Volgens Bosz is eigenaar Jordania heel realistisch 1 Higdon verruilt de Schotse hooglanden voor I 28 SPORT STEFAN DE VRIJ Stefan de Vrij is nog jong, maar nu al een vaste waarde bij Feyenoord en het Nederlands elftal. Vorig seizoen kreeg u veel lof voor uw aanvallende speelwijze met Hera cles, toen u vaak met slechts drie ver dedigers speelde. Gaat Vitesse dit sei zoen ook zo spectaculair voetballen? Peter Bosz: „Nee. Zoals wij met Heracles speelden, dat is nooit het streven geweest. Je bent als trainer afhankelijk van de spelers die je hebt. Daar stem je vervol gens de speelwijze op af. Bij AGOVV had ik ook al zo ge speeld. In mijn vijfde en laatste jaar bij Heracles hebben we er noodgedwongen voor gekozen met drie verdedigers te spelen. We hadden door blessures bijna geen verdedigers meer over, ter wijl we heel veel goede midden velders hadden." Bent u er al uit welke speelwijze het beste past bij Vitesse? „Dat zal ook afhankelijk zijn van de spelers die er eventueel nog bij komen. Eind volgende maand, na het sluiten van de transfermarkt, dan weten we hoe we het kunnen en willen doen." Door het vertrek van de sterspelers Marco van Ginkel en Wilfried Bony heeft Vitesse kwaliteit en vooral ook veel goals ingeleverd. Hoe moet Vites se dat opvangen? „Ik denk dat het utopisch is een spits te halen die net zo vaak scoort als Bony heeft gedaan. Het is ook geen zekerheid dat Bony op nieuw 31 keer zou hebben ge scoord als hij bij Vitesse was ge bleven. Wij moeten proberen spe lers vaker in scoringspositie te krijgen, zodat ze ook vaker gaan scoren. Maar ik weet niet of de huidige groep een voldoende aan tal doelpunten kan maken." Vitesse speelde tijdens de voorberei dingsfase drie oefenwedstrijden te gen profs. Na een 1-0-zege op Stan dard Luik en een 2-1-nederlaag bij Lierse SK volgde afgelopen zaterdag de 0-4 tegen Bayer Leverkusen in Gelredome. In drie duels scoorde de ploeg slechts twee keer. Is tegen FC Petrolul Ploiesti in de Europa League een meer behoudende tactiek een op tie? „Daarop wil ik niet vooruit lopen. Dergelijke dingen moet je eerst in tern bespreken. Als ploegen geen kansen creërèn, dan is het zorg wekkend. Wij hebben tegen Bayer Leverkusen wel voldoende kansen gecreëerd. En als je dat doet, dan gaan de ballen er op een gegeven moment in." Wat vindt u eigenlijk belangrijker: de Europese wedstrijden tegen FC Pe trolul Ploiesti of het begin van de competitie? „Dat is moeilijk te zeggen. Je wilt altijd elke wedstrijd winnen. Voor dejantwikkeling van de spe lers is het heel belangrijk dat we ver komen in Europa." Vitesse heeft een seizoen lang gevoet bald voor een plek in de voorronden van de Europa League. Maar net als vorig jaar is het nog steeds wachten op versterking, terwijl het Europees voetbal al begint. Wat vindt u daar van? „Dat zal voor meerdere ploegen gelden. De deadline van de trans fermarkt is 31 augustus en ik ver wacht dat er weer veel transfers op het laatste moment plaatsheb ben. Daar hebben trainers mee te maken. Ik wil het graag anders, maar jammeren heeft geen zin." De huidige selectie van Vitesse is veel te smal voor de dubbele belas ting van competitie en Europees voet bal. Maakt u zich daar zorgen over? „Nee, want dat wist ik van tevo ren. Merab Jordania heeft me met een gezegd dat er vanwege het Fi nancial Fair Play niet veel moge lijk zou zijn. Ik ben blij dat dat eer lijk is gezegd. Zo voorkom je valse verwachtingen. Problemen ont staan vaak als er niet eerlijk wordt gecommuniceerd. Maar dit wist ik." Verwacht u dat Vitesse straks kan voldoen aan de hoge verwachtingen? „Het verwachtingspatroon hangt van de club af. En het hangt van jullie, van de media, af." De kans lijkt me niet groot dat jorda nia en de mensen in zijn circuit een sportieve teruggang gemakkelijk zul len accepteren. „Ik heb drie of vier keer met Me rab Jordania gesproken. En hij is heel realistisch." ROTTERDAM - Ze schrokken flink, de beleidsbepalers van Feye noord. Dat begin deze zomer, na een lang en bewogen competitie jaar, zo'n beetje de halve selectie met Oranje naar Azië was uitge vlogen en de jongere basiskrach ten het hart van Jong Oranje op het EK vormden, was nog tot daar aan toe. Oké, het ging ten koste van hun zomerse pauze, maar het louterde de spelers ook. Interna tionale ervaring, hèt is veel waard voor een jonge groep. Maar, dan moet dat allemaal wel zonder mal heur verlopen. En dat nu leek, op die 15e juni, even flink mis te gaan. Stefan de Vrij, aanvoerder van Feyenoord, moest in Israël gebles seerd van het veld in de halve fina le van het jeugd-EK, tegen Italië. Zijn linkerbovenbeen was volgelo pen met vocht. „Ik kon niets meer. Even had ik angst dat er iets ernstigs was." Onderzoek in het ziekenhuis leer de evenwel dat er geen serieuze schade was, dat het slechts een kneuzing betrof. „Gelukkig kon het genezen met niks doen. Het was wel prettig dat de dokter me direct gerust kon stellen, anders was het - met het oog op het nieu we seizoen - inderdaad wel een heel slecht moment geweest." Het was heel irritant zoals die Italianen bezig waren, maar ze wonnen er mee De Aftrap 2013-2014 Nu baalde De Vrij slechts dat de Italianen luttele minuten na zijn uitvallen de winnende treffer maakten. „Dat maakte het wel extra zuur." Na een vakantie in Amerika sloot De Vrij op 8 juli weer volledig op gefrist aan bij de selectie. Van die vijftiende juni neemt hij echter wel 'iets' mee naar de nieuwe voetbaljaargang. Hij leerde harde lessen uit de confrontatie met de Italianen. „We waren veel sterker, maar de manier waarop zij die overwinning eruit sleepten, daar kun je als speler uit de Nederland se competitie veel van leren. Uit eindelijk gaat het maar om één ding: het resultaat." Ronald Koeman hamerde er al sinds de winterstop op, en is deze zomer niet van dat mantra afge weken. Het moet bij Feyenoord, de nummer drie van afgelopen seizoen, professioneler. Spelers moeten - hoe jong ze ook zijn - sneller volwassen worden. „Thuis hebben we vorig seizoen niet één keer verloren, in de uit wedstrijden hebben we het vaak laten liggen. Deels lag dat aan het rendement, dat moet beter. We mogen onze tegenstander niet in de wedstrijd houden, moeten het eerder afmaken. Dat rendement is, door veel en doelgericht te trai nen, wel te vergroten. Daarnaast is het ook een kvyestie van erva ring. Als je meer wédstrijden speelt, krijg je ook beter in de ga ten welke keuzes je moet maken. Uit bij Heerenveen stonden we in de tachtigste minuut nog op 0-0. Als je dan het gevoel hebt dat je „Ik hield van Gazza", vertelt de spits van NEC. „Die kracht, die do minantie. Dat was altijd zo impo nerend. Gazza straalde onover winnelijkheid uit. Onverzettelijk heid. Hij was een held." Als tiener spiegelt Higdon zich vanzelfsprekend aan de topfitte Gascoigne. Wie niet? In Bootle, een voorstad van Liverpool, vul len de dagen zich met voetbal. Op straat, met de jongens uit de buurt, wordt weerstand ge kweekt. Talent geboren. De echte test volgt in de Sunday League, de competitie met het schoolteam. Higdon, telg uit een arbeidersge zin, rent en vliegt over het veld voor St. Benets Primary School. „Dat waren mooie tijden", glun dert de Engelsman. „Er stonden scouts langs de lijn en ik droom de natuurlijk volop van een prof carrière, maar in de Sunday Lea gue ging het om voetbal in de puurste vorm. Ik keek er de hele week naar uit." De passie en het talent blijven, ui teraard, niet verborgen. Oké, de scouts van droomclub Liverpool kloppen niet op de deur van het ouderlijk huis in Bootle, maar Cre we Alexandra spot de jonge Hig don wel. Hij is veertien jaar en wordt apprentice bij de club. „Het liep allemaal voorspoedig", ver haalt Higdon. „Op zeventienjarige leeftijd werd ik al prof. Ik was na tuurlijk apetrots." Hij is dan middenvelder. Een gro te, sterke vent. Aanvallend inge steld vooral. „Na een wedstrijd of dertig in het team kwam de mana ger (Dario Gradi) naar me toe. Ik werd omgeturnd tot spits. Ik was groot, kon goed koppen. De mana ger vond dat ik aanleg had." Gradi maakt een goede inschat ting. Higdon is het prototype En gelse spits. Hij is een targetman. The Box, het strafschopgebied van de tegenstander, is zijn do mein. „Ik heb me die kwaliteiten eigen gemaakt, maar ik heb ook goed rondgekeken", vertelt Higdon. „Het gevoel voor de juis te positie moet allereerst in een spits zitten. Dat is slechts gedeel telijk trainbaar. Maar keuzes ma ken, tactiek, je lichaam goed ge bruiken - dat is aan te leren. Bij Crewe heb ik de tips en trucs van Dean Ashton (later nog Engels in ternational) ter harte genomen. Daar heb ik echt veel aan gehad." Het groeiproces culmineert in de uitverkiezing tot Speler van Het Jaar in Schotland. En de topsco- rerstitel. Bij Motherwell haalt Higdon in het voorbije seizoen de top uit zijn carrière. Hij scoort 26 keer en Motherwell wordt in de Schotse Premier League tweede achter het ongenaakbare Celtic. Eindelijk is er een triomf in de hooglanden. „Ik heb in mijn periode bij Falkirk de Cupfinal verloren van Glasgow Rangers. Met St. Mirren ging het ook mis. Verloren we de League Cupfinal. Weer van Ran gers. Man, ze stonden met negen cF door Gerard Borgman ARNHEM - De middenvelder Peter Bosz voetbalde bij Vitesse, RKC Waalwijk, Toulon (Frankrijk), Feye- noord, JEF United (Japan), Hansa Rostock (Duitsland) en NAC Breda. Zijn loopbaan als trainer voerde hem langs ACOW Apeldoorn, De Graafschap, Feyenoord (technisch directeur) en Heracles Almelo. Nu is de 49-jarige Apeldoorner bij Vit esse de opvolger van de opgestap te hoofdtrainer Fred Rutten. I Peter Bosz: „Voor de ontwikkeling van de spelers is het heel belangrijk dat we ver komen in Europa." foto Koen van Weel/ANP 'Ik wil wel door Edward Swier Stefan de Vrij door Lex Lammers NIJMEGEN - Hij kijkt vol afschuw naar de foto. Op de grond, naast een afvalbak voor een hotel, ligt een zielig hoopje mens. Een karkas bijna, ontdaan van alle glorie in het leven. Michael Higdon ziet het mo rele en fysieke verval van zijn jeugdidool Paul Gascoigne en schudt ontzet zijn hoofd. Dit is de hel op aarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28