Zeeland loopt achter met zonne-energie Provincie stevent af op mooie wijnoogst Klapbanke ZEELAND 19 commentaar schoon. Maar ook de buurt helpt een handje mee", zegt Jansen. „Het buskotje verbroedert. Men sen komen elkaar hier tegen en dat maakt de buurt een stuk gezel liger. Maar niet alleen wij komen hier bijeen, ook toeristen kunnen er geen genoeg van krijgen. Het staat hier al een lange tijd. Ik denk dat het net na de Tweede Wereldoorlog is gebouwd." Ook Oostkapelse jongeren gebrui ken het oude bushokje. Zij zitten er 's nachts, voordat ze gaan stap pen. Buurtbewoner Traugott Mo- ser houdt daarom een oogje in het zeil. „Ik houd 's avonds de wacht en als het nodig is, grijp ik in. Ik kom veel tegen, vooral jon geren, maar de overlast valt in principe mee. Dat komt ook om dat we het bushokje zelf onder houden. Als wij het netjes hou den, doen anderen dat ook." Het hokje is met zijn hoge leeftijd een onderdeel van de buurt ge worden. Echt zonder kunnen de buurtbewoners dan ook niet. „Het is ook vernoemd naar onze buurt. Deze buurt is vrij oud, dat kun je zien aan de huizen. Het is mooi dat het bushokje zo lang kan blijven staan door het ge meenschappelijk te ondersteu nen", vertelt Jansen. Jerry Troy van Villa Magnolia ziet het bushokje als een 'zorgenkind je' waar veel aandacht naar uit gaat. „Het was wat aan de oude kant en moest opgeknapt worden. Ik weet nog dat vroeger de bus hier reed. Dan voelde je de grond trillen", herinnert hij zich. „Het is sowieso een gebied met geschie denis, want één van onze gasten vond pas geleden met zijn metaal detector verschillende granaat scherven uit de oorlog. Je ziet ook veel kogelgaten in de muren." Het hokje is opgeknapt door vrij williger Jan Peijer. Door met de pet rond te gaan heeft de buurt ge noeg geld bij elkaar gesprokkeld om de opknapbeurt uit te voeren. Het opknapwerk heeft ongeveer twee weken geduurd. Volgens Jansen blijft het bushok je nog vele jaren dé ontmoetings plek van de buurt. „Ik denk dat het nog zo'n tien tot twintig jaar mee kan, daarna zien we wel weer verder." Buurtbewoners, toe risten en de dorpsjeugd kunnen in ieder geval tot die tijd blijven genieten van hun centrale ont moetingsplek. mm. Dat blijkt uit cijfers van de geza menlijke energienetbeheerders. Die hebben in kaart gebracht op welke plaatsen de meeste zon ne-energie wordt opgewekt. In Nederland zijn nu 93-233 zonnepa neelinstallaties, aldus brancheor ganisatie Netbeheer Nederland. Dat komt neer op een vermogen van 347 megawatt. In Zeeland staan 1834 installaties, samen goed voor 6,3 megawatt. Ter verge lijking: de kerncentrale in Borsse le heeft een vermogen van 480 megawatt. In Zeeland wordt de meeste zon ne-energie opgewekt in het post- codegebied 4333 (Middelburg). Daar staan 53 zonnepaneel-instal laties geregistreerd. Daarna vol gen de postcodes 4421 (Kapelle, 52 installaties) en 4462 (Goes, 46 installaties). In verhouding met andere regio's blijft Zeeland ach ter. Net als het noorden van Ne derland en de Randstad. Ook daar zijn relatief veel minder zonnepa nelen. Oost-Nederland loopt voor op als het gaat om opwekken van zonne-energie. Uit het overzicht blijkt dat in gemeenten in Gelder land en Overijssel veel zon ne-energie wordt opgewekt. Daar na volgt de provincie Noord-Bra bant. Opvallend is dat in Oost-Brabant relatief veel pane len op de daken liggen. Dat is wel licht verklaarbaar omdat er juist in die streek veel boerenbedrijven zijn die zonnepanelen hebben geïnstalleerd. De netbeheerders registreren niet alleen zonnepane len, maar ook andere installaties die duurzame energie opwekken. Zo zijn er onder meer 122 biogas- en 971 windinstallaties. Op www.energieleveren.nl kunnen consumenten en bedrijven hun energie-installaties registreren. Het praathuisje van Oostkapelle is opge knapt. Achter deze luchtige medede ling zit het verhaal van veel Zeeuwse buurthokjes, praat huisjes, kletsbankjes of hoe ze ook mogen heten. Het zijn op trekjes waar burgers samenko men en praten. Over alles en en over niets. Je hoort er het laatste nieuws en de laatste ge ruchten. Lang voor de sociale media werden uitgevonden, wisten veel mensen elkaar al op deze plaatsen te vinden. Dit gebeurt nog steeds. Deze ontmoetingsplekken draaien soms alleen op de in zet van de omwonenden. Zij zien in dat zo'n bescheiden voorziening - vaak niet meer dan een soort hangplek voor ouderen - van groot belang is voor de sociale samenhang. Dus steken ze er graag wat geld en moeite in. De Zeeuwse gemeenten doen er goed aan deze buurthokjes te koesteren. Zo nodig moeten ze een handje toesteken om de huisjes in stand te houden. Bij wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor, met afstand de grootste wijnproducent in de pro vincie, hangen de druiven er dan ook prima bij. Wijnboer Jphan van de Velde verwacht een kwali tatief goede oogst. Droogte is juist uitstekend voor de ontwikkeling van de druiven. Daardoor zoeken de wortels dieper in de grond naar water en nemen ze meer ver schillende voedingsstoffen en mi neralen'op. Die rijkdom proef je terug in de wijn. Van de Velde: „Wij zeggen altijd: als de kikkers een stofbril op moeten zetten, is het goed." Hij verwacht dit najaar 65.000 flessen witte wijn te vullen, 5000 meer dan vorig jaar. „Maar ik hou wel een slag om de arm. Als het morgen hier hagelt, is alles an ders." De wijnboer, al jaren ook le verancier van luchtvaartmaat schappij KLM, denkt tussen 7 en 10 oktober te oogsten. Hij hoopt op droog weer tijdens de pluk. Oogsten tijdens regen is onmoge lijk, omdat het persen van natte druiven leidt tot wijn met 20 pro cent water. Wijn zonder concen tratie dus. De Kleine Schorre houdt zaterdag vanaf 14.00 uur haar jaarlijkse wijnfeest. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2013 verbroedert' PLEK VOOR MEDEDELINGEN Historicus Aad de Klerk legt uit dat in oude dorpen vroeger op de scheiding van de gewijde grond van de begraafplaats bij de kerk en de meer wereldlijke grond (Borssele bijvoorbeeld) een plek was waar mededelingen werden gedaan. Dat kon bijvoorbeeld een plekje bij de muur rond het kerk hof zijn. Van lieverlee werden die plekken wat comfortabeler en kregen ze een dakje of een overkapping. In nieuwere dorpen kregen wacht huisje voor veerdiensten of bus sen nogal eens de functie van praathuisje. Dat kan de verklaring zijn voor het feit dat die huisjes, ook nu nog, vaak aan de haven staan. Ook (oude) viskotjes (zoals in Ove- zande) veranderden wel eens in praathuisjes. Het waren in ieder ge val plekken waar mensen elkaar troffen en waar vanoudsher nieuw tjes werden uitgewisseld, geeft De Klerk, voorheen van de Stichting Cultureel erfgoed Zeeland, aan. I Buurtbewoners bespreken vaak de dagelijkse gang van zaken bij bushokje Schoonoord, foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeland loopt ach ter als het gaat om het opwekken van zonne-energie. Andere regio's doen het veel beter. DREISCHOR - Door het warme zo merweer stevent Zeeland af op een mooie wijnoogst. Na een te koud voorseizoen zorgen de hoge temperaturen voor de gewenste in haalslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53