UIT 15 schitterende beeld 'Vesalius' van Thom Puckey, waarin hij de ontdekking van het menselijk bewustzijn belichaamt, in relatie tot de kwetsbaarheid van de mens tegen over de natuur. Raphael De Bois is de enige van de door de Werkgroep Nieuwe Beelden uitgezochte kunstenaars met een zweem figuratie. Ver vuld van pure kracht zijn de manshoge rechthoekige brokken graniet van Chris Pe terson. Hij schept een betekenisvol con trast tussen de ruwe omtrek van de steen en de perfect gepolijste zijde waarin hij bol vormen heeft uitgehakt. De spanning tus sen ruw en perfect vertelt over wat ook in leven en menszijn aanwezig is. Bijzonder, juist op de rand van land en wa ter, is de fragiele, uit boomstammen opge bouwde sculptuur van Mari Shields. Zij laat op een aantal punten vanuit de bodem de takken naar boven groeien en bena drukt op die manier zowel het beschermen de als het kwetsbare van de boom, als sym bool voor de natuur. De krachten die in de natuur werkzaam zijn krijgen indrukwek kend vorm in een beeld van Ton Kalle, waarin staan en liggen op het scherp van de snede tegen elkaar worden uitgespeeld. Net zo puur vakmatig benaderd is de 'poort' van Marcel van Zijp, die hij heeft voorzien van de tekst van het lied 'Erstar- rung' uit Schuberts 'Winterreise'. De tegenstelling natuur-cultuur, komt in een aantal beelden sterk naar voren. Niels Lous bouwt uit glanzend staal een zuil waarin de omgeving weerspiegelt en Ro nald A. Westerhuis weet in dat zelfde mate riaal een spannende beweging naar boven op te roepen. Op het plein voor het stad huis is de ingang naar de Passerelle. Met eerst beelden uit cortenstaal van Ari Berku- lin. In de Passerelle zelf een mooi overzicht met kleiner werk van alle 'nieuwe beeld houwers'. Wie bij Brasserie Westbeer start, komt eerst de beelden tegen van kunstenaarscol lectief Joseph Pannecoucke. De tweede helft van de route is samengesteld door de Werkgroep Nieuwe Beelden en toont voor al abstract werk, geïnspireerd door onder zoek naar de fundamentele eigenschappén van materiaal, vorm en ruimte. De figuratie is vooral gericht op het verbeel den van de menselijke gestalte. Rode draad is de verbinding tussen mens en natuur, het zoeken naar schoonheid en harmonie. Tijdloze waarden krijgen vaak vorm in het naakt, zoals het beeld van Hendrik de Moerloose, een waterdraagster, symbool van leven. Ook de acrobate die zich tot een vogelnestje vormt, gehakt door Caroline Callens, is een voorbeeld van die vitalisti sche benadering. Daarin ligt wel het risico van voorspelbaarheid op de loer. Dat is te vermijden door bijvoorbeeld een persoon lijker vormentaal te ontwikkelen. De gesti leerde curven van Annick Abeel zijn daar een goed voorbeeld van. Zij verbindt de symboliek van yin en yang met de golven van de zee. Een enkeling kiest voor een an der materiaal en onderscheidt zich ook in de beeldtaal. Dat geldt voor Veerle De Smet met haar eigenwijze, op de menselij ke figuur geïnspireerde beelden van polyes ter. Naast de zestien beelden van het Kun stenaarscollectief, kun je ook de zes perma nente Beelden op de boulevard bewonde ren, met als onbetwist hoogtepunt het De beeldententoonstelling aan de Scheldeboulevard in Terneu- zen bestaat in feite uit twee ex posities met eerst figuratieve beelden en abstract werk op de tweede helft van de route. Al veertien zomers krijgt de Terneuzense Scheldeboule vard extra dimensie door een groots opgezette beel dententoonstelling. Aanvan kelijk vooral klassiek-mo- dern, de laatste jaren breder georiënteerd met ook andere, eigentijdse, beelden. De huidige tentoonstelling be staat in feite uit twee aparte exposities. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2013 Confronterende fotoverzameling van jonge kunstenaar Jochem van Laarhoven verzamelde fo to's van internet en ordende de zwart-wit prints op lange tafels. De 'echte', geënsceneerde en gemonteer de situaties raken aan absurde uiter sten van wat mensen doen en laten. Over schoonheid en gruwelijkheid, le ven en dood. Ook met Doenja Liku- mahua en Marieke Slump. T/m 11 /8. Bewaerschole, Weststraat 18, Burgh Haamstede. Wo. t/m zo. 14.00-17.00 uur. ■■■■■■■■■Hl Visuele variaties op een thema Met een gevlochten vorm als uit gangspunt komt Jenni van Geest tot steeds andere composities. Ze over tuigen door inventief gebruik van lijn, vorm en kleur en materiaal. Haar ver rassende etalage van mogelijkheden wordt mooi aangevuld met kerami sche themavariaties van Yolanda Roosen en de collages van José Ras. T/m 31/8. Kunst Vorm, Fort den Haakweg 16, Vrouwenpolder. Wo. t/m za. 12.00 - 17.00 uur. Voor elk wat wils op begane grond leegstand kantoorpand In een leegstaand kantoorpand hartje Middelburg exposeren 17 kunste naars van Zeeuwse bodem schilder kunst en sculptuur in diverse materia len en vanuit verschillende visies. Naast sterk werk ook wat zwakkere deelnemers. Daar hoort Neeltje Meer man met haar poëtische, vervreem dende schilderijen zeker niet bij. T/m 14/9. Groenmarkt 13, Middel burg. Di. t/m za. 11.00 -16.00 uur, do. ook 19.00 - 21.00 uur. Indrukwekkende naakten van Dina-lnèz In haar grote houtskool- en krijtteke ningen zet Dina-lnèz met brede geba ren en toch subtiel monumentale naakten neer. Haar stijl doet recht aan de tijdloze kracht van de vrouwen die zij tekent. Ook in andere materialen en op klei ner formaat weet zij het materiaal te laten spreken en de essentie te ra ken. T/m 14/9. Mariakerk, Dorsplein 49, Nisse. Za. 13.30- 16.30 uur. Maatschappijkritiek van pionier in videokunst Koen Theys gebruikt in zijn video's en foto's beelden uit massamedia en kunst. Hij ensceneert of vindt tafere len die soms ironisch, maar ook wel keihard zijn en de spanning tussen massa en individu onthullen. Hij stelt vragen bij de wisselwerking van men selijk gedrag en media en veegt ook met-de kunstwereld zelf waar nodig de vloer aan. T/m 18/8. SMAK, Citadelpark, Gent. Dagelijks 10.00 - 18.00 uur. Ton Kalle brengt krachten die in de natuur werkzaam zijn fraai in beeld. Acrobate die zich tot een vogelnestje vormt, beeld van Caroline Callens. Schelde decor voor beelden T/m 1/9. 'Beelden op de Scheldeboulevard', Ter- neuzen. Meer informatie: www.beeldenopde- scheldeboulevard.nl Nico Out gaat elke week op wj| zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51