1 'We hebben genoeg schepen gezien' 15.000 kilo visnet wordt hergebruikt Safari 18 ZEELAND brieven PRAATHUISJES Bushokje Schoonoord in Oostkapelle zorgt ervoor dat de buurt een goede band houdt. Ongeval Vogelbescherming 2 Vogelbescherming 3 donderdag Ik vouwde mijn krantje dicht en vroeg: „Zullen we op safari gaan?" Mevrouw Van Dam keek me aan met een blik alsof ik een acute her senverweking had gekregen. „Op safari? Wie? Wij? En waar heen dan wel?" Want ze heeft in de ruim veertig jaar dat wij een stel vormen, inmiddels wel ontdekt dat ze met mij destijds een weinig avontuurlijk type huwde. Een boottochtje over een mean derend Frans riviertje, een zeil tochtje over een spiegelend Veerse Meer, een camping aan het Friese Nannewiid, een trip je naar de Ardenner heuvelen - daar durf ik me wel eens aan te wagen. Maar het liefst blijf ik thuis; boekje, biertje, hapje. Deze week nam ik een kloek be sluit: we gaan op safari. Me vrouw Van Dam wierp haar puzzelboekje verheugd van zich af en greep naar de iPad. „Waar gaan we naartoe - Kenia, Zuid-Afrika, Tanzania? Zeg het maar, dan zal ik wat reisgidsen bestellen." „Ho, ho, ho", temperde ik haar enthousiasme, „wat dacht je van Sint-Annaland?" En zo stonden we (korte broek, teenslippers, fotocamera, verre kijker) afgelopen maandag met kleindochter Fay aan het haven tje van Stalland. Daar lag de party- en rondvaart boot Frisia gereed om ons sa men met nog zo'n honderd dag jesmensen naar de Vondelin genplaat in de Oosterschelde te brengen om zeehondjes te be zichtigen. „Kijk opa, daar ligt er een." „Nee schat, dat is een aalschol ver." Ooit wemelde het in de Zeeuw se wateren van de zeehonden. Maar zeehonden hebben één vervelende eigenschap: ze eten graag een visje en dat vinden vissersmannen niet leuk. Dus slachtten ze de zeehonden af tot ze bijna allemaal op waren. Maar ze zijn weer terug, de zee honden, tot grote vreugde van de toeristenindustrie; vanuit tal van Zeeuwse haventjes wor den zeehondensafari's gehou den. Leuk? Hartstikke leuk! Meer dan dertig zeehonden hebben we die middag geteld. En er was gelukkig niet één visser in de buurt. Ik stond in de tuin en hoorde vre selijk remmen en een flinke klap. Een jonge bestuurder had een oudere man doodgereden. Op het nieuws zeiden ze 'door nog onbe kende oorzaak'.. Onbekend? De President Rooseveltlaan is van de stoplichten tot de boulevard een racebaan. Een 50 meter lang rem spoor zegt genoeg! Die jongen stond te jammeren in de telefoon dat er iemand moest komen omdat hij een man had doodgereden... Zou hij beseffen hoeveel verdriet hij veroorzaakt heeft door te racen? Krijgt hij nu een jaar rijontzegging of een paar middagen verplicht schoffelen in een gemeenteplantsoen. Gemeen te Vlissingen: wat doen jullie aan die racebaan! Vogelbescherming... respectloos. De kop, maar vooral de twee quo tes in het artikel over het afscheid vSn de heer Denneman als mede werker van de Vogelbescherming Nederland getuigen van geen en kel respect voor mensen met een andere opvatting over met name 'ons-eigen-landje' en het vraag stuk van natuurherstel na het ver diepen van de Westerschelde. Als je duizenden anti-ontpolderaars OOSTKAPELLE - Buskotje Schoon oord op de splitsing van de Oude Domburgseweg en Duinbeek- seweg in Oostkapelle is een ouder wetse ontmoetingsplaats in de buurt. Het hokje, dat sinds 1996 in handen van deze buurt is, heeft een paar weken geleden een ware metamorfose gehad. Het rot te hout is vervangen en alles is op nieuw geschilderd. Volgens buurtbewoners heeft het vroegere bushokje, waar sinds 1996 geen bus meer langskomt, een belangrijke functie. Je komt elkaar hier tegen, dat zie je tegen woordig rtiet vaak meer. Hier kun je de dagelijkse gang van zaken be spreken", vertelt Ernst Jansen. Buskotje Schoonoord is een be grip in de buurt van de Oude Domburgseweg. Omwonenden hebben zeventien jaar geleden zelfs een stichting opgezet om het over te nemen van de gemeen te Veere, die het wilde slopen. „Villa Magnolia, dat hier in de buurt ligt, heeft destijds het initia tief genomen voor de overname. De werknemers van het hotel ma ken het hokje nog iedere ochtend binnen ea buiten Zeeland aan duidt als 'één zielige boerin' toon je totaal geen respect voor de op vattingen van deze mensen. Maar ja, als je de ruimte die mensen no dig hebben bereid bent op te offe ren voor vogels, door de vogels hier de ruimte te geven die die dieren blijkbaar nodig hebben, dan zul je nooit tot 'n door velen gedragen oplossing komen. De eerste poldermensen zijn al ver jaagd, de vogels heersen al over et telijke hectares eertijds vruchtba re landbouwgrond. Is de film van Alfred Hitchcock 'The Birds' uit 1963 toch geen fictie gebleken! De vogelbescherming wil de van Hattem-, Everinge- en Zuidpol der ontpolderen voor de veilig heid en om er een educatiepark te vestigen. Zou de heer Denneman niet weten dat op deze plek meer dan 500 hectare schor en slik zor gen voor extra veiligheid voor het achterland en fourageergebied voor zijn geliefde vogels. En zou hij soms ook niet weten dat dit ge bied verboden terrein is zodat be langstellenden er niet mogen ko men. Zijn plannen lijken een beet je overbodig. Draagvlak bereik je niet met be langhebbenden, zegt hij. Nu hij vertrekt hebben bijna alle belang hebbenden bij de natuurclubs een mooi baantje overgehouden aan de ontpolderingsdiscussie ter wijl de belanghebbenden die hij - bedoelt tot in lengte van jaren moeten blijven vechten om op z'n best te behouden wat ze heb ben. Wie zijn nu hier de belang hebbenden? WEMELDINGE - Het praathuisje op 't Luitje bij de haven van Zierik zee is vooral een slechtweervoor- ziening. Het wordt alleen bevolkt als het slecht weer is. Op andere momenten zitten de mannen en vrouwen liever buiten, vertelt Jac queline Lems. Er is één persoon die een sleutel heeft. „De gesprekken gaan over van alles en nog wat. Meestal zit ten ze elkaar maar wat te sarren. Soms gaat het wel eens te ver. Dan kom ik een poosje niet meer." In Tholen is niemand bij 'ut Prae- tuus' te bekennen. Binnen han gen foto's van oude schepen aan de muur, een plank met scheeps- knopen en een klein model stuur rad. Er staat een asbak op tafel. Ook in het praathuisje van Krab- bendijke is niemand te bekennen al brandt het licht wel. Des te levendiger is het in Wemel dinge. In het praathuisje op de kop van de aanloop naar de oude sluizen staat een oud hokje van Rijkswaterstaat met een van de mooiste uitzichten van Zeeland. Binnen een handjevol mannen die allen met hun rug naar het wa ter zitten. „We hebben van ons le ven genoeg schepen gezien. We komen allemaal uit de scheep vaart." Een van de wanden hangt vol met foto's van oude schepen. Allemaal schepen die iets met We meldinge te maken hebben. Aan een andere wand hangen foto's voor een meer select gezelschap. Verder hebben de heren alles wat ze nodig hebben, kacheltjes voor in de winter een koelkast en een koffiezetapparaat. De benjamin van van het gezelschap, Kees, is 68 jaar en tevens de klusjesman van het praathuis. Tinus, hoed ste vig op het hoofd in het broeierige huisje, is de oudste met zijn 85 jaar. Er is ruimte voor ongeveer tien man. Maar dan wordt het wel warm. Oh ja, ze gaan wel eens bui ten zitten, om te roken. En ze fun geren ook als hulppost. Als een kind op het nabij gelegen strandje een wondje heeft, staan de man nen met een pleister klaar en een babbelaar als troost. En ze zijn ook niet te beroerd om nieuwsgie rige buitenlandse toeristen te woord te staan. Eergisteren nog Vietnamezen. Dat was lastig, want die praatten Engels. Alleen al 12.000 kilo is aangele verd door het Stellendamse ber gingsbedrijf Pan Salvage. De overi ge 3000 kilo werd de afgelopen maand door duikers verzameld bij een wrakexpeditie op de Noordzee. „Dit is nog maar het topje van de ijsberg", zegt Pascal van Erp van Kust Zee. De net ten worden hergebruikt en tot ny lon kledingstukken verwerkt. Pan Salvage houdt zich bezig met het opruimen van metalen uit wrakken op de Noordzee. Met dat werk worden ook netten omhoog gehaald. „De berger heeft er be wust voor gekozen ze niet terug te gooien, wat anders meestal wel gebeurt", zegt Van Erp. „Dat is het probleem in Nederland. Als je rommel in zee vindt en mee neemt, moet jij de afvoerkosten betalen." De vereniging wil zo veel mogelijk visnetten van de zeebodem halen, omdat dieren daarin verstrikt raken en sterven. Volgens Van Erp ligt er wereld wijd nog zo'n 640 miljoen kilo in zee. De Noordzee is met de Adria- tische Zee en de Middellandse Zee één van de drukst beviste ge bieden. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Leo Lok St Eustatiuslaan 14, Vlissingen 'Het bushokje door Jelle Kempe Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Gert-Jan Minderhoud Leen Evertsestraat 15, Oudelande I Alleen bij slecht weer zitten ze in het praathuisje van Zierikzee. I In Tholen is niemand bij het praat huisje te bekennen. I De mannen in het praathuisje van Wemeldinge komen niets tekort. door René Schrier door Marcel Modde STELLENDAM - De opruimactie van de vereniging Kust Zee heeft vooralsnog 15.000 kilo aan verlo ren visnetten opgeleverd. De net ten komen van wrakken uit de Noordzee, waaronder voor de Zeeuwse kust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18