KOPENHAG Personeel op Opstelten vanwege aanpak veelverdieners bij politie 66 Door hectiek van de dag is aandacht voor integriteit misschien wel eens weggeëbd 4 BINNENLAND INTEGRITEIT OPENBAAR MINISTERIE Hoe integer is het Openbaar Ministerie? Zijn smetteloze imago wordt soms op de proef gesteld. effeweg.nl zoover Thuiszorgers bezetten kantoor Ongeveer honderd thuis zorgmedewerkers van zorg verlener Sensire hebben gis termiddag de hal van het hoofdkantoor in Varsseveld bezet. Zij eisen dat de raad van bestuur afziet van het aangekondigde ontslag van 1.100 medewerkers. Volgens Sensire is de ontslaggolf on vermijdelijk omdat gemeen ten contracten nog niet heb ben verlengd. Dode na steekpartij in gevangenis Bij een steekpartij tussen twee gedetineerden in de ge vangenis van Nieuwegein is gisteren een gevangene om het leven gekomen. Dat meldde het ministerie van Veiligheid en Justitie. Het departement kon verder geen details geven over het incident, omdat het onder zoek nog loopt. De verwach ting is dat vandaag meer be kend wordt. Boete voor rokende Teeuwen op tv Omdat cabaretier Hans Teeuwen zondagavond rook te tijdens de uitzending van Zomergasten, wordt er een boete opgelegd. Volgens de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit hebben alle werknemers recht op een rookvrije werkplek, dus ook de mensen die bij het inter view aanwezig waren, zoals de cameramensen. Cel voor neersteken schooldirecteur Een 47-jarige vader die een schooldirecteur neerstak en een leerplichtambtenaar be dreigde, moet tien jaar de cel in voor poging tot moord. Dat heeft de recht bank in Dordrecht gisteren besloten. De man ging tij dens een gesprek door het lint. Hij vond dat zijn kind niet thuishoorde op de school voor speciaal onder wijs in Dordrecht. DEN HAAG - Stel, u bent officier van justitie en u heeft een doch ter die thuiskomt met een nieu we vriend, van wie u via een colle ga weet dat hij momenteel figu reert in een strafdossier. Wat te doen met die wetenschap? „Eer lijk is eerlijk. Ik heb ook niet een pasklaar antwoord", zegt Kitty Nooy, plaatsvervangend hoofdoffi cier in Den Haag en belast met het integriteitsbeleid binnen het Openbaar Ministerie (OM). Het 'foute vriendje'-verhaal is een van de dilemma's die getoond worden in een voorlichtingsfilm over integriteit die momenteel binnen het OM circuleert. Die film moet zowel de 816 officieren als de 4390 overige ambtenaren bewustmaken van hun voorbeeld functie. Want het OM - dat der den hard aanpakt als het gaat om niet-integer handelen - moet zelf natuurlijk helemaal van onbespro ken gedrag zijn. Dat betekent: geen steekpenningen aannemen, geen gegevens lekken en ook geen inbeslaggenomen goederen verduisteren. Maar zo opzichtig is het wange drag niet altijd. De lastigste inter ne affaires liggen vaak juist meer in het grijze gebied. „In het geval van een crimineel vriendje van een dochter is het in ieder geval zaak dat het gemeld wordt. Aan een vertrouwenspersoon of een leidinggevende. Maar dit is zo'n kwestie, daar bestaan niet één op één regels voor", zegt Nooy. Een beetje onkreukbaar zijn be- VOL VOL staat niet bij het OM. Het past niet bij zijn smetteloze imago. Me dewerkers worden vooraf ge screend, leggen een eed of belofte af en weten dat ze moeten hande len naar de interne gedragsregels. Wie bijvoorbeeld niet meldt dat hij of zij hoge schulden heeft - en daarmee mogelijk chantabel is - kan rekenen op sancties. Hoewel de in 2012 aangetoonde integri- teitsschendingen merendeels za ken van minder zware aard wa ren, hebben er ook ernstige inci denten plaatsgevonden: medewer kers die met alcohol op in de auto stapten, onverzekerd reden, sjoe melden met verlof of zaten te neu zen in vertrouwelijke informatie over bekenden. „Dat komt voor", beaamt Kitty Nooy. „Soms is er sprake van dat iemand wel weet dat hij helemaal niet in de systemen mag maar hij gewoon nieuwsgierig is. Maar er zitten ook wel eens gevallen tus sen waarbij iemand echt niet wist dat je niet zornaar in alle dossiers mag kijken als je bij het OM werkt In beide gevallen is een ste- vig gesprek noodzakelijk. Hele maal als het een officier zelf be treft. Die hoort dat te weten." Het OM schuwt niet om ver meend corrupte politici of bedrij ven aan te pakken, zie de vast goedfraudezaak of het lopende strafrechtelijke onderzoek naar WD-coryfee Jos van Rey. Voelt het zich daardoor gedwongen zelf nog meer in de spiegel te kijken? Volgens Nooy staan die zaken los van wat intern bij het OM aan in tegriteit gedaan wordt. „De aan dacht voor integriteit neemt maat- schappijbreed toe", benadrukt ze. „We waren in het verleden niet minder irrteger. Wel moesten ve len herinnerd worden aan de spel regels en aan het feit dat lastige in- tegriteitskwesties aangekaart mo gen en kunnen worden. Door de hectiek van de dag was de aan dacht daarvoor misschien wel eens weggeëbd." De verhoogde aandacht voor de interne regels binnen het OM leidt volgens de plaatsvervan- gend-hoofdofficier vanzelf tot meer meldingen. „Als je een Volkswagen wil kopen, let je op iedere Volkswagen en lijken er in eens meer rond te rijden." Bij het integriteitsbeleid anno 2013 hoort ook dat een medewer ker niet via Twitter of Facebook de vuile was mag buitenhangen. Ook dat wordt als integriteits- schending beschouwd. Want, zegt Nooy: „Iets in het openbaar over een reorganisatie zeggen, of je beklagen over de kwaliteit van een proces-verbaal dat de politie heeft opgesteld kan het aanzien van het OM schaden." Afgelopen jaren zijn meerdere me dewerkers berispt of ontslagen. Welke sanctie op welk vergrijp staat, ligt niet vast. Dat hangt van de specifieke omstandigheden af. „Maar reken maar dat bij ontslag sprake is van de zwaarste maatre gel en dus geen lichte integriteits- schending." De overtredingen varieerden van OM-medewerkers die ongeoor loofd in de systemen op zoek gin gen naar informatie over beken den tot personeel dat via sociale media de vuile was buiten hing. DEN HAAG - Minister Ivo Opstel ten (VVD, Veiligheid) oogst kri tiek met zijn aanpak van veelver dieners onder de politiechefs. De PVV vindt de aanpak veel te slap, politievakbond ACP vindt de har de handelwijze van de minister juist te hard. Onder de meestverdienende poli tiechefs zijn er vijf die weigeren salaris in te leveren ondanks dat ze boven de norm van 187.340 eu ro zitten (130 procent van het mi nisterssalaris). De vijf beroepen zich op oude afspraken, die korps beheerders destijds hebben goed gekeurd. Inmiddels zijn de politie korpsen omgevormd tot een natio nale politie. RTL Nieuws meldde gisteren dat Bernard Weiten, oud-hoofdcommissaris in Amster dam, de best verdienende politie functionaris is. Hij zou in 2012 219.584 euro hebben verdiend. Met het vijftal is gesproken, maar een moreel appel had geen effect, Oud-hoofdcommissaris Bernard Weiten zou best verdienende politiefunctionaris zijn liet staatssecretaris Fred Teeven (VVD, Veiligheid) gisteren na mens Opstelten de Kamer weten. PW-Kamerlid Louis Bontes is te leurgesteld. Hij wil een ander functieprofiel voor de chefs zodat ook het salaris naar beneden kan. Vakbond ACP begrijpt niet waar om Opstelten geen gebruik heeft gemaakt van de gangbare periode van vijf jaar om het salaris af te bouwen. „Om nu te zeggen: 'We pakken het even af, dat gaat me te ver", zegt ACP-voorzitter Ger- rit van de Kamp. Hij vindt dat de politie in het algemeen ruimhar tig heeft meegewerkt aan nieuwe beloningsnormen. VARSSEVELD NIEUWEGEIN HILVERSUM DORDRECHT Gedrag dat het OM niet past door Niki van der Naald illustratie Mark Reijntjens inclusief TOURINGCAR 4 dagen v.a Extra vertrekdatum. Vertrek: 15 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak een stadswandeling door Kopenhagen langs het beeld van de kleine zeemeermin, kasteel Amaliënborg en de Nyhavn. Breng ook een bezoek aan de Zweedse Hanzestad Malmö met vele kastelen en prachtige stadparken! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl of bel 052946 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18. reserveringskosten per boeking. Integriteits-officier Kitty Nooy door Niki van der Naald DEN HAAG - Het Openbaar Ministe rie (OM) heeft vorig jaar meer in terne integriteitsschendingen gere gistreerd dan de jaren ervoor. door Michel Reijns 112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4