I Frans dorpsfeest Beoordeling 10 UIT KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven F ranser kan het bijna niet: een dorpsplein met platanen, kerk er naast, cafeetjes en ter rassen er omheen. Hier moet je zijn voor de bakker en de bar Tabac. Normaal staan er au to's geparkeerd op het plein, be halve wanneer de wekelijkse markt wordt gehouden. Of wan neer het dorp, Mugron in dit ge val, feest viert. Dan staan er ellen lange tafels opgesteld met hou ten banken erlangs, want feest be tekent hier: eten, drinken, praten over eten en drinken, veel la chen, klinken en nog meer eten en drinken. We logeren bij Brabantse vrien den die hier in het zuidwesten van Frankrijk wonen in het heer lijk ruime Maison Loustalot, waarvan ze een deel verhuren. Dit is het niet geromantiseerde, maar het échte Franse platteland. Midden tussen de maïsvelden en de kleinschalige eendenfarms. In dit gebied komen zo weinig toe risten dat ze nog soepel opgaan in de plaatselijke bevolking. Hoe anders dan aan de drukke, bij sur fers zo populaire kust, hier op drie kwartier rijden vandaan. Verwacht niet dat je wordt be diend tijdens zo'n feestavond, je moet zelf je gerechten halen bij de kramen die rond het plein staan opgesteld. Lokale produc- teurs (boeren en producenten), cateringbedrijfjes en restaurants verkopen hun regionale waren en streekgerechten. Gewoon te betalen met euro's, geen gedoe met munten kopen. Ook hoef je er geen entree te betalen en van Vervolgens 'doe' je een rondje, om te kijken wat voor lekkers er her en der wordt verkocht hekken of toegangscontrole is geen sprake. Alles is open, ieder een is welkom. Voor het toilet moet je naar de eerste verdieping van de oude bioscoop, die voor dat doel de he le avond onbewaakt open is. Nie mand die het ook maar in zijn hoofd haalt daar misbruik van te maken. Zo gaat het in z'n werk: je zoekt met je groep een plek aan een van de tafels. Dan haal je hard- plastic bekers voor een euro sta tiegeld. Die laat je voltappen met bier bij de bar, of je koopt voor een schappelijk prijsje een fles ge koelde rosé of witte wijn. Of een fles mineraalwater voor de chauf feur. Horecamensen zijn het, in hart en nieren. Je wordt er ouderwets verwend en in de wat ten gelegd. De keuken sluit er naadloos bij aan, klassiek met een vleugje modern Zeeuws. Hans en Sylvia Ventevogel hebben hun Kortgeense Restau rant de Korenbeurs ver plaatst naar Landgoed Rijckholt in Geersdijk. Edith Ramakers Een kreet van een pauw schalt regelma tig over Landgoed Rijckholt. Het is een indrukwekkend ge luid en volgens ken ners is de schreeuw het teken dat het goede weer nog een tijdje aanhoudt. We zitten op het terras van de Korenbeurs op het Landgoed Rijckholt. En zien langzaam het restaurant vollopen. De gasten van weleer, toen de Korenbeurs nog in Kortgene zat, hebben Rijckholt klaarblijkelijk al weer gevonden. Maar Sylvia en Hans Ventevogel van de Korenbeurs zeggen ook nieuwe gasten te hebben aange trokken. Toeristen ook, die ver blijven in een van de kamers van de B&B op het landgoed. Het is een geslaagde"formule om te sla pen, verblijven en te eten op een en dezelfde vakantiebestem-'" ming. Hans Ventevogel is de gastheer van deze avond voor het terras. Hij heeft iets laconieks over zich. Maar dat is maar schijn. Ventevo gel heeft precies in de gaten wat hij moet doen om het de gasten naar hun zin te maken en hij heeft ogen overal. Elke vraag be antwoordt hij met een glimlach en gaat aan de slag om het te re gelen. Hij roemt de mosselen, de eerste hangcultuurmosselen van dit jaar uit het Veerse Meer. Wij zijn onder de indruk van de gro te mosselpan, die bij onze buren op tafel wordt gezet. De mosse len zijn groot van stuk en geu ren zilt. We slaan ze toch af en kiezen uit twee driegangenmenu's: een keer het Oosterscheldekreeftme- nu (59.50 euro) en een keer een seizoensmenu van 32,50 euro met krokant gebakken zwezerik met een portstroopje en een tar- botine met een saus van kreeft, en de bijgerechten zeekraal en frietjes. We spreken met elkaar af dat we een volgende keer ge stoofde schenkel van het Noord-Bevelandlam proberen. De kleine tarbot dan. Het is een heerlijke vaste vis, die het aan kan om stevig gebakken te wor den. In de combinatie met kreef tensaus blijft deze vis overeind. De zeekraal spat uit elkaar als je erin bijt en de mayonaise is zelf gemaakt. Als je kreeft op de kaart hebt staan, ben je het aan je stand verplicht om er verse mayonaise bij te serveren. Met een likje wordt het wat zoetig- zilte kreeftenvlees een onweer staanbare lekkernij. Niets meer aan doen, zal de kok van de klas sieke keuken zeggen. Terug naar het begin. Als we de aperitieven bestellen krijgen we bruine bolletjes brood en stok brood met olijfolie en boter ge serveerd. Het wordt wat kil bui ten, maar de gastheer brengt een paar dekens. Zo kunnen we de avond aan. De kok houdt woord met de zwe zerik, die krokant gebakken is. Het is zo'n ouderwetse klassie ker, die goed bereid altijd een voltreffer is. Het begin is goed. Maar toch, de combinatie van kreeft met avocado en schuim van dragon is niet helemaal ge slaagd naar mijn zin. Avocado geeft het gerecht een soort meli ge volheid, die de specifieke smaak van de kreeft de das om doet. De hoofdgerechten poetsen de mindere beleving weg. De tarbo- tine en de kreeft naturel, in courtbouillon gekookt, zijn heer lijk. De Oosterscheldekreeft is mals en gelukkig niet te lang ge kookt. Het vlees is veerkrachtig gebleven. We hadden nog op een aardap pelgerecht naast de friet gere kend. Dat zijn we immers ge wend bij de Korenbeurs. Maar dat zit er deze avond niet in. In de keuken is het vermoedelijk aanpoten geblazen met een fami liefeest in een van de belenden de ruimtes en een restaurant waar alle couverts bezet zijn. We sluiten af met een mintpar- fait, mousse van chocolade en een koude mango sabayon. Het is een mooi samenspel van sma ken. Hans en Sylvia Ventevogel zijn er trots op dat ze in korte tijd een nieuw bestaan hebben opge bouwd in Geersdijk. En terecht. De Korenbeurs is een bedrijf ge worden met veel mogelijkheden om te cateren en te dineren. Ze willen na de drukke zomerperio de nog 'werken aan de details'. „Kom in de winter nog maar eens terug, als de open haard in het restaurant brandt." I Klassiek met een kwinkslag In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-kwaliteit: Bediening: Entourage: Horen, zien en ruiken: Op Landgoed Rijckholt is naast het restaurant ook een B&B en een woon gemeenschap voor ouderen opgezet op bijna 7 hectaren. Er zijn meerdere ruimtes die geschikt zijn voor feesten of partijen of vergaderingen. Conclusie: De Korenbeurs heeft in vijf maanden tijd zijn draai gevonden, maar zal de komende tijd nog wel wat verfijnen. Het Landgoed Rijckholt, Restaurant de Korenbeurs. Provincialeweg 2, 4494 NA Geersdijk. 0113-302100. +31(0)622609510, www.landgoed- rijckholt.nl Openingstijden: Hoogsei zoen alle dagen geopend vanaf 10.00 uur. In een parkachtige omgeving ligt de Korenbeurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46