in het spoor va de plukkers 'Polenhotels' schieten als paddenstoelen uit de grond. Het is dé oplossing van nu, maar er kleven nadelen aan. 8 VERDIEPING Loop voorbij de coffeeshop Happy Smile. Passeer Garage "Bagdad. Sla geen acht op de donkere mannen die smoe zen in hun geparkeerde auto aan de waterkant. En ga dan bij de vervallen havenkraan rechtsaf. Daar aan de troosteloze Haagse Callandskade staat plots een nieuw pand dat qua uiterlijk de buurt nogal opkrikt: het Rieff-hotel voor arbeidsmigranten. Het hotel is open sinds februari. Er wonen nu 188 Oost-Europeanen. In studio's voor twee personen met eigen keuken, eigen sa nitair, zithoekje, Poolse tv-zender en par keerplaats om de hoek. De toegang tot het complex is alleen voor bewoners met een pasje. „Het is een succesverhaal", zegt Hans van der Neut, namens Rieff, een sa menwerking tussen bouwbedrijf Jan Snel, uitzendbureau Otto en Jobhousing. Succes of niet. Het is in ieder geval een trend: het Polenhotel. Het is momenteel dé manier om de aanzwellende stroom van tij delijke arbeidsmigranten (nu 340.000 en dat worden er meer) goed te huisvesten. Om te voorkomen dat ze onder gevaarlijke omstandigheden in overbevolkte wonin gen, appartementen of stacaravans slapen. Ze komen in allerlei vormen: de Polenho tels. Van verbouwde kloosters met bar en bowlingbaan tot nieuwbouw met kleine ka mers en een gemeenschappelijke keuken. Bij Rieff hebben ze nog zeven van dergelij ke hotels in de planning staan. En ook an dere bedrijven stampen ze uit de grond. Elk hotel dat opent zit direct vol. Verzoe ken van deze krant om een weekje te kun nen logeren in een Polenhotel, werden met dat argument ('geen plek') afgewezen. Het gaat de bouwbedrijven, de uitzendbu reaus, de werkgevers en de wethouders ech ter nog niet snel genoeg. De reden: het nim by-effect, Not In My BackYard. Op het mo ment dat er een plan voor een Polenhotel uitlekt, staat de buurt op de achterste be nen. In Etten-Leur hingen onlangs nog pro testborden met de tekst: 'Beter een paar denstal dan een mega mensenstal'. Dat zet druk op de gemeenteraad, die dan wel eens een plan willen laten afketsen. Op een sym posium over huisvesting van arbeidsmi granten eerder deze zomer werd het nim by-effect als grootste probleem gezien. Leendert Koning, projectleider EU-arbeids- migranten op het ministerie van Binnen landse Zaken: „Draagvlak is een probleem. Dat komt doordat mensen zien dat de huis vesting nu slecht is; te veel mensen bij el kaar, te veel auto's in de straat. Ze denken dat het bij een nieuw project ook zo zal zijn. Maar dat is bij dit soort arbeidshotels juist niet. Dat is dé legitimatie voor de bui tenwacht: het neemt de overlast weg." Bij het Haagse project kwam geen enkel be zwaar binnen vanuit de buurt. Er wonen dan ook nauwelijks mensen in de directe omgeving van het hotel. Van der Neut: „De mensen aan de overkant van het kanaal zijn juist blij met dit soort accommodatie, want er slapen nog steeds arbeidsmigran ten in hun portiek." Ook een van de bewoners van het Haagse hotel is enthousiast. „Dit is een goede plek. Beter dan andere plekken waar ik heb gesla pen", zegt de Hongaarse man (die anoniem wil blijven) in zijn studio. „De kamers zijn niet groot, maar groot zat voor twee man. En internet doet het goed, dat is heel be langrijk." Maar er zijn ook minpunten. De meeste 'Polenhotels' zijn een samenwerking tus sen bedrijven en uitzendbureaus. Het werk is gekoppeld aan het onderdak: heeft het uitzendbureau geen werk meer voor je, dan moet je ook rap op zoek naar een ande re slaapplaats. Er zijn arbeidsmigranten die door een uitzendbureau uit hun kamer werden gezet en daarna door geldgebrek twee weken op straat sliepen. Ook de Hongaar heeft even geen werk. „Het uitzendbureau is nu voor me aan het zoeken. Ik hoop dat dat lukt. Want ook als we geen werk hebben, moeten we wel beta len voor het onderkomen. Dus er zal deze week wel een min op mijn salarisstrook staan." Hij betaalt 70 euro per week, daar zit trans port naar zijn werk, internet en gebruik van wasmachines en fitnessruimte bij. Als het uitzendbureau iets vindt, kan het zijn dat hij moet verkassen naar accommodatie die het bureau beter uitkomt. Het werkt ook andersom: wie werkt via het uitzend bureau, is soms ook gedwongen accommo datie via dat uitzendbureau aan te nemen. Niet altijd de goedkoopste optie. Nog een veel gehoorde klacht: uitzendbu reaus hebben honderd bedden gehuurd én betaald. Dus als er minder werk is, laten ze liever honderd mensen minder werken en wel voor onderdak betalen dan dat ze min der mensen full-time laten werken. Die af hankelijkheid is een probleem waar veel politici en woningstichtingen vanaf willen. Maar, zegt Van der Neut: „Zo'n hotel is een grote investering en je verdient er weinig op. Pas na tien jaar ben je uit de kosten. Je wilt een gegarandeerde bezetting, dus is het logisch samen te werken met een uit zendbureau. Zonder Otto zou het risico van dit project veel groter zijn." Waar een Polenhotel overigens geen oplos sing voor is: voor alle Oost-Europeanen die besluiten in Nederland te blijven. Want die zoeken gewoon een huis. /plukkers Meer lezen? Annemieke en Cyril bloggen op de website van deze krant. Onder meer: 'Zelfmoord onder aardbeienwezen' en "Welke dokter wil nog in Roemenië werken7 Reageren? onderzoek@depersdienst.nl 'Polenhotel' als omstreden oplossing voor tijdelijk onderdak... door Cyril Rosman Het Rieff-hotel in Den Haag is speciaal be doeld voor arbeidsmigranten, opgezet in combinatie met grote werkgevers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8