'Werk was dé reden om hier terug te komen' Reddingsplan voor bibliotheken verbaast en ergert oppositie SMELTKROES - Dow 20 ZEEUWS-VLAANDEREN DODENTOCHT Dahliaweekend bij Kees Jacobse Frank van Oorschot en Bas van de Vaart doen mee aan de Dodentocht; 100 kilometer lopen in 24 uur. ■-fe Probeer als Zeeuws- Vlaamse jongere maar eens werk te vinden in Zeeuws-Vlaanderen, als je bent afgestudeerd in Breda, Tilburg, Nijmegen of een andere willekeurige studenten stad. De meesten blijven weg. Zo niet Hylke Stroo uit Aardenburg. Hij vond werk bij het BPSC na zijn opleiding communicatie en multimedia design aan de Avans Hogeschool in Breda. Ter begroeting geeft Hylke een op vallend stevige handdruk. Hij ziet eruit als een sportman en dat is hij ook, blijkt later in het gesprek. De Vlissinger van geboorte die al op jonge leeftijd met zijn ouders naar Aardenburg verhuisde, speelt in het eerste van AVC Aar denburg. Ook in zijn studietijd bleef hij de voetbalclub trouw. Hij kwam er praktisch elk week end voor terug. Sport kan dus een aardig bindmid del zijn, maar het belangrijkste is toch dat je ergens je geld kunt ver dienen. Hylke: „Ik heb zes jaar in Breda gewoond en gestudeerd. Na een stage kon ik bij een bedrijf in Rotterdam aan de slag, Ai Stads- communicatie." Al te zeker was dat werk echter niet. Een combinatie van twee banen in Zeeuws-Vlaanderen, één dag bij webdesignbureau Interact Net work in Aardenburg en vier da gen bij Dow in Terneuzen, bood meer zekerheid. Zijn vriendin die fysiotherapie studeerde, kon bo vendien bij ZorgSaam aan de slag. „Anders waren we waarschijnlijk niet teruggekomen." Vijfjaar geleden was dat, in 2008. Hylke ging bij Dow werken als as sistent product steward. Hij kreeg een aantal producten onder zijn hoede, vooral wat betreft de veilig- heidsdocumentatie. „Veel ver stand van de producten had ik eerst niet, maar je kunt veel leren in korte tijd én ik kon altijd bij mijn chef terecht." Zo deed de Aardenburger basis kennis op die hem ruim twee jaar geleden goed van pas kwam bij de overstap naar het gevaarlijke stoffen communicatieteam van het BPSC. Voor het vervoer van gevaarlijke stoffen zijn tal van do cumenten nodig, die per land ook nog kunnen verschillen. Het team waarin Hylke werkt, houdt zich daarmee bezig. „Vervoerders moe ten weten wat ze transporteren en dat geldt ook voor opslag. Wij checken alle documenten, tot op de punt en komma." Hoe goed de documentatie ook is, er valt altijd wel wat aan te verbe teren, aldus Hylke. „Het is nooit helemaal perfect." Wat wil je ook, het gaat om duizenden documen ten, waarvan de omvang uiteen kan lopen van zestien tot wel hon derdvijftig pagina's. „Stapsgewijs moet je die doornemen, volgens vaste procedures." Het BPSC Terneuzen bleek zich daarin te onderscheiden binnen Dow wereldwijd. Het leidde ertoe dat Hylke - sinds zomer vorig jaar specialist werkprocessen - en een aantal collega's de opdracht kre gen een eigen Dow-vertaalteam op te zetten en te beproeven voor vijf talen. Het oog viel ook op BP SC Terneuzen, omdat er mensen werken uit allerlei landen die vaardig zijn in hun eigen taal. Die internationale omgeving spreekt Hylke aan. Alsof je toch in een grote stad woont. SCHOONDIJKE - In kijktuin 'Juust Wa'k Wou' bij Kees Jacobse in Schoondijke is het 3 en 4 augus tus dahlia-weekend. De vele soor ten staan dan volop in bloei. De tuin van 5200 vierkante meter om vat borders, vijvers en terassen. Info: www.juustwakwou.com. terneuzen - Het was een simpel vraagje van Bas van de Vaart (42) aan zijn maat en oud-collega Frank van Oorschot (38). Of Frank zin had om een stukje te gaan lopen. Dat het om honderd kilometer in 24 uur ging? Tja, dat was een kleine bijkomstigheid. Geintje natuurlijk. Maar Van Oor schot had niet veel bedenktijd no dig of hij met Bas wilde meedoen aan de Dodentocht, die op 9 au gustus zo'n elfduizend wande laars voor de 44e keer door drie Vlaamse provincies leidt. De tocht van de lokale wandelclub Kadee uit Bornem kent geen wed strijdelement. Uitlopen is het ge zamenlijke doel. „Ik zag meteen de uitdaging. Ik moet een doel voor ogen hebben. Trainen om te trainen is niets voor mij." Bas zocht een compagnon om iets recht te zetten. Drie jaar geleden deed hij ook al mee aan de uitput tingsslag, die in Bornem start. „Ik riep vooraf heel hard dat ik de tocht zou uitlopen. Maar na vijf tig kilometer ging het echt niet meer. Je loopt in een grote groep, je kunt daardoor niet echt goed doorstappen. Op een gegeven mo ment verkrampte ik, mijn ge wrichten gingen pijn doen. Tja, en dan houdt het vrij snel op", vertelt Bas. Na gelach wordt het stiller. En op het laatst loopt iedereen als een zombie rond Nu heeft hij meer trainingskilo meters in de benen. Frank en Bas draaien hun hand niet meer om voor een wandeling van veertig ki lometer. Maar een training van honderd kilometer in 24 uur heb ben ze niet gedaan. „Simpelweg omdat we daar geen tijd voor heb ben. In wandelen gaat echt ontzet tend veel tijd zitten", zegt Frank. Het duo heeft een afspraak ge maakt. Mocht een van de twee tij dens de Dodentocht afhaken, dan wandelt de ander gewoon door. Ze durven allebei niet volmondig te zeggen dat ze de eindstreep ha len. Dat is ook geen schande; on geveer de helft van het deelne mersveld haakt doorgaans voortij dig af. Aan de andere kant, Frank en Bas hebben dermate serieus ge traind dat het te makkelijk zou zijn om slechts een 'dappere po ging' te doen. Bovendien hebben ze een goed doel aan hun uitda ging gekoppeld. Frank: „Mensen kunnen ons sponsoren per kilo meter. De opbrengst gaat naar Ma ke A Wish, een stichting die wen sen van ernstig zieke kinderen laat uitkomen. Dat doel heb ik ge kozen, omdat Make A Wish ooit een wens van het zoontje van mijn nicht heeft laten uitkomen." Gisteren deden de twee voor het laatst een flinke afstandstraining. In de polders bij Terneuzen leg den ze veertig kilometer af. Met plezier, ook al weten ze dat het volgende week afzien wordt. Frank: „De eerste uren van de tocht wordt er kennelijk veel gela chen. Daarna wordt het stiller. En op het laatst loopt iedereen als een zombie rond." EBÉ Van Schaik (PvdA) onderhandelt momenteel met de directie van de Stichting Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen over een bezuinigings operatie. Hij slaat daarbij andere wegen in dan zijn voorganger Jaap Bos (CDA). CDA'er Jaap Scheele noemt het al lemaal 'niet netjes'. „Bos had de opdracht om twee ton te bezuini gen. Daarover had hij met alle be trokken partijen een akkoord be reikt, ook binnen het college. Maar vervolgens is in de gemeen teraad een 'bijzonder' spel ge speeld." Alles werd over de vakan tie heen getild en Bos vertrok te leurgesteld. Scheele: „En kijk, nu gelden er plotseling heel andere regels. Vraag is of de bibliotheek het op deze manier wél redt." Ook Michiel Groeneveld (WD) vindt het gegoochel met het oor spronkelijke collegevoorstel 'ver bazingwekkend'. „Er was een ak koord. Nu moet je maar weer af wachten wat het uiteindelijk wordt. Het bewijst dat het college geen visie heeft." Gerry Loof (CU): „Ik had verwacht dat Van Schaik met zijn kwaliteiten een andere koers zou kiezen en de mensen in de kernen met een rea listisch verhaal zou overtuigen van de bezuinigingen. Het is nu - ook voor het personeel - weer af wachten." D66'er Charles ten Hengel: „Met dit sprookje schie ten we geen bal op." Coalitiepart ners TOP/GB en PvdA, die voor een andere aanpak dan die van Bos pleitten, zijn blij met de vor deringen die Van Schaik maakt. e Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Aardenburger Hylke Stroo (30), specialist werkprocessen, studeerde in Breda. door Harmen van der Werf Hylke Stroo. foto Peter Nicolai Van maandag 5 augustus tot en met vrijdag 16 augustus is de praktijk van R. van Berkel, huisarts te Koewacht, wegens vakantie gesloten. De praktijk wordt waargenomen voor de namen, beginnend met de letters A tm Fdoor Dr. de Visser te Hulst. tel. 0114 314215 G tm Odoor Dr. Roks te Clinge, tel. 0114 312361 P tm Z door Dr. Helmers te Kloosterzande, tel. 0114 683185 De apotheek is vanaf maandag 5 augustus tot en met vrijdag 23 augustus gesloten. Gelieve Uw medicijnen bijtijds te laten aanvullen. Met vriendelijke groeten R. van Berkel In het begin is door Raymond de Frel Frank van Oorschot Frank van Oorschot (links) en Bas van de Vaart legden gisteren hun laatste lange afstandstraining af, voordat zij op 9 augustus mee doen aan de 100 kilometer lange Dodentocht. foto Mark Neelemans li' - - '-V M p» 19 «m r ''■•r'r*rrfYr,v X. .1. - 1 -• r - door Wout Bareman TERNEUZEN - De oppositie in de Ter- neuzense gemeenteraad reageerde gisteren verbaasd en zelfs enigs zins geïrriteerd op het reddings plan van wethouder Co van Schaik voor de bibliotheekfilialen in vijf dorpen. Hij heeft een financiële op lossing voorhanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56