ZEELAND 23 legenda (vooral in de zomer) een tekort aan zuurstof. Alles gaat er dood. Alleen bacteriën die geen zuurstof nodig hebben, overleven en vormen dichte 'matten'. Ze zien eruit als een dikke laag witte schimmel. Verder zorgt overmatige wiergroei voor stank. Dat alles jaagt toeristen, onder wie veel duikers en zeilers, weg. Ook de schelpdierkweek heeft hinder van de zuurstof loosheid. De kwaliteit van het water wordt be ter als er weer getij kómt in het meer. Dat kan door een afsluitbare opening te maken in de Brouwersdam. Daardoor mengt het water be ter en komt meer zuurstoftijk water in de Gre velingen. Een probleem van heel andere orde is de wa terafvoer bij Dordrecht. Komt er veel water aan via de grote rivieren en zijn de storm vloedkeringen in Nieuwe Waterweg, Hartel- kanaal en de Haringvlietsluizen gesloten, dan ontstaat een veiligheidsrisico langs Haring vliet, Hollandsch Diep en in Dordrecht. Er is zelfs kans op schade aan de historische bin nenstad van Dordrecht, die deels buitendijks ligt. Het Volkerak-Zoommeer is al aangewe zen als gebied om overtollig water tijdelijk te bergen. Wordt de Grevelingen daaraan toege voegd, dan wordt het rond het Haringvliet en Dordrecht een stuk veiliger. Een andere oplos sing is om de waterkeringen langs het Haring vliet eerder te versterken en schade in Dord recht te accepteren of met andere maatregelen tegen te gaan. De effecten van de acht oplossingen en varian ten erop zijn nog niet allemaal bekend. Hoe wel veel onderzoek is gedaan, is meer studie nodig. Welke oplossingen ook worden geko zen, niet alle maatregelen hoeven op hetzelfde moment te worden uitgevoerd. Het kan zelfs wenselijk zijn om het ene probleem eerder aan te pakken dan het andere. Hoewel het Rijk de coördinatie heeft en de definitieve be sluiten neemt, gaat dat in nauw overleg met overheden, bedrijven en maatschappelijke par tijen in de Zuidwestelijke Delta. Aan het eind van het jaar zijn alle onderzoeken klaar. Na in formeel overleg met belanghebbenden en for mele inspraakprocedures, hakt het kabinet in december 2014 definitief de knopen door. zout, geen getij, waterberging zout, getij, waterberging zoet, getij, geen waterberging zoet, geen getij, waterberging DONDERDAG 1 AUGUSTUS 2013 Volkerak- Beperkt getij op de Grevelingen Verbinding met Noordzee via opening in Brouwersdam Geen waterberging in de Grevelingen Volkerak-Zoommeer blijft zoet ■PI Waterberging in de Grevelingen Rivierwater stroomt door openingen in Volkerakdam en Grevelingendam naar Grevelingen Na berging stroomt water terug via dezelfde route om in Noordzee te worden gespuid Geen getij in Grevelingen zout woter zoet woter drie vragen 1 dijkversterkings- opgave verminderde opgave j door berging toepassing innovatiedijken aanpassing oevers aan bergingsfunctie specifieke opgave veiligheid Dordrecht verminderde opgave door berging verder verminderde opgave door frequentere berging doorgifte getij getijslag getijdecentrale instroom/aanvoer zoetwater aanvoer zoetwater met onderdoorgang aanvoer/afvoer bergingswater (één richting) aanvaer/o/voer bergingswater (twee richtingen) aanvoer/afvoer bergingswater (afsluitbaar) spuisluis schutsluis schutsluis met zoe t-zout scheiding Volkerak-Zoommeer wordt zout met beperkt getij Waterberging, maar geen getij in Grevelingen Via opening in Philipsdam komt er verbinding tussen Volkerak-Zoommeer en Oosterschelde Volkerak-Zoommeer wordt zout en krijgt beperkt getij Getij in Grevelingen Waterberging in de Grevelingen Beide meren vormen één samenhangend systeem Opening in Brouwersdam; te combineren met een getijcentrale Volkerak-Zoommeer en Grevelingen krijgen een open verbinding via opening in Grevelingendam infographic Willem Adriaansens bron ministerie l&M foto Sky Pictures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23