Manning schuldig, maar heeft vijanden Amerika niet geholpen 'jti/ Mursi maakt het goed, zegt Catherine Ashton I I I 6 BUITENLAND VERKIEZINGEN De verkiezingen in Zimbabwe baren landgenoten in het buitenland veel zorgen. Machinist Spaanse trein zat te bellen De machinist van de ramp- trein die vorige week ont spoorde in Santiago de Com- postela, was mobiel aan het bellen op het moment van het ongeluk. Dat heeft het Hooggerechtshof van Gali- cië gisteren gezegd, na het openen van de zwarte do zen van de trein. De machi nist belde personeel van de spoorbeheerder. Waarover is niet bekendgemaakt. Stad moet grote bekers fris toestaan New York mag de verkoop van grote bekers frisdrank niet aan banden leggen. Dat besliste een rechter in hoger beroep gisteren. Het stadsbe stuur wilde de grote bekers (473 ml) suikerhoudende drank in restaurants, biosco pen en stadions uitbannen, om op te treden tegen over gewicht. De rechter zegt dat New Yorkers hun eigen keu zes moeten kunnen maken. Stradivarius na drie jaar gevonden De internationaal bekende violiste Kym Min-jin is ver rukt nu de Stradivarius is te ruggevonden die drie jaar ge leden in een broodjeswinkel in het noorden van Londen van haar werd gestolen. Het instrument werd vorige week vrijwel onbeschadigd in een huis in Centraal-Enge- land teruggevonden. Het heeft omgerekend een waar de van 1,4 miljoen euro. Verzoek Breivik om te studeren De Noorse massamoorde naar Anders Breivik wil poli tieke wetenschappen stude ren aan de Universiteit van Oslo. Hij heeft een aanvraag ingediend voor de studie die hij dan vanuit zijn cel zal doen. De universiteit ver wacht wel wat ongemak als ze Breivik als student bin nenhaalt, maar wil de nor male procedures volgen. KAAPSTAD - Terwijl hun landgeno ten vandaag naar de stembus gaan om een nieuwe president te kiezen, houdt de Zimbabwaanse diaspora haar hart vast. De ge welddadige verkiezingen van 2008 liggen namelijk nog vers in het geheugen. „Het zijn spannende tijden. Hope lijk komt er eindelijk verande ring", zegt de 21-jarige Ephraim Ntlamo uit Victoria Falls. Vijfjaar geleden ontvluchtte hij als 16-jari- ge zijn geboorteland, kort na het overlijden van zijn ouders. Bei den waren oppositie-supporters. Waaraan ze zijn gestorven, daar wil hij niets over kwijt. „Ik had niks meer in Zimbabwe. Met de economie ging het slecht en dan was er ook nog eens het verkiezingsgeweld. Mensen wer den vermoord, gemarteld, geïnti mideerd en gevangen gezet", licht hij toe. Daarnaast werden jongens door ZANU-PF, de partij van president Mugabe, gedwongen zich aan te sluiten bij jeugdmilities. Ntlamo zwijgt met lege ogen wanneer hem gevraagd wordt of hij ook tot die rekruten behoorde. De 21-jarige was overigens niet de enige die vertrok. Volgens de Mis- Verwerpt Mugabe de uitslag net als in 2008, dan zal het in Zimbabwe gaan als in Noord-Afrika sionaries of the Sacred Heart Father kwamen er tussen juni en decem ber 2008 per dag gemiddeld vijf honderd Zimbabwaanse vluchte lingen de grens over. Dit was een van de organisaties die zich in de Zuid-Afrikaanse grensstad Musi- na ontfermde over Zimbabwaan se verkiezingsvluchtelingen. Ntla mo ging naar Johannesburg, 517 km verderop. Na een maand over straat te hebben gezworven, liftte hij naar Kaapsrad - een reis van nog eens 1.260 km. Ook daar was hij een tijd dakloos. „Na vijf maan den werd ik benaderd door een werknemer van een opvangcen trum voor straatkinderen", vertelt hij. „Eindelijk kon ik terug naar school en had ik een dak boven mijn hoofd." Sibangilizwe Timor Sibanda woonde tot voor kort in de Zuid-Afrikaanse kustplaats Dur ban maar moest terug in verband met zijn papieren. De Zuid-Afri kaanse overheid onder leiding van Jacob Zuma, een trouwe bondgenoot van Mugabe, wilde hem geen vluchtelingenstatus ver lenen. Momenteel is het rustig. De campagnes zijn lang niet zo ge welddadig als vijfjaar geleden, vindt de choreograaf vanuit zijn woonplaats Victoria Falls. Sibanda hoopt op verandering maar twijfelt of oppositieleider en premier Morgan Tsvangirai zal winnen: „Ik denk dat het net zo zal gaan als in 2008. De meeste mensen zijn te bang om niet op ZANU-PF te stemmen. Men herin nert zich het geweld goed. Velen zullen op Mugabe stemmen om dat ze er financieel van zullen pro fiteren, in de vorm van contrac ten en lucratieve deals." Ntlamo ziet het anders. Hij weet zeker dat het volk de uitkomst van de verkiezingen dit keer wél zal verdedigen. Vijf jaar geleden kwam Tsvangirai's Movement for FORT MEADE - De Amerikaanse klokkenluider Bradley Manning is gisteren door de krijgsraad schuldig bevonden aan 19 van de 21 punten van de aanklacht. De man die de WikiLeaks-affaire aan het rollen bracht, is echter vrijgesproken op het zwaarste punt van de tenlastelegging: hulp aan de vijand. Voor de 19 punten waarop hij schuldig is bevonden, kan de 25-jarige Manning een maximum straf krijgen van 144 jaar cel. De strafmaat wordt mogelijk vandaag bekendgemaakt. Manning had toegegeven dat hij honderden geheime overheidsdo cumenten aan onthullingssite WikiLeaks heeft gegeven. Naar ei gen zeggen deed hij dat met de beste intenties. Zijn proces was de eerste grote zaak tegen een klokkenluider in de VS. Onder de documenten die Brad ley Manning lekte waren 470.000 rapporten van Amerikaanse opera ties op het slagveld in Irak. Ook Voor de 19 punten waarop hij wel schuldig is bevonden kan de 25-jarige soldaat 144 jaar cel krijgen 250.000 geheime berichten van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan Amerikaanse ambassa des wereldwijd werden bekend ge maakt. De aanklager in het proces had be toogd dat Manning tot zijn daden was gekomen om bekend te wor den. Hij zou met opzet de hon derdduizenden geheime docu menten van de VS hebben verza meld. Maar zijn advocaten schilderden de soldaat af als een naïeve jonge ling die gedesillusioneerd raakte tijdens zijn diensttijd in Irak en die bovendien worstelde met zijn homoseksualiteit. Democratie Change (MDC) met 48 procent van de stemmen als winnaar uit de bus. Mugabe ver klaarde de uitslag ongeldig en gaf opdracht tot een tweede ronde. Tsvangirai trok zich uiteindelijk terug, waarna Mugabe de zege be haalde. In december 2008 sloten beide aartsrivalen een deal door een coalitieregering te vormen. „Verwerpt Mugabe de uitslag net als in 2008, dan zal het in Zimbab we net zo gaan als in Noord-Afri- ka", zegt Ntlamo. „Men is het zat. We kunnen niet nog eens vijfjaar weggooien." Hij voegt eraan toe dat Zuid-Afrika leegloopt wan neer de MDC wint: „Veel Zimbab wanen zitten hier niet voor hun plezier. Velen doen ondergeschikt en onderbetaald werk terwijl ze universitaire diploma's hebben. Ze komen gewoonweg niet aan de bak. We zijn niet gewenst." Dan is er ook nog de buitenlan- derhaat, aldus Ntlamo. In mei 2008 kwamen er tijdens een golf tegen Afrikaanse migranten ge- DUBAI - EU-buitenlandcoördina- tor Catherine Ashton heeft maan dagavond twee uur 'diepgaand' ge sproken met de afgezette Egypti sche president Mohamed Mursi. Ashton zei gisteren tegen journa listen niet waar zij met Mursi heeft gesproken. Dat weet ze niet. Om bij Mursi te komen moest ze onder meer met een helikopter reizen. De afgezette president maakt het volgens haar goed en kan naar de tv kijken en kranten lezen. Ashton heeft zich ervan proberen te vergewissen dat Mursi's familie weet dat hij het goed maakt. Hij was blij Ashton te zien. Zij arriveerde zondagavond in Cai ro voor besprekingen over de cri sis. De strijdkrachten zetten Mur si begin deze maand af. Hij zit sindsdien vast op een niet nader bekendgemaakte plek. Justitie bepaalde vrijdag dat Mur si nog zeker twee weken in voorlo pige hechtenis moet blijven. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij met de radicale Palestijnse bewe ging Harnas verantwoordelijk was voor de gewelddadige dood van gevangenen, legerofficieren en sol daten tijdens een uitbraak uit de gevangenis in 2011. Mursi en ande re leiders van de Moslimbroeder schap wisten toen te ontsnappen. d3 MADRID NEW YORK LONDEN OSLO Zimbabwanen willen door onze correspondent Miriam Mannak Ephraim Ntlamo Aanhangers van premier Morgan Tsvangirai afgelopen maandag op de laatste verkiezingsbijeenkomst van MDC op het 'Freedom Square' in hoofdstad Harare, foto AFP 1I2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6