun geldigheid verliezen. Je loopt dan het risico dat je kaartje niet geldig is. Een ander nadeel van een ticket uit de tweede hand is dat je daarvoor soms fors meer moet betalen. Om een einde te maken aan woekerprijzen is een wet in de maak die onder meer een maxi mum moet stellen aan de toren hoge administratiekosten die sommige wederverkopers reke nen. Wordt het evenement onver hoopt afgelast, dan krijg je bij doorverkoop lang niet altijd het hele bedrag inclusief de re- serveringskosten terug. Een we derverkoper is immers slechts een intermédiair die aan zijn plicht heeft voldaan door de kaarten te leveren. Heb je de kaartjes rechtstreeks bij de orga nisator gekocht, dan heb je recht op teruggave van het vol ledige bedrag inclusief de reser- veringskosten. Je krijgt reserve- ringskosten ook terug als de or ganisator zelf een tussenper soon heeft ingeschakeld. Het is voor consumenten lang niet altijd duidelijk, wanneer ze kaarten uit tweede hand ko pen. „Wederverkopers moeten zich duidelijk bekend maken als doorverkoper en de consu ment op eventuele risico's wij zen", stelt Saskia Bierling van de Autoriteit Consument 8c Markt. Eis daarom altijd je geld terug, als je ticket ongeldig blijkt en de verkoper je vooraf niet op de risico's heeft gewe zen. Dien ook een klacht in bij de Consumentenautoriteit. Die is bevoegd boetes op te leggen. Koop in ieder geval nooit een tweedehands e-ticket, een digi taal ticket dat in pdf-formaat wordt toegezonden. Op Marktplaats worden zulke tickets nog wel eens aangebo den. De kans dat je dan met een oplichter te maken hebt, is groot. Tickets kunnen namelijk ontelbare keren worden uitge print, terwijl ze maar één keer kunnen worden gebruikt „Als iemand honderd keer hetzelfde ticket verkoopt, dan wordt de eerste ticketbezitter toegelaten en heeft de rest pech gehad", waarschuwt Manders. door Jan Vriend t door Irene van den Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12