Wat drijft Oost-Europeanen naar Nederland? Deze zomer volgen we vijf weken lang arbeidsmigranten. Vandaag het laatste deel. Stelian sliep in het bos en in een lekke cara van. Alles voor een eigen huis in Hartop, Roemenië. VERDIEPING 9 Kom maar langs in Roeme nië, zei Stelian Irinel Tri fan in mei. Deze zomer ging hij zijn huis bouwen, vertelde hij. Met een brede lach: „Dan kunnen jullie zelf zien dat mjjn salaris goed terecht komt." Het was op de boomkwekerij in Rijsbergen waar hij de helft van het jaar werkt. Daar woont hij op een provisorisch ingerichte verdieping in de schuur, die hij deelt met vijf andere Roemenen. Op papier zijn ze in dienst van een Roemeens bedrijf, want zonder werkvergunning mogen Roemenen pas vanaf 1 januari in Nederland werken. Daglicht is er amper in hun schuur. Maar wat deert dat als je lange dagen op de akker maakt? Als we twee maanden later door de glooiende heuvels in het district Suceava het dorpje Hartop in rijden, zien we al snel waar we moeten zijn. Nummer 51 van de hoofdstraat is een bouwplaats waar in rap tempo een huis verrijst. En inderdaad: daar loopt Stelian, met een kruiwagen vol ste nen. Hij zwaait, veegt het zweet van zijn voorhoofd en komt ons snel tegemoet. Het gaat uitstekend, vertelt hij als we kof fie hebben gekregen van zijn vrouw Adria- na. Een huis bouwen vindt hij veel leuker dan het monotone werk op de boomkweke rij. De bouw schiet lekker op en het gaat goed met hun vijf maanden oude zoontje Andrei, geboren toen Stelian in Nederland was. We zitten in de woonkamer van het nieuwe huis naast zijn bouwproject. De la- minaatvloer ligt vol speelgoed en de tv staat op een Roemeens popmuziekkanaal. Dit huis is van Adriana's broer die in Italië werkt. Zelf bivakkeert het stel deze zomer in een soort caravan. Leven in een caravan is Stelian wel ge wend. Acht jaar geleden stapte hij met 500 euro op zak in een minibus naar Neder land. Van een vriënd had hij gehoord dat je daar goed kon verdienen. „Het buskaartje kostte 160 euro en bij de Hongaarse grens moest ik 120 euro betalen aan de douane. In Nederland heb ik drie nachten in het bos geslapen voor ik een caravan vond die ze aan een Roemeen wilden verhuren. Ik moest 150 euro vooruit betalen en mijn pas poort inleveren. De caravan was lek en vies en kostte 50 euro per week. Ik was blij dat ik een plek had om te slapen. Voor 25 euro kocht ik een fiets om klusjes te zoeken. Plantte ik 's morgens drie uur prei in Zun- dert en ging ik 's middags bijvoorbeeld aardbeien plukken in België voor 5,25 euro s~ per uur." Met de precisie van iemand die gewend is elk dubbeltje om te keren, diept hij alle kosten en verdiensten moeiteloos uit zijn geheugen op. Zijn Engels is door spekt met Nederlandse woorden zoals 'fiets' en 'boomkwekerij'. Stelian vertelt zijn verhaal nuchter, zonder emotie of wrok. Hij weet dat zijn verhaal niet uniek is. Veel Roemenen, Bulgaren en Polen hadden in Nederland een soortgelij ke start. Maar net als veel van zijn medemigranten had Stelian in die eerste moeilijke maan den haarscherp voor ogen waar hij het alle maal voor deed: een eigen huis, van liefst drie verdiepingen, dat hij nu trots laat zien. „Daar komt de badkamer, daar het balkon. En daar de slaapkamer voor Adriana's moe der." Door zuinig te leven slaagt hij erin 90 procent van zijn salaris te sparen, vertelt hij. Zo'n 10.000 euro per seizoen. Op die manier verdiende hij zijn huis in zes jaar bij elkaar. Over een jaar of drie hoopt hij ge noeg te hebben gespaard om een eigen be drijf te beginnen. Hij droomt van een schuur met koeien. Want Stelian ziet zijn toekomst hier, in Hartop. „Dit is mijn land, hier ben ik bij mijn familie." Hoeveel arbeidsmigranten uiteindelijk naar hun thuisland terugkeren, is onduide lijk. Meer dan de helft van de Polen die zich inschrijven in Nederland, ziet zijn toe komst in eigen land. Van de Bulgaarse nieuwkomers is dat ongeveer driekwart, zo blijkt uit twaalfhonderd interviews die het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) hield met migranten. Die verwachtingen zeggen ook niet alles, waarschuwt sociaal geograaf Despina Vasilcu van de universi teit van Suceava. „Veel migranten zijn aanvankelijk van plan om een tijdje te blijven. Maar een deel ver andert na verloop van tijd van mening. Zij blijven bijvoorbeeld voor de studie van hun kinderen." Het is overigens beslist niet zo dat alle jon ge mensen in Roemenië een huis of zelfs maar een auto bij elkaar willen werken in het buitenland. Neem juf Eva Peter (27) uit Odorheiu Secuiesc. Zij moet er niet aan denken om tomaten te plukken in een Hol landse kas. Laat haar maar lesgeven aan haar kleuters. Dan maar geen auto. Met de .fiets komt ze ook overal. Of neem Ioanna Dirtu (22) uit Hangu. De j studente wil het hotel van haar ouders overnemen. Maar haar ambitie reikt ver der: het toerisme stimuleren in het prachti ge berggebied rond het meer van Bicaz. Ook haar dorpsgenoot Lucian Popa (24) wil in Roemenië blijven. Hij woont bij zijn grootouders. Zijn ouders, die al tien jaar in Italië werken, ziet hij één of twee keer per jaar. Hij is dankbaar dat ze daar geld verdie nen zodat hij een studie automatisering kan doen, daar niet van. Maar zelf ziet hij zijn toekomst hier. „Roemenië heeft veel problemen. De oude garde die nu de macht heeft, lost niets op. Mijn generatie heeft de taak om het land te veranderen." Stelian is minder idealistisch. Hij gaat na de zomer gewoon terug naar Rijsbergen. Met zijn Dacia Logan vol met Roemeens eten. Zo hoeft hij in Nederland minder geld uit te geven en kan hij nog sneller spa ren voor zijn toekomstdroom. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2013 ...want veel migranten willen terug en sparen voor een eigen huis door Annemieke van Dongen Boekarest Stelian Irinel Trifan (links) werkte in Rijsbergen zijn huis bij elkaar. Boven: Eva Peter en Lucian Popa willen niet in Nederland werken. /plukkers De toekomst van migratie in Nederland? Na de Roemenen komen de Moldaviërs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9