Zonvakanties CURACAO Campings in Zeeland nagenoeg vol Kosten voor vergunning bouw of verbouw meest verhoogd in Kapelle mums- www.marrea.nl 0?bei0571277744 KRAS.Ni_ UPC verliest 7000 abonnees Spijkerbroek, tapijt of auto. Waarom kopen als je ook kunt lenen of huren? BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm Vlieg met ArkeFly of KLM! F Prijs: 75,00 p.p. AMSTERDAM - Kabelmaatschappij UPC is afgelopen kwartaal 7000 abonnees verloren in Nederland. Een jaar eerder kreeg de kabelaar er nog 14.000 aansluitingen bij. Moederbedrijf Liberty Global (LB) wijt de daling aan de hevige concurrentie op de Nederlandse markt. LB zegt maatregelen te hebben ge nomen om de concurrentieposi tie te versterken. Zo is het basis pakket digitale zenders nu zonder decoder te ontvangen en het inter- netaanbod versterkt. LB heeft het belang in het Nederlandse kabel bedrijf Ziggo vergroot naar 28,5 procent. Ook dat moet helpen de kabeloorlog te winnen. Marktken- ners en beleggers speculeren op een overname van Ziggo. LB zag de omzet in het tweede kwartaal met 25 procent groeien tot 2,4 mil jard euro. Die stijging kwam voor al door de overname van het Brit se Virgin Media in juni. t' bBmSmKI-- boek een zonvakantie naar Curacao met ArkeFly en profiteer van een actiekorting tot 150 per persoon met vertrek t/m oktober! kom Caribisch genieten van het tropische klimaat, de hagelwitte stranden, de azuurblauwe zee en de hoofdstad Willemstad DEVELUWE; PRACHTIGE NATUUR EN WILD SPOTTEN AMSTERDAM - Hoe vaak gebruik je de hogedrukspuit of boormachi ne die in de schuur hangt? Twee, drie keer per jaar? Veel handiger om het apparaat te lenen van ie mand uit de buurt, of te huren uit de winkel. De deeleconomie groeit. Je kunt je auto delen (Snappcar, My- Wheels), spullen delen (Peerby, Bookcrossing), eten delen (Thuis- afgehaald, Ruilrestaurant) en ken nis delen (Konnektid, Ikhelpje). Alleen al afgelopen maand kwa men er twee'initiatieven bij. Hoogleraar duurzaam onderne men Jan Jonker deed dit voorjaar en het jaar ervoor onderzoek naar voorbeelden van de groeiende deeleconomie. Harde cijfers zijn volgens Jonker nog niet te geven. „De ontwikkeling is te jong voor harde getallen. Duidelijk is wel dat het een fenomeen is dat er eco nomisch toe doet. In het onder zoek van vorig jaar vonden we met moeite dertig voorbeelden, dit jaar hadden we 177 cases. Al leen al op het gebied van deelau to's is er sprake van een stijging van zo'n 80 procent." De economie is aan het verande ren, zegt Jonker. „Als we in oude modellen blijven denken, is de cri sis permanent. De economische dip is een aanjager van anders denken. De oude economie ver toont grote gebreken. Grondstof fen zijn schaars. Vandaar dat het economisch aantrekkelijk wordt om spullen te delen. Bedrijven die hun spullen verhuren, blijven eigenaar van de grondstoffen." Ook internet en smartphones ma ken het makkelijker te delen. Spullen delen, gebeurt niet uit noodzaak maar ook uit gevoel, zegt Martin Voorzanger van Sha- reNL, een platform voor de Neder landse deeleconomie. „Delen geeft een goed gevoel. Dat is be langrijker dan geld. Via Toogethr kun je iemand laten meerijden naar werk, festival of zon. Je be spaart autokosten maar belangrij ker nog: je leert allerlei nieuwe mensen kennen." Goed voorbeeld van delen van kennis en spullen in ruil voor een goed gevoel is het Huis van Over vloed in Nijmegen, gemaakt met bouwmaterialen die 'over' zijn omdat ze zijn geleverd in de ver keerde kleur of verkeerde maat. Gebouwd met hulp van vrijwilli gers uit het hele land. Het huis is vanaf volgende maand in gebruik. Bezit wordt steeds meer gezien als ballast, zegt Voorzanger. „Je moet het opslaan, onderhouden, repareren. Wereldwijd kopen steeds minder stadsjongeren een auto. Onderhoud is gedoe, benzi ne is duur en parkeren is ook geen pretje." Jonge mensen willen geen auto, ze willen mobiel zijn. Ze willen geen lampen maar licht. Dus ko pen ze licht-uren, geen lampen. Veel bedrijven moeten nog wen nen aan dat idee, zegt Michel Schuurman van MVO Nederland. „Wie iets koopt, zoekt lage kos ten, laag risico én hoge kwaliteit. Juist die combinatie krijg je bij de len. Zet een automatiek in de bouwmarkt met een boormachi ne of hogedrukspuit. Dan krijg je als klant een dure Bosch mee voor 7,50 euro per weekend. En je hoeft het apparaat niet op te slaan of te onderhouden." De massa meekrijgen blijkt lastig. Maar intussen worden verdienmo- dellen voor bedrijven steeds inte ressanter, zegt hij. „Neem een be drijf als Prénatal. Als ze hun kin derwagens niet verkopen maar verhuren, blijven ze eigenaar van de dure grondstoffen. Bijkomend voordeel is de extra informatie over de klant. )e kunt bijhouden hoe oud de baby is en elke maand voor zijn'leeftijdscategorie concre te aanbiedingen doen." Volgens Patrick Polie van de VW-koepelorganisatie Promotie Zeeland Delta loopt het storm met het aantal boekingen van mensen die op het laatste mo ment besluiten verkoeling te zoe ken aan de kust. „Heel veel voor net één of twee nachten." Vol gens Polie zijn de verblijfsaccom- modaties voor 95 procent volge boekt. Meer in het achterland is er nog wel voldoende ruimte. „Je ziet ook het aantal bezoekers op onze website momenteel enorm stijgen. Allemaal mensen die kij ken wat de mogelijkheden hief nog zijn. Het is absoluut een goe de week." Commercieel directeur Yamina Abdoun van Roompot Vakanties bevestigt dat beeld. Volgens haar gaat het om 'thuisblijvers die ei genlijk van plan waren later in het jaar een bank of een andere grote aankoop te doen'. „Het mooie weer heeft ze op andere ge dachten gebracht." De bungalowparken en campings van Roompot aan de Zeeuwse kust zitten volgens de directeur anderhalve week eerder vol dan een jaar geleden. „Een bungalow boeken voor vier personen achter de duinen, gaat niet meer luk ken." Dat blijkt uit onderzoek in 415 ge meenten van Vereniging Eigen Huis, de belangenclub van huisei genaren. Die heeft op een rij ge zet hoeveel een vergunning kost voor een dakkapel van 10.000 eu ro en een nieuwbouwhuis van 130.000 euro (bouwkosten, ex btw). Procentueel zijn de tarieven voor de bouw van een dakkapel het meest gestegen in Kapelle (10 procent), Vlissingen (5,24) en Rei- merswaal (4,60). Een vergunning voor een nieuwbouwhuis is het meest verhoogd in Kapelle (10 pro cent), Vlissingen (6,13) en Tholen (4,97). Hoewel Kapelle de prijzen het meest heeft verhoogd, zijn inwo ners er niet het duurst uit. Een vergunning voor een dakkapel kost in Noord-Beveland (370 eu ro) twee keer zoveel dan in Rei- merswaal (182 euro). In Kapelle kost die 201 euro. Wie een huis wil bouwen, betaalt in Sluis (3368,75) ruim anderhalf keer zoveel dan in Noord-Beve land (2085 euro); in Kapelle 2614 euro. Een vergunning voor een dakkapel is het goedkoopst in Rei- merswaal (182 euro). Die voor een nieuwbouwhuis in Noord-Beve land (2085 euro). ZATERDAG 3 AUGUSTUS 2013 ECONOMIE 11 inclusief huurauto^ WESTPUNT Rancho el Sobrino*** Populair resort nabij het strand met ruime appartementen en een zwembad. Zie www.kras.nl/25306 Zie www.kras.nl/25517 Zie www.kras.nl/25309 Prnien zijn p.p., exclusief reserverxigskosten en Calami taitenfmts. Voor de meest attuele prijzen, zie www.kras.nl waarom zou je meer betalen Het arrangement: Welkomstdrankje bij aankomst •2.x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet •lx culinair 2-gangen diner Gebruik van binnenzwembad, infrarood sauna en fitness Gebruik van WiFi Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, exd. gemeentelijke heffingen a 2,50 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 20.00 p.n. Reserveringskosten: 9,95 per boeking. Dit arrangement is geldig t/m 31 december 2013, m.u.v. feestdagen. De Veluwe is ieder jaargetijde adembenemend mooi. Verblijf 3 dagen in Golden Tulip Epe (4*). Kom ook genieten van de prachtige Veluwe! Deeleconomie groeit door Mo Prins door Marcel Modde MIDDELBURG - Campings, bungalow parken en hotels langs de Zeeuwse kust spinnen garen bij de hitte de zer dagen. Sfeervol boutique hotel in het centrum van Kleinschalig en rustig gelegen resort op Willemstad met een eco-zwembad. ca. 300 m van het strand van Playa Forti. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Kapelle rekent dit jaar tien procent meer voor een vergunning om een dakkapel of nieuw huis te bouwen. In vergelij king met andere Zeeuwse gemeen ten heeft Kapelle de tarieven het meest verhoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11