Van Gaal doet geen beroep op Sneijder Jeremy de Nooijer in selectie Jong Oranje Orlando Duque grijpt wereldtitel high diving 26 SPORT AY PRIDF Oud-prof Wensley Garden blijft bezorgd over de homo-acceptatie in het voetbal. Van Gaal benoemde Robin van Persie tot nieuwe aanvoerder, met Arjen Robben als secondant. Dat betekende dat ook Dirk Kuijt zak te in de rangorde, maar de aanval ler van Fenerbahqe staat nog wel op het lijstje van de bondscoach. Daarop is de naam van Paul Ver- haegh de meest onverwachte. De 29-jarige verdediger staat onder contract bij FC Augsburg uit de Duitse Bundesliga en is voor het eerst in een voorselectie opgeno men. Hij werd wel in 2006 Euro pees kampioen met Jong Oranje. Ook Klaas-Jan Huntelaar maakt deel uit van de voorlopige selec tie. De spits van Schalke 04 speel de in oktober vorig jaar zijn laat ste interland. Fulham-doelman Maarten Stekelenburg ontbreekt nog altijd, evenals de net weer fit te Tim Krul van Newcastle Uni ted. Van Gaal geeft de voorkeur aan Kenneth Vermeer, Jasper Cil- lessen en Michel Vorm. Feye- noord is wederom hofleverancier: de Rotterdammers leveren zeven spelers. AMSTERDAM - In 1997 was Wensley Garden (40) de eerste Nederlandse ex-profvoetballer die openbaarde dat hij homo was, maar dat nooit had durven vertel len toen hij bij Helmond Sport voetbalde. Zestien jaar later staat homo-acceptatie eindelijk op de agenda van de voetbalbond, met als voorlopig hoogtepunt een KN- VB-boot in de Canal Parade tij dens de Gay Pride. Een door braak? Of symboolpolitiek? Gar den maakt zich zorgen. Een mo noloog. „Sinds 1997 draag ik het stempel 'voetbalhomo'. Dat jaar deed ik mijn verhaal, eerst in de Gaykrant en daarna in andere media. Vorig jaar publiceerde Voetbal Interna tional een interview met mij. Ook dat maakte weer veel los. Ik had nog steeds veel verdriet en woede in me, kon mijn mislukte voetbalcarrière niet achter me la ten. Want ik ben geboren als voet baller, kom uit een echte voetbal familie. Het was het mooiste wat er was. Ik kwam als jochie bij een profclub terecht, maar voor mijn gevoel deed ik ook daar gewoon wat ik leuk vond: lekker voetbal len." „Uiteindelijk heb ik het niet ge red omdat ik me niet veilig, niet vrij voelde. Mijn homoseksuali teit zorgde ervoor dat ik in twee werelden leefde. Ik móest op een gegeven moment een keuze ma ken, het verenigen van die twee werelden was niet mogelijk." „Ook nu nog heerst het idee dat er geen homo's in het profvoetbal zijn. Onzin. Maar het is wel zo dat veel homo's voortijdig afhaken. Want nog steeds is die voetbalom geving niet veilig genoeg om open te zijn over je seksuele voor keur. Alleen gaat het er helemaal niet om hoeveel homo's er in het betaald voetbal rondlopen. Het gaat er niet om dat bijvoorbeeld Messi uit de kast moet komen, want daarmee is het probleem niet opgelost. Het gaat om het in dividu dat met een loden last op WENSLEY GARDEN de schouders rondloopt. Terwijl je het beste uit jezelf wilt halen, kun je jezelf daardoor niet opti maal ontwikkelen. Ik hoor het ver haal vaker. Jongens die voetbal den op hoog en op laag niveau, maar stopten. En jongens die nog wel voetballen, maar twee levens leiden." „Het gaat om Khalid van 17, die bij een amateurclub in de jeugd voetbalt, op jongens valt maar zich niet veilig voelt en in zijn eentje op stap gaat in de gaysce- ne. Het gaat om die twee lesbi sche vrouwen met een voetbal lend kind van 12, die rond het veld met de nek worden aangeke ken omdat het twee vrouwen zijn. Het gaat om de trainer die roept: jullie zijn toch geen miet jes? Terwijl er een jongen uit zijn team nog halfin de kast zit en de gene die hem zou moeten steu nen, de trainer, dat juist niét doet. Daarover wil ik het hebben met de bond. Die jongens en meiden, mannen en vrouwen wil ik blij ven steunen." „Vorig jaar was ik daarover weer behoorlijk emotioneel. Ik was pis sed dat de KNVB en het COC nog steeds niet in staat waren om het klimaat veiliger te maken voor ho mo's. Na het interview in VI werd ik gevraagd aan te schuiven bij het overleg tussen de Alliantie Gelijkspelen en de KNVB, die de handen ineen sloegen. Bondsvoor zitter Michael van Praag zat erbij, en allerlei andere hoge mensen van de KNVB. Ik heb mijn ver haal verteld en dat leek indruk te maken. Als ervaringsdeskundige werd ik vervolgens gesprekspart ner van de bond." „Het thema stond op de agenda. Dat was mijn doel. In eerste in stantie ging alles voortvarend. Voor de eerste keer in de historie van de wereldkampioenschappen zwemmen stond de discipline high diving op het programma. Vanaf een 27 meter hoge stellage - die speciaal voor de WK was op gebouwd - voerden de waaghal zen hun kunsten op. Met negen tig kilometer per uur vlogen de (voornamelijk) oud-schoonsprin- gers het water in. Onder toeziend oog van de Nederlandse voorma lig schoonspringtopper Edwin Jongejans pakte Orlando Duque de wereldtitel. De extravagante 38-jarige Colombiaan liet in Port Veil weergaloze sprongen zien. Duque is de .eerste Colombiaan ooit die een medaille wint op een WK zwemmen. Regerend wereld kampioen Gary Hunt uit Groot-Brittannië won zilver. Cameron Van der Burgh is weer wereldkampioen op de 50 meter schoolslag. De Zuid-Afri kaan was in een spectaculaire fina le net iets sneller (26,77) dan de Australiër Christian Sprenger (26,78). Missy Franklin werd wereld kampioen op de 200 meter vrije slag. Franklin veroverde eerder al goud op de 100 meter rugslag. Ze maakte ook deel uit van de win nende Amerikaanse estafette ploeg op de 4x100 meter vrije slag. Teleurgesteld, maar strijdbaar ZEIST - Wesley Sneijder is door bondscoach Louis van Gaal buiten de 26-koppige voorselectie van Oranje gelaten voor de oefenwed strijd tegen Portugal op woensdag 14 augustus. De 29-jarige midden velder van het Turkse Galatasaray verloor vorige maand tijdens de oe fentrip in Azië zijn aanvoerders band, omdat hij volgens Van Gaal niet voldoende fit was. VLISSINCEN - Jeremy de Nooijer uit Vlissingen is opgenomen in de voorlopige selectie van Jong Oran je. De aanvallende middenvelder staat onder contract bij Sparta. Coach Albert Stuivenberg heeft 32 spelers geselecteerd voor de oe feninterland tegen Tsjechië die woensdag 14 augustus in Praag wordt gespeeld. Vrijdag 9 augus tus maakt Stuivenberg de defini tieve groep bekend De voorlopige selectie: Nathan Aké (Chelsea), Nigel Bertrams (PSV), Jos hua Brenet (PSV), Thomas Bruns (Her acles Almelo), Luc Castaignos (FC Twente), Memphis Depay (PSV), Stefa- De voorlopige selectie: Daley Blind (Ajax), Jasper Cillessen (Ajax), Jordy Clasie (Feyenoord), Marco van Ginkel (Chelsea), Jonathan de Guzman (Swan sea City), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Daryl Janmaat (Feyenoord), Siem de Jong (Ajax), Dirk Kuijt (Fenerba- h(je), Jeremain Lens (Dynamo Kiev), Adam Maher (PSV), Bruno Martins ln- di (Feyenoord), Joris Mathijsen (Feye noord), Robin van Persie (Manchester United), Ricardo van Rhijn (Ajax), Ar jen Robben (Bayern München), Ruben Schaken (Feyenoord), Kevin Stroot- man (AS Roma), Tonny Trindade de Vilhena (Feyenoord), Rafael van der Vaart (Hamburger SV), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Kenneth Vermeer (Ajax), Ron Vlaar (Aston Villa), Michel Vorm (Swansea City), Stefan de Vrij (Feyenoord) en Ricky van Wolfswinkel (Norwich City). De definitieve selectie wordt vrijdag 9 augustus bekend. no Denswil (Ajax), Mitchell Dijks (Hee renveen), Navarone Foor (NEC), War ner Hahn (Dordrecht), Mickey van der Hart (Ajax), Mike van der Hoorn (Ajax), Guus Hupperts (Roda JC), Ke vin Jansen (ADO), Ola John (Benfica), Joeri de Kamps (Ajax), Terence Kongo- lo (Feyenoord), Dico Koppers (Twen te), Stefan van der Lei (Groningen), Fernando Lewis (AZ), Ruben Ligeon (Ajax), Jürgen Locadia (PSV), Jeremy de Nooijer (Sparta), Quincy Promes (Twente), Karim Rekik (PSV), Alex Schalk (NAC), Bob Schepers (FC Utrecht), Luciano Slagveer (sc Heeren veen), Fabian Sporkslede (Ajax), Joël Veltman (Ajax), Jetro Willems (PSV), Hakim Ziyech (Heerenveen). door Arjen Vos Geboren 2 juli 1972 in Paramaribo (Suriname). Opgegroeid in Geldrop als Wensley Ton, de naam van zijn pleegouders. Speelde tussen 1991 en 1994 79 competitieduels (4 goals) bij Hel mond Sport Laatste wedstrijd was bekerduel in Amsterdam tegen Ajax (7-1). Hij scoorde vlak voor tijd het enige Helmondse doelpunt. Garden was in 1997 de eerste voetbalprof die publiekelijk uit de kast kwam. Hij woont in Amsterdam en werkt in de zorg. door Natasja Weber BARCELONA - Ze zaten op tiental len plezierjachten, op de tribunes of gewoon op de kade. Duizenden mensen trotseerden woensdagmid dag de verzengende hitte in de oude haven van Barcelona om ge tuige te zijn van een bijzonder duik- spektakel. Sebastiaan Verschuren baalt van zijn uitschakeling in de halve finales van de 100 meter vrije slag bij het WK in Bar celona. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26