KOPENHAG Corporatiecowboys kosten h 100 a a 4 BINNENLAND RECHTSZAAK TEGEN SYRIE-GANGER Als jihadist naar Syrië reizen is strafbaar. Dat zegt het OM, maar niet helemaal vol overtuiging. 169 zoover Jl CDA wil uitleg over zorg aan asielkind Het CDA eist opheldering over het onthouden van zorg aan het nu 7-jarige asiel kind Renate Agamiryan tij dens haar verblijf in Neder land, zoals deze krant giste ren beschreef. Het CDA wil weten of het klopt dat het meisje ondanks serieuze sig nalen niet naar een arts mocht. Na uitzetting bleek het meisje een dodelijke bloedziekte te hebben. Beslag op landgoed opgestapte WD'er Justitie heeft voor 1 miljoen euro beslag gelegd op het landgoed in Winterswijk van voormalig WD-Twee- de Kamerlid Johan Hou wers. Hij wordt verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en witwassen. Hij zou bij het afsluiten van een hypotheek onjuiste inko- mensgegevens hebben ver strekt. Daarom stapte hij vo rige week op als Kamerlid. Moeder Anass laat 'zelfmoord' testen Nu het Openbaar Ministerie geen nieuw onderzoek wil doen naar de dood van de 13-jarige Anass Aouragh uit Wassenaar, laat zijn moeder zelf een contra-expertise uit voeren, aldus Omroep West Justitie concludeerde na een eerste onderzoek dat Anass zelfmoord had gepleegd. Zijn nabestaanden gaan uit van moord of doodslag. Stiva niet blij met RTL5-programma Stichting Verantwoord Alco holgebruik (Stiva) is niet blij met het door RTL5 geplande tv-programma Het wilde oos ten. Het zou een spin-off zijn van Oh oh Cherso en exces sief alcoholgebruik door jon geren stimuleren. 'Onnodige ophef, zegt RTL. Matthias Scholten, directeur content RTL, is verbaasd omdat nog geen aflevering van het pro gramma is gemonteerd. ROTTERDAM - „Is het afreizen naar Syrië strafbaar? Voor het eerst in onze en de Europese rechtsge schiedenis moet u daar een oor deel over vellen." De officier van justitie die gisteren voor de recht bank in Rotterdam op het punt staat haar betoog te houden in het proces tegen de vermeende ji- had-ganger Mohammed G. (24) lijkt vooraf vooral het principiële belang van deze rechtszaak te wil len benadrukken. Want van een hoge strafeis tegen de in Maas tricht opgegroeide Irakees zal het niet komen, zo wordt halverwege de zaak duidelijk. G. is door zowel een psychiater als een psycholoog al eerder volle dig ontoerekeningsvatbaar ver klaard. De man lijdt aan hallucina ties, heeft een chronische psycho tische aandoening en zegt voort durend de stem van 'een oude krijger' te horen. Het was die krij ger in zijn hoofd die 'Mo' naar ei gen zeggen dwong om zich in de gewapende strijd in Syrië te men gen. De deskundigen twijfelen niet aan die lezing. En hoewel het openbaar ministe rie (OM) daar wel zijn vraagte kens bij zet, kan het niet anders dan de conclusie over de psychi sche gesteldheid van deze ver- Mijn cliënt Mo is het lijdend voorwerp in een spektakelverhaal over terrorisme VOL VOL meende jihadist over te nemen. Vandaar dat de officier van justi tie de rechter gisteren vroeg om Mohammed G. geen straf op te leggen, maar op te laten nemen in een psychiatrisch ziekenhuis. Is de zaak, die vooraf toch als eer ste testcase voor het relatief nieu we anti-terreurwetsartikel 134a werd gezien, daarmee afgedaan? Geenszins. Waar in Nederland tot nu toe alleen terrorismeverdach ten zijn aangeklaagd die concrete aanslagplannen hadden of echt de daad bij het woord voegden, geldt voor deze geradicaliseerde moslim dat hij de eerste is die ver volgd wordt voor voorbereidings handelingen. De rechtbank in Rot terdam moet nog steeds beslissen of Mo zich strafbaar heeft gedra gen door openlijk met andere ge radicaliseerde jongeren via inter net te chatten over het afreizen naar Syrië, zijn sympathie te ui ten voor jihadistische groeperin gen, geld in te zamelen, een ticket te boeken naar de Turks-Syrische grens, een afscheidsbrief te schrij ven, survivalspullen en opruien de geschriften in te pakken en de huur van zijn appartement al op te zeggen. Al die dingen deed hij, zo ontdekte justitie halverwege vorig jaar. Het leidde in novem ber 2012 uiteindelijk tot de aan houding van zowel Mo als twee andere Syrië-gangers. Die laatste twee zijn voorlopig echter weer vrijgelaten. Volgens G.'s advocaat Serge Wee ning is zijn cliënt 'lijdend voor werp in een spektakelverhaal over terrorisme'. Nuchter beschouwd ligt er volgens hem helemaal niets concreets op tafel. „Dat hij naar Syrië wilde reizen was mis schien wel zo, maar uit niets blijkt waarom precies. Hij wilde daar gewoon helpen. Niets toont aan dat hij zich daadwerkelijk bij een terroristische groepering kon KecHTMtRoTrtKOAH 3/ Jbtt Zo'l of ging aansluiten. Bovendien is het volgens internationaal huma nitair krijgsrecht niet verboden om je als Nederlander aan te slui ten bij een verzetsgroep die be trokken is bij een intern gewa pend conflict in een ander land", zo claimt de advocaat van de ver dachte, die inmiddels geen lange baard meer heeft en gisteren met gebogen hoofd aanhoorde wat het OM hem, ondanks zijn ontoereke ningsvatbaarheid, ten laste legde. Justitie houdt voet bij stuk dat de man van plan was om in Syrië bloed te vergieten. Dat hij daar door zijn arrestatie niet aan toe is gekomen, maakt de zaak nu een maal lastig. Toch lijkt het OM moeite te hebben met het bewij zen van de terreurverdenking. Zo voegde justitie voor de zekerheid er ook maar aan toe dat de 24-jari- ge niet alleen voorbereidingen voor terreur heeft getroffen, maar ook van plan zou zijn geweest om substantieel geweld te willen ple gen, gericht tegen 'een bevriend staatshoofd'. Technisch gezien, zo redeneert het OM, is Nederland namelijk niet in oorlog met de Syrische president Bashar al-As- sad. Over twee weken doet de rechter uitspraak. GEERTRUIDENBERC - Opnieuw zijn het de huurders die bloeden. Ruim 100 miljoen euro gaat er richting het Brabantse Geertrui- denberg, om de relatief kleine wo ningcorporatie WSG te behoeden voor een faillissement. Huurders betalen gemiddeld 37 euro voor de onverantwoorde uit breidingsdrift van WSG. Niet alleen huurders in Geertrui- denberg of het naburige Drimme- len. Ook bewoners van huurhui zen in Barneveld en Appingedam lappen mee. Solidariteit is een be langrijke bouwsteen onder het corporatiestelsel. Het geld voor de reddingsoperatie wordt niet rechtstreeks bij bewo ners geïnd, maar komt uit een sa- neririgsfonds waarin alle corpora ties een bedrag moeten storten. De kosten die corporaties maken, berekenen ze door in de huren. Als WSG nou de enige was die in het verleden haar boekje te bui ten ging, was het nog tot daar aan toe. Maar de 117 miljoen die naar Brabant gaat komt bovenop de 675 miljoen euro die de sector al moest ophoesten voor het gegoo chel met derivaten van Vestia. Kosten van die operatie: 210 euro per huurder. Met de 37 euro van WSG erbij zit je op 250 euro. Dat geld zou de huurder liever be steed zien aan onderhoud aan de DEN HAAG ARNHEM WASSENAAR DOETINCHEM 'Krijger' stuurde Mo door Niki van der Naald Advocaat Serge Weening INCLUSIEF TOURINGCAR 4 dagen v.a Extra vertrekdatum Vertrek: 15 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak een stadswandeling door Kopenhagen langs het beeld van de kleine zeemeermin, kasteel Amaliënborg en de Nyhavn. Breng ook een bezoek aan de Zweedse Hanzestad Malmö met vele kastelen en prachtige stadparken! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a/Xau/o/i nf of bel 0529 46 9667 L I«e WGy.Ul Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18, reserveringskosten per boeking. Mohammed G. met rechts naast hem zijn advocaten Serge Wee ning en Lodewijk Rinsma, uiterst links de officier van justitie. tekening Eric Elich ANALYSE CORPORATIES door Sander van Mersbergen Ruim 100 miljoen euro gaat er richting het Brabantse Geertruiden- berg, om de relatief kleine woningcorporatie WSG te behoeden voor een faillissement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4