Fiscus verdubbelt controle op automobilist gebeurt, geldt als een biologische revolutie IN HET NIEUWS 3 Bommen langs IJssel geruimd De vier camerawagens die de dienst sinds enkele jaren gebruikt voor kentekencontroles, hebben in de eerste helft van dit jaar al bijna een miljoen kentekens ge scand. In heel 2012 waren dat er 1,2 miljoen, blijkt uit gegevens die NRC-Handelsblad met een be roep op de Wet Openbaarheid van Bestuur heeft opgevraagd. Volgens een woordvoerder van de dienst is er geen sprake van een doelbewuste poging om meer be lastinginkomsten binnen te sle pen. De camerawagens worden sinds dit jaar echter efficiënter in gezet door een betere coördinatie. „We hopen dat mensen de contro les vaker zien, zodat ze zelf beslui ten zich aan de regels te houden." Bij hoeveel procent van de gescan de kentekens er iets niet in de haak is, kan de dienst niet zeggen. De kentekengegevens worden niet alleen gebruikt om te contro leren op betaalde wegenbelasting. De gegevens worden ook gelegd naast de kilometerregistratie die leaserijders bij moeten houden als ze beweren de wagen alleen za kelijk te tijden. In dat geval hoe ven ze geen belasting over de lea seauto te betalen. Verder contro leert de Belastingdienst of er au to's ten onrechte met een groene kentekenplaat (autohandelaren) of een blauwe plaat (taxi's) rond rijden. Bij vrachtwagens wordt ge- •controleerd of het Eurovignet is betaald voor gebruik van de snel weg. Meestal stuurt de dienst een naheffing en worden wanbetalers niet meteen aangehouden. Camerawagens hebben in de eerste helft van 2013 bijna een miljoen kentekens gescand. In 2012 waren dat er 1,2 miljoen. ZWOLLE - In de uiterwaarden langs de IJssel bij Zwolle zijn gis termiddag twee vliegtuigbom men uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Dat meldde het Waterschap Groot Sal- land. De ruiming van de 1000- en 500-ponder werd uitgevoerd door Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). De bommen waren gevonden tij dens werkzaamheden voor het project Ruimte voor de Rivier, waarvoor geulen moeten worden gegraven en dijken worden ver legd. Tijdens de ruiming van de explosieven hoefden omwonen den niet te worden geëvacueerd. Wel moesten ze 's middags bin nen blijven en ramen en deuren gesloten houden. ten ze het strand op, een gedrag dat onder biologen als 'stranding' bekend staat. De biologen fotogra feerden ruim vijftig aanvallen. Bijna een derde daarvan had suc ces. De duif werd gegrepen, het water ingesleurd en opgeslokt. In 40 procent van de gevallen be landde meer dan de helft van het lichaam van de meerval op de oever, terwijl een keer de hele vis op land terecht kwam. De meeste aanvallen duurden minder dan vier seconden. De biologen ontdekten dat de dui ven die bewogen, aangevallen werden. Een duif die stil stond, zelfs aan de rand van het water, werd ongemoeid gelaten. Dat ver onderstelt dat het gezichtsvermo gen van de vissen zwak was. Niettemin was het aantal prooi duiven zo overvloedig dat bij som mige vissen, eenmaal gevangen, 80 procent van de maaginhoud uit duif bleek te bestaan. „We dachten eerst dat er te weinig prooivis was in de Tarn. Maar de meerval vindt het gewoon gemak kelijker om duif te vangen." De meerval, ook wel katvis ge noemd, is in Frankrijk een uitheemse soort. „Hij werd door sportvissers in 1983 illegaal in de Tarn gegooid en begon zich te ver menigvuldigen", zegt Santoul. Waar de meerval vandaan kwam, weten Santoul en zijn team van biologen niet. Maar hij is inheems in Oost-Europa, waar de vis ech ter in de vorm van de beer een na tuurlijke vijand heeft. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2013 DEN HAAG - De Belastingdienst heeft de controle op automobilis ten die geen wegenbelasting beta len of ten onrechte privékilome- ters rijden in hun leasewagen fors opgevoerd. door Paul Bots Per jaar zijn er 260.000 scheepsbewe- gingen op de Noordzee. Van deze schepen doen er 50.000 de Nederland se havens aan. De Noordzee is een van de drukst bevaren zeeën. 554 Er is 554 kilometer aan vaarroute op de Noordzee geschrapt. Volgens Rijks- - waterstaat is 'enkele honderden kilo meters' vaarroute verlegd. Veel vaar routes liepen kriskras door elkaar. Er zijn 12 vergunningen verleend voor nieuwe windmolenparken op de Noordzee. Met de nieuwe vaarroutes wordt hiervoor ruimte gemaakt. Er zijn al twee windmolenparken op zee. 30 Voor de nieuwe vaarroutes zijn 30 boeien verlegd of vernieuwd. De boeien markeren het begin en einde van een vaarweg. Omdat die erg lang zijn, duurde de klus twee dagen. De meerval springt uit het water om een duif te verschalken. foto Camille Musseau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3