Fusie tussen Zorgsaam en Curamus dit jaar Krottenwijk verrijst op de Oesterputten KUNST Dag van 't Ouweland in Oud-Sabbinge 20 BEVELANDEN en THOLEN 66 De schilderijen moeten een beetje laagdrempelig en eenvoudig zijn. Nu buigen de ondernemingsra den, cliëntenraden, Bestuur Medi sche Staf en concurrentiewaak- hond Autoriteit Consument en Markt (voorheen de NMA) zich nog over de samensmelting. Het oordeel van de mededingingsauto- reit is bepalend voor de snelheid waarmee de fusie tot stand komt. Curamus en Zorgsaam streven er naar om de fusie in december defi nitief te beklinken. Zorgsaam (ziekenhuis, ambulan ces, ouderen- en thuiszorg) en Cu ramus (ouderen- en verpleeghuis zorg) willen met de fusie de kwa liteit van zorg op peil houden. Die staat onder druk door bezuini gingen en beleidswijzigingen. Ook wordt er zo vroegtijdig inge speeld op de vergrijzing in Zeeuws-Vlaanderen en wordt het aanbod afgestemd op de behoefte van de inwoners. De 3043 (Zorgsaam) en 700 (Cura mus) personeelsleden hoeven niet te vrezen voor gedwongen ontslagen. De Nacht zonder dak is in princi pe een initiatief van hulporganisa tie Tear, maar de lokale acties wor den op touw gezet door jongeren uit de buurt. In Tholen zijn dat de genoemde meiden. Lotte was er ook al bij toen de Nacht zonder dak vorig jaar voor het eerst in Tholen werd gehouden. Ze had er over gelezen in de EO-gids. De actie vindt dit jaar plaats op 13 september. Jongeren vanaf 14 jaar kunnen meedoen. Ze bouwen'die dag een krot, waarin ze daadwer kelijk de nacht doorbrengen. Er is ook sport en spel en een band zal een optreden verzorgen. Boven dien is er vanaf 17.00 uur een friet- kar, waar zowel deelnemers als be zoekers iets lekkers kunnen ko pen. De deelnemende jongen la ten zich sponsoren. De opbrengst gaat naar het goede doel. Jongeren die een nachtje in een krot willen slapen voor leeftijdsge noten in Kenia kunnen zich aan melden via de website. OUD-SABBINCE - Diverse activitei ten vinden zaterdag 3 augustus plaats op de Ring en omliggende straten van Oud-Sabbinge. De dag wordt om 10.50 uur geo pend door wethouder Jo-Annes de Bat, die de eerste ring steekt. Er zijn de hele dag activiteiten, zo als ringsteken met tractoren of sje zen, demonstratie 'vlam in de pan' en 'hulpverlening' van de brandweer en modderworstelen. Verder is er de gelegenheid om op de ring wat te drinken en te eten. 's Avonds is er nog een solexrace en een optreden van coverband 'Recovery'. Om 23.00 uur wordt EP de dag afgesloten. BAARLAND - De woning van Jan-Willem Hament (45) is een grote expositieruimte. Zowel bin nen als buiten zijn kunstwerken te zien van Hament, waaronder het Zeeuwse meisje Leuntje. „In 2007 ben ik naar New York ge weest. Samen met een paar ande re kunstenaars hebben we daar veel ontwerpen gemaakt. Eén daarvan was het Zeeuwse meis je", zegt de inwoner van Baarland. Toen de kunstenaar weer in Ne derland was, is hij verder gegaan met Leuntje. „Het begon met een expositie in brasserie De Kleine Toren en toen is het als een olie vlek gaan verspreiden. Ik heb ook de huisstijl van Strandbrasserie De Landing gemaakt en sta op braderieën." De naam Leuntje komt ook niet zomaar uit de lucht vallen. „Leun tje was de naam van mijn oma." Hament schildert met een bepaal de gedachte. „Het moet een beet je laagdrempelig zijn en eenvou dig. Het moet voor jong en oud leuk zijn. Iedereen moet er om kunnen lachen." Ook al ziet Leuntje er over het al gemeen hetzelfde uit op de schil derijen, toch gaat Hament niet al tijd op dezelfde manier aan het werk. „Je hebt een aantal plaatjes in gedachte en dan begint het met heel veel schetsen en teke nen en dat geeft een kettingreac tie. Je moet er wel creatief voor zijn. Mensen moeten gevoel voor humor krijgen door mijn schilde rijen." De ogen op de schilderijen die Hament maakt, hebben een be paalde betekenis. „De ogen, de één met een stip en de andere een rondje met een stip erin heb ben de betekenis van oneindig heid", legt de kunstenaar uit. Ondertussen laat hij trots een paar schilderijen zien die hij ge maakt heeft voor de expositie in Domburg, waaronder het schilde rij 'Voor het zingen de kerk uit', waarop Merien, de man van Leun tje, de kerk uitrent en zijn broek optrekt. Naast schilderijen heeft de kunste naar ook de opdruk voor een All- stars-basketbalschóen ontwor pen. Sinds een maand maakt hij sa men met Johan Capello, eigenaar van drukkerij Capello in Hein- kenszand, ook T-shirts en ansicht kaarten. „Ik doe daar zelf niet zo heel veel aan. Ik regel alleen het plaatje en Johan doet de rest", ver telt hij lachend. „Ik ben ook bezig met een strip boek, maar dat gaat nog wel even duren", vertelt de tekenaar terwijl hij onder zijn bank nog meer schetsen pakt en een aantal teke ningen laat zien voor het strip boek. Een droom van Hament is een ex positie buiten de provincie hou den. Eigenlijk het liefst in een an der land. „Ik ga vaak naar Cuba, daar denken ze dat het Zeeuwse meisje een olifant is. De kap op het hoofd zien ze daar als oren. In Japan zou ik wel graag een exposi tie houden. Japan is het land van de cartoons en ik bén benieuwd of het daar ook loopt." Hament schildert sinds 1996. „Ik ben begonnen met schilderen in een schildersgroepje, waar ik veel van geleerd heb." De Baarlander is dag en nacht be zig met zijn schilderijen. „Ik heb nog nooit voor een baas gewerkt. Ik heb altijd van mijn creativiteit kunnen leven." Hament schildert altijd in zijn woonkamer. „Ik heb.wel een gro te schuur, maar daar doe ik eigen lijk niks in. Er is niets beter dan werken in je eigen huis. Dat voelt veel fijner. In die schuur is het zo stil en kaal." De manier waarop Hament schil dert, spreekt mensen aan. Er is na melijk veel vraag naar zijn werk. „Op dit moment is de vraag gro ter dan het aanbod. Alle schilde rijen die ik heb gemaakt zijn ver kocht." De inwoners van Baarland zijn ook enthousiast over zijn werk. „Ik doe veel voor het dorp, zoals de exposities in De Kleine Toren en De Landing. Soms moet ik ook particuliere opdrachten maken voor plaatsgenoten. Bijvoorbeeld voor een jubileum of een verjaar dag." Veel tijd kost het maken van een schilderij niet. De grote schilde rijen maakt hij in twee dagen. De kleinere in een dag. „Het is een beetje verschillend wat voor ont werp het is. Soms ben je wat lan ger bezig en soms is het zo klaar." door Raymond de Frel TERNEUZEN - De voorgenomen fu sie tussen Zorgsaam Zeeuws-Vlaan- deren en Curamus is goedgekeurd door de Raden van Toezicht van beide zorgorganisaties. THOLEN - Op de voormalige Oester putten in Tholen-stad zal in sep tember weer een krottenwijk verrij zen. Lotte Polderman en Manou de Korte willen hiermee geld ophalen voor straatkinderen in Kenia. www.nachtzonderdak.nl/tholen 'De vraag is groter dan het aanbod' door Marina Smits I De zelfgeschilderde luiken van het huis van Hament foto Marcelle Davidse Jan-Willem Hament naast zijn schilderij 'Gluren bij de Buren', foto Marcelle Davidse Jan-Willem Hament

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50