Sfll OM vaker schuldig aan wangedrag I Nieuwe goedkope arbeidskracht is Moldaviër met Roemeens paspoort 1 Miljoenen extra inkomsten boetes Malaga Milaan BINNENLAND 5 r: Ook is OM-personeel betrapt op het onverzekerd of met alcohol op autorijden en sjoemelen met va kantie-uren. In 2012 zijn 49 ver moedens van integriteitsschen- dingen gemeld, waarvan er 41 daadwerkelijk zijn vastgesteld. In 2011 ging het om 34 vermoe dens, waarvan in 28 gevallen me dewerkers de interne regels met voeten hadden getreden. De vorig jaar vastgestelde integriteitsschen- dingen hebben vijftien keer tot een schriftelijke berisping geleid, vier keer tot onvoorwaardelijk on eervol ontslag en drie keer onvoor waardelijk ontslag op staande voet. Sinds half 2012 geldt binnen het OM een meldplicht voor mogelijk wangedrag door officieren van jus titie en andere medewerkers. Daarnaast hebben alle medewer kers afgelopen jaar voorlichting gekregen over de voorbeeldfunc tie die ze vertolken en het on- SUCEAVA/ETTEN-LEUR - Tienduizen den Moldaviërs proberen een plek te krijgen op de Europese arbeids markt. Het gaat om inwoners van het deel van Moldavië dat tot 1945 bij Roemenië hoorde. Wie ouders of grootouders heeft die Roe meens zijn, kan aanspraak maken op een Roemeens paspoort en in de Europese Unie aan het werk. Uitzendbureau Goodmorning uit Etten-Leur richt zich al doelbe wust op deze goedkope arbeids krachten. Salesmanager Mirela Verhoeven-Dragan zegt: „De eer ste Moldavische met een Roe meens paspoort werkt al in Neder land." Het uitzendbureau paste dezelfde truc eerder toe toen Roemenen nog niet in Nederland mochten werken. Goodmorning wierf toen etnische Hongaren in Roemenië. Tbssen 1991 en 2012 kreeg, volgens de universiteit van het Roemeen se Suceava, bijna een kwart mil- Het minimum maandloon in Moldavië is zeventig euro, minder dan de helft van het minimum in Roemenië DEN haag - Staatssecretaris Fred Teeven van Justitie verwacht dit jaar 14 miljoen euro extra binnen te krijgen via het innen van ver keersboetes. Dat schrijft hij in ant woord op Kamervragen van SP-Kamerlid Nine Kooiman. Naar verwachting wordt er dit jaar voor 912 miljoen euro aan bekeu ringen geïnd. Teeven baseert zich bij die voorspelling op gegevens als de inkomsten tot nu toe, eco nomische ontwikkelingen, ver wachte werkzaamheden en voor spellingen van de drukte op de snelwegen. Het overgrote deel van de bekeu ringen wordt volledig automa tisch uitgeschreven nadat hardrij ders geflitst werden. In slechts 5 procent van de gevallen krijgen mensen de bon overhandigd na dat ze door een politieman zijn aangehouden. De politiebond liet eerder weten dat dergelijke boetes geen opvoedend effect hebben. Te gen de tijd dat de bekeuring in de bus valt, is de automobilist de werkelijke situatie van de overtre ding al vergeten. Als het aan het ministerie van Jus titie ligt, vallen binnenkort niet al leen snelheidsbekeuringen pas la ter in de bus, maar gebeurt dat ook met parkeerboetes. De bon achter de ruitenwisser wordt ver vangen door een digitaal aange maakte bekeuring die wordt opge stuurd. Dit scheelt dubbel admini stratief werk zodat tweehonderd banen bij politie en opsporingsin stanties bezuinigd worden. Slechts 5 procent van de bekeuringen wordt ter plaat se overhandigd. De rest valt later in de brievenbus kreukbare gedrag dat daar bij hoort. Volgens plaatsvervangend hoofdofficier van Justitie Kitty Nooy uit Den Haag, belast met het integriteitsbeleid bij het OM, heeft de stijging vooral te maken met 'vergrote bewustwording' over integriteit. Sinds kort heeft het Openbaar Ministerie een ei gen expertisecentrum dat advi seert over en onafhankelijk onder zoek kan verrichten naar interne kwesties. joen Moldaviërs een Roemeens paspoort. Momenteel zitten nog 80.000 Moldaviërs in de aanvraag procedure. De totale procedure kan drie jaar duren. Veel etnisch Roemeense Moldaviërs hebben dat er graag voor over. Het mini mum maandloon in Moldavië be droeg vorig jaar nog geen 70 euro, minder dan de helft van het mini mumloon in Roemenië. Door de grote salarisverschillen willen Moldaviërs extra hard werken, re deneert Goodmorning. vluchten vanaf WOENSDAG 31 JULI 2013 e door Annemieke van Dongen door Paul Bots /plukkers Blogs over Oost-Europeanen die de arbeidsmarkt bestormen RYAN AR Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5