T@©S i PZC I I I Wat er in de Tarn met de meerval Maak iemand abonnee! Vaarroutes op de Noordzee lopen ineens flink anders door nieuwe 'bewegwijzering'. 66 Ik heb de indruk dat de wijziging goed is 66 De meerval werd door sportvissers in 1983 illegaal in de Tarn gegooid 2 IN HET NIEUWS SCHEEPVAART COLOFON PAUL KUSTERS toosenhenk.nl BB TIPS VOOR PB ZOMERVAKANTIE ZOR<3 VOOR AFWISSELING. ZET EENS EEN ANDERE ZENDER OP. T: 088-0139995 ROTTERDAM - Hoe groot is de kans dat we de komende dagen op de Noordzee een spookvaarder zien? „Klein", denkt woordvoerder Tie Schellekens van het havenbedrijf Rotterdam. Sinds afgelopen nacht 02.00 uur wordt alle scheepvaart op de Noordzee langs nieuwe gewijzig de vaarroutes geleid. Het is de grootste verandering in scheep vaartroutes ooit ter wereld doorge voerd en van de ene op de andere dag van kracht. Tot gisteren, toen de laatste boeien zijn verlegd, gold de oude 'bewegwijzering'. „Het blijft span nend hoe de scheepvaart hier op gaat reageren", zegt Mariska Ver- beij van Rijkswaterstaat. Maar Tie Schellekens denkt dat het goed zal gaan, want de be roepsvaart komt voortdurend op onbekende plekken waar kapi teins zich voor het eerst moeten oriënteren, zegt hij. „Ze volgen ge woon de boeien en zeekaarten. De helft van de schepen die de Rotterdamse haven aandoet, heeft bovendien een loods aan boord." De Noordzee kende tot nu toe een kluwen aan vaarroutes. In vas teland-termen zou je kunnen zeg gen dat die warboel aan provincia le wegen nu is vervangen door een cluster van snelwegen. De routes liggen voortaan verder uit de kust en kruisen elkaar min der. Er zijn gescheiden vaarwegen voor doorgaand verkeer van noord naar zuid. Ook voor ver keer naar de havens zijn er ge scheiden routes. Schepen kunnen voortaan ook rui mer parkeren op zee, dankzij gro tere ankergebieden. „De vaarrou tes zijn nu overzichtelijker, duide lijker en veiliger", stelt Verbeij van Rijkswaterstaat. De operatie is vijf jaar voorbereid en de nationale en internationale beroepsvaart is via allerhande ka nalen geïnformeerd, uiteraard ook in scheepvaartberichten. Toch kan Schellekens van het Rot terdamse havenbedrijf zich voor stellen dat kapiteins van ferries doorgedrongen bij de watersport die vanuit Engeland, Duitsland en Zweden naar Nederland ko men, nog het meest moeten wen nen. Schellekens: „Zij varen al ja ren dezelfde route heen en weer." Extra schepen worden de komen de tijd ingezet om eventueel do lende kapiteins te begeleiden. De kustwacht verleent ook assisten tie vanuit de lucht. Het havenbedrijf Rotterdam is vooral blij dat er nu meer eendui digheid is. „We zijn de grootste haven van Europa en er komen hier schepen van alle kanten uit alle landen. Dat is best enerve rend voor een kapitein. Dan is het wel handig dat als je in Rotter dam op een bepaalde manier aan komt, dat in Amsterdam hetzelf de is. Dat geeft rust in de tent." Als het goed is, heeft iedereen die vanaf vandaag het ruime sop kiest nieuwe zeekaarten aan boord. Ook de pleziervaart. Voor recrea- tievaarders heeft Rijkswaterstaat voorlichting gegeven in jachtha vens, bij watersportverenigingen en in allerlei bladen voor water sporters. „Normaal zie je mensen nog wel eens een jaartje met een oude zee kaart doorvaren, maar nu hebben we er al veel hier gehad die vroe gen: is de nieuwe kaart er al?", zegt Alain Lefebure van Vrolijk Watersport, een winkel in Scheve- ningen met benodigdheden voor de pleziervaart. Een elektronische zeekaart mag, vertelt hij, maar een papieren zee kaart móet iedereen aan boord hebben. „Ik heb de indruk dat de wijziging goed is doorgedrongen bij de watersport in Nederland", zegt Lefebure. „Maar het zal voor de pleziervaart nu niet zo spelen. Het vaarseizoen zit er bijna op." Frankrijk heeft meer vissen die vogels eten. Maar wat in de Tarn gebeurt, een rivier die populair is onder Nederlandse kanotoeristen, geldt als een biologische revolu tie: de meerval valt zijn prooi aan op het droge. „Hun jaaggedrag is fascinerend", zegt Frédéric Santoul, een bioloog die verbonden is aan de universi teit van Toulouse. „Zwaardwalvis sen jagen ook op prooi aan land", zegt hij. „Maar de meerval is geen zoogdier. Hij kan alleen ademen onder water." Santoul begon zijn onderzoek naar de meerval in 2008. De soort die in de Tarn voorkwam, was oorspronkelijk het zwakke broer tje van de meerval in de Garonne, een grotere rivier. De roofvis in de Garonne voedde zich met zee vis, die de rivier binnenzwom. In de Tam moest de meerval het doen met een pover dieet van klei nere riviervissen, omdat een stuw dam de weg blokkeerde voor zee vissen. Vorig jaar installeerden Santoul en een team van andere biologen zich op een brug over de Tarn in Albi, die uitzicht gaf op een ei landje in de rivier. Dat eilandje was populair onder duiven, die zich laafden aan het water van de rivier. Santoul zag hoe meerval len het eilandje naderden, en de duiven aanvielen op een manier waar krokodillen het patent op hadden. Ze schoten het water uit en verslonden de nietsvermoeden de duif met één hap. Daarbij scho- 'Snelweg' voor orde op steeds drukkere zee Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl l En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door Wilma de Cort illustratie Mark Reijntjens Alain Lefebure door Cees van Zweeden www.pzc.nl/abonneewerftabonnee PARIJS - Met zijn 2,5 meter is de meerval die in de Tarn (Zuid- Frank rijk) voorkomt, veruit de grootste zoetwatervis van Europa. Hij is ook de gevaarlijkste, hoewel alleen voor duiven. Frédéric Santoul, bioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2