-S c 22 ZEELAND VOLKERAK-ZOOMMEER EN GREVELINGEN Stank, dode vissen en natte voeten. Acht oplossingen voor Grevelingen en Volkerak-Zoommeer. r zoet, geen getij, geen waterberging 1 - zout, geen getij, geen waterberging Xr. mmm Twee meren, drie vragen. Wat te doen met giftige stinkalgen in het Volkerak- Zoommeer, zuurstofgebrek en riekend wier in de Grevelingen en de dreiging dat het centrum van Dordrecht onder stroomt? Het besluit walt volgend jaar. Het kan acht kanten op. Al jaren wordt gepraat over de twee meren in het noorden van Zeeland. Zowel in de regio, als in politiek Den Haag. De vragen zijn dan ook complex, hangen met elkaar samen en ra ken alles en iedereen in de wijde omgeving. Drie vragen staan centraal: moet het Vol kerak-Zoommeer zoet blijven, moet in de Gre velingen getij komen en moet de Grevelingen geschikt worden gemaakt om overtollig (re genwater te bergen? Het zoete Volkerak-Zoommeer heeft jaarlijks last van giftige en stinkende blauwalgen. Zwemmen is erdoor gevaarlijk, toeristen blij ven weg en boeren kunnen het water niet ge bruiken om het land te besproeien. De over last is de laatste jaren minder door de komst van de exotische quaggamossel. Maar het is de vraag of de problemen voorgoed zijn verdwe nen. In elk geval verdwijnt de giftige blauwalg als zout water en beperkt getij in het meer wordt toegelaten. Dan is wel een alternatieve aanvoer van zoetwater voor de landbouw no dig. En er moeten maatregelen worden geno men om verzilting in de omgeving te voorko men. Bij Europa's grootste zoutwatermeer tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over.flakkee is wat anders aan de hand. Want ook al is het één van de helderste wateren van Nederland, de diepe delen van de Grevelingen hebben zoet, getij, waterberging zout, getij, geen waterberging Alles blijft zoals het is Volkerak-Zoommeer blijft zoet Geen getij in Volkerak-Zoommeer en Grevelingen Geen waterberging in Grevelingen j i «MIJ .11 ,wr."»vs «k Volkerak-Zoommeer zout met beperkt getij Verbinding met Oosterschelde via doorlaatmiddel in Philipsdam Zoet-zoutscheidingen voorkomen verzilting van gebied Geen getij en waterberging in Grevelingen 4 0W* - Twee meren, door Jeffrey Kutterink Volkerak-Zoommeer wordt zout Beperkt getij in zowel Grevelingen als Volkerak- Zoommeer Getij in de Grevelingen via een opening in de Brouwersdam; combinatie met een getijcentrale is mogelijk Geen waterberging in de Grevelingen Getij en waterberging in Grevelingen Volkerak-Zoommeer blijft zoet Getij ontstaat door een verbinding met de Noordzee te maken via een opening in de Brouwersdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22