Nederlandse instanties negeerden verzoeken van familie en arts om bloedonderzoek bij een toen zesjarige asielzoeker. Na uitzetting bleek ze een dodelijke bloedziekte te hebben. 8 VERDIEPING ASIELZOEKERS Schichtig kijkt de 7-jarige Rena ta Agamiryan om haar heen. Pftar vader Abram (34) toont op de tablet een filmpje waar in Renata met Limburgse tong val kinderliedjes zingt. Dat meisje is totaal onherkenbaar: haar golvende zwarte haren zijn volledig uitgevallen, en de vrolijkheid in haar ogen is weg. Onidat het gezin uit Georgië asiel heeft aangevraagd, is 'thuis' een speciaal ho tel voor ouders van zieke kinderen in War schau. Abram en moeder Marina (32) beste den vrijwel hun volledige uitkering aan de accommodatie, zodat ze altijd in de buurt kunnen zijn. De volgende dag begint de tweede ronde van Renata's chemotherapie tegen acute leukemie. Renata had dood kunnen zijn. In het asiel zoekerscentrum in Nederland, waar ze bijna vijf maanden verbleef, onthield het personeel van de medische post haar lang toegang tot artsen. Toen ze wel was door verwezen naar een huisarts, werd het door hem aangevraagde bloedonderzoek niet uit gevoerd. De familie ging naar een detentie centrum. Ook daar bagatelliseerden medi sche medewerkers de klachten. Pas in Po len werd haar levensbedreigende ziekte ontdekt. Het aantal witte bloedlichaampjes overschreed dertig keer de norm. In juni vorig jaar komt Renata als zesjarige met haar familie terecht in Nederland. Na een kort verblijf in Wageningen belandt het gezin in het asielzoekerscentrum (azc) in Baexem bij Roermond. In oktober krijgt Renata klachten: geen eetlust meer, lymfe klieren zetten op en later ook koorts en keelpijn. „Ik ging meteen naar de medische post", zegt Marina. De medewerker ziet de vergrote lymfeklieren, maar vindt een be zoek aan de huisarts niet nodig. Het meisje krijgt paracetamol. Ook wanneer de koorts tot 's nachts tot 39,6 graden stijgt, wordt volgens het medisch dossier (dat is inge zien door deze krant en het tv-programma De Vijfde Dag) besloten 'drie tot vier dagen af te wachten' voor het meisje in direct con tact komt met een arts. De ouders zeggen iedere dag bij de post te hebben aange klopt. In een reactie ontkent het Gezond- heidscentrum Asielzoekers dit. Het cen trum wijst erop dat notities van dergelijke bezoeken ontbreken. Op de vraag of het centrum ook afgewezen bezoeken noteert, heeft het geen antwoord gegeven. Wel is er een notitie waarin de ouders bij de ver pleegkundige aangeven dat ze eerder bij het gezondheidscentrum zijn geweest toen Renata neusbloedingen kreeg. In de nacht van 19 op 20 november ver voert een taxi Renata naar de huisartsen post in Weert. Voor het eerst sinds de klachten begonnen, wordt Renata kort door een arts onderzocht. Hij verzoekt de medische post op het azc om een bloedcon- trole uit te voeren. Het azc zou de volgende dag voor een bloedprik zorgen. Maar in plaats daarvan wordt het Georgische gezin in een gevange- nenbusje gezet en naar het Detentie- en Uitzetcentrum in Rotterdam vervoerd. Daar eindigt hei medisch dossier. De zin 'Geen externen bekend die geïnformeerd moeten worden' wijst erop dat de gege vens niet zijn overgedragen aan de medi sche staf in Rotterdam. Ook daar negeren de instanties de smeekbedes om een bloed- controle. Iedere dag brengt Renata een be zoek aan een arts in het gevangeniscom plex. Maar ondanks het briefje van de huis arts wordt het meisje keer op keer met een paracetamolletje teruggestuurd. Na vijf dagen worden de Agamiryans zon der de gebruikelijke medische controle op het vliegtuig naar Polen gezet, op basis van de Dublin-conventie (zie kader). Na een nacht in Warschau vertrekken de Aga miryans per trein naar een asielzoekerscen trum 160 kilometer ten oosten van de hoofdstad, waar direct bloed zou worden geprikt. Maar onderweg gaat het zo slecht met Renata, dat ze halverwege uitstappen. Het ziekenhuis in het stadje Siedlce doet wél meteen bloedonderzoek. Renata's le ven blijkt in gevaar. Met spoed ondergaat ze een bloedtransfusie. Een speciale ambu lance vervoert het meisje naar het kinder ziekenhuis in Warschau. „Volgens de arts zou haar lever het hebben begeven als het vijf dagen langer had geduurd", zegt Abram. „Dan zou ze zijn ingeslapen." Volgens professor Tadeusz Robak, hemato- loog aan de Medische Universiteit van Lodz, had het onderzoek veel eerder moe ten plaatsvinden. „Zulke bloedarmoede kan niet in één of twee dagen ontstaan", zegt hij na bestudering van de bloedresulta- ten. „Ik ben er vrijwel zeker van dat er twee weken eerder al bloedafwijkingen wa ren. Genoeg om een vermoeden van leuke mie op te roepen." De symptomen als opge zette lymfeklieren en bloedneuzen zijn vol gens hem onmiskenbaar, ook voor begin nende artsen. Had het bloedonderzoek in Nederland plaatsgevonden, dan zou een arts volgens Robak nooit enige vorm van transport heb ben toegelaten. Zelfs bij noodtransport is medische voorbereiding absoluut noodza kelijk. De toestand van de patiënt kan vol gens Robak ineens verslechteren. „Alles wijst erop dat ze niet op dat vlieg tuig had mogen worden gezet", zegt Katar- zyna Slubik, jurist bij de Vereniging voor Juridische Interventie, een Poolse hulporga nisatie die juridische steun verleent aan asielzoekers. „Ze had zorg moeten krijgen in het land waar ze op dat moment was, in Nederland." Dat had wel een verlenging van het verblijf van de Agamiryans in Ne derland betekend, waarna de Nederlandse overheid geen beroep meer op de Dublin- conventie had kunnen doen. Of dat heeft meegespeeld bij de uitzetting, is niet be kend. De twee weken uitstel van de bloed testen zijn volgens Robak van grote medi sche betekenis. „Een dag tot een week kan al het verschil zijn tussen leven en dood." De behandelende artsen gaven Renata aan het begin van de behandeling 70 procent overlevingskans, mits de chemotherapie aanslaat. De Agamiryans zinnen op een let selschadeprocedure. Het ministerie van Veiligheid en Justitie meldt dat uitstel van 'overdracht' van een vluchteling op medische gronden niet snel wordt toegekend. „Als iemand snel behan deld moet worden, dan kan dit ook plaats vinden in het land waaraan overgedragen wordt en is een vlucht binnen Europa mo gelijk." Alleen bij 'onmiddellijk ingrijpen' wordt een vlucht uitgesteld, aldus het mi nisterie. De toegang tot medische zorg is volgens het ministerie 'voor asielzoekers vrij toegankelijk, gelijk aan ingezetenen'. Deze reportage is in samenwerking met het EO-programma De Vijfde Dag tot stand geko men. De omroep zendt vanavond een reporta ge uit om 21.10 uur op Nederland 2. door Michiel van Blommestein illustratie Mark Reijntjens Nog vijf dagen e Renata Agamiryan voor de chemobehande- ling, kerst 2012. privéfoto van de familie Renata de dag voor haar tweede leukemiebehandeling. Haar klachten werden in Nederland ge negeerd waardoor ze zonder diagnose naar Polen werd uitgezet, foto Michiel van Blommestein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8