Laatste opnamen film Stichting Mascura en Wereldwinkel 'Land van Verandering1 Hulst starten unieke samenwerking Fietsen van bamboe en zonder pedalen 20 ZEEUWS-VLAANDEREN WORLD OUTCAMES Hanne Liefting in Ghana De in opdracht van het Zeeuws Museum gemaakte documentaire gaat in september in première tij dens het festival Film by the Sea. Gisteren filmde de filmploeg nog in en om de vismijn van Bres- kens. Want in de collage van por tretten van West-Zeeuws-Vlaam se landschappen, dorpen en inwo ners komt ook naar voren dat Breskens ook in de toekomst haar status als vissersdorp wil behou den door een Visserij Experience op te richten. Door een journalist van deze krant mijnmeester Foort Lokerse te laten interviewen, ko men de kijkers te weten hoe de visserijtoekomst van Breskens er uit ziet, bedachten regisseuses Ni- na Spiering en Mirka Duijn. Zij schoten eerder beelden van vissers en lieten schipper Jaap Al- bregtse de laatste reis van de BR43 als viskotter vastleggen. Net als andere cineasten kostte het het duo moeite de documentaire te financieren, maar ze slaagden er in genoeg 'eigen geld' (ruim vijf mille) bij elkaar te krijgen. Het Mascura-promoteam verza melt in de gemeenten Hulst en Terneuzen tijdens evenementen veel wenskaarten om ernstig zie ke kinderen en hun ouders mee te kunnen verrassen. Door het succes van de acties kreeg men bij Mascura het idee om behalve kaartjes ook cadeau tjes te verzamelen voor deze kin deren. Mensen die het Mascu- ra-kraam bezoeken tijdens evene menten kunnen er nu voor kie zen om in plaats van alleen een kaartje te schrijven ook mee te doen voor een pakket van Wereld- winkel-cadeautjes voor het zieke kind en zijn ouders. Wie het leuk vindt, kan ook nog op de foto met een groot Mascura-hart. Deze fo to's worden dan op een dvd sa men met kaartjes en cadeaupak ket overhandigd. De foto's komen ook op de Mascura-Facebookpagi- na. De Hulster wereldwinkel '2 be fair' vindt het een mooi initiatief en sponsort ook cadeaupakketten en geschenkbonnen. „Mensen ma ken zo ook kennis met veel unie ke en eerlijke handgemaakte ca- deau's vanuit de minderbedeelde wereld, die wij te koop aanbieden in onze winkel achter het 's Landshuis in de Steenstraat", vertelt Rosita Lockefeer, voorzit ter van de Wereldwinkel. „En wij zijn blij dat we twee goede doe len met elkaar kunnen verbin den", vult Gerda de Zwart van het Mascura promoteam haar aan. „En dat is het unieke van deze sa menwerking. Goede doelen die el kaar in hun doel versterken." Hanne Liefting van stichting Su- guru was met haar vader Cees Liefting weer in Ghana, in het Su- guru-weeshuis dat ze sinds vorig jaar met haar stichting onder steunt. Zie ook: www.stichtingsu- guru.nl/bankrekening: 175867305. lijk niet op past. Geïmporteerd uit China, denk ik. De vrijwilli gers hebben fietsen nodig om naar het weeshuis te komen. Je bent al gauw ruim een uur onder weg over een onverharde weg om er te komen. Er waren twee afge dankte fietsen aanwezig uit het land zelf: van bamboe, eigenlijk al leen goed om op te stoken. "Rissen al die kneuzen zagen we wat staan. Iets hoger model, twee lekke banden, geen pedalen. We wezen hem aan: „This one." De verkoper trok hem van tussen de opgestelde rij. Al snel werden de banden opgepompt en het zadel en het stuur op de juiste hoogte gezet. Daarna kwam uit een van de vele jutezakken die in het hut je waren opgetast twee pedalen. Na een half uur sukkelen had de verkoper ze er min of meer op. „Try", kwam er uit. Een blinde kon zien dat ze er scheef inge draaid waren. „Niet mee te fiet sen", zei Hanne na een heel kort rondje. Gelukkig konden we met een andere fietsenverkoper betere zaken doen. Twee, ik denk Franse fietsen, staan nu klaar bij het gast verblijf. Ze bestaan uit onderde len van vele fietsenmaar toch, licht lopend, mandje voorop, hoog zadel en stuur waar je knie ën tussen passen. Zakendoen in Ghana, het is een hele kunst. En we zijn nog niet klaar. e hoofdweg die Wa- lewale verbindt met Tamale en Bolgatan- ga is een en al bedrij vigheid. Het is niet vergelijkbaar met onze winkelstra ten. Alles zit door elkaar. Autoslo perij, motorenverkopers, oliebol lenbakkers, vleesroosteraars, ban denreparatiebedrijven, noem maar op. Er wordt geslepen en ge last, er wordt fruit verkocht, eten klaargemaakt, beesten geslacht. Het stinkt naar diesel, rottend vlees en heerlijk brood, alles door elkaar. Er lopen kleurrijke vrou wen rond met allerlei waren op hun hoofd en vaak een kind ach ter op de rug, zittend op het bol ronde achterwerk van hun moe der. Het krioelt van mensen, kin deren, geiten, schapen, vrachtwa gens, opgelapte auto's, motoren met een bakkie, fietsen. Iedereen roept naar elkaar, toetert, een ka kofonie. Er worden spullen ver kocht waarvan je weet dat het er gens een onderdeel van is ge weest, maar die een andere be stemming hebben gekregen. Zo worden gebroken velgen van vrachtwagens houtskoolbranders om op te koken. "Rissen alle rot zooi staan ook honderden tweede hands fietsen. Kleine fietsen waar je als Afrikaan of Europeaan eigen- door René Hoonhorst BRESKENS - Op de Breskense Visse rijfeesten worden zondag de laat ste opnamen gemaakt voor de film 'Land van Verandering'. door Eugène Verstraeten HULST - De Stichting Mascura en wereldwinkel '2 be fair' in Hulst hebben besloten een unieke samen werking met elkaar aan te gaan. www.mascura.nl of www.eris- meer.info/wwhulst Antwerpen in Hanne ging op fietsenjacht voor het gastverblijf. door Cees Liefting Een drukte van belang bij de mensenrechtenconferentie die in Antwerpen wordt gehouden. De conferentie is on derdeel van de World Outgames die de komende week gehouden worden, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64