Kritiek op protocol stranding walvissen IN HET NIEUWS 3 Ontvoerde dochters met moeder herenigd Kerkhistoricus: wachten op benoemingen van paus „Nederland heeft de kennis voor zo'n protocol helemaal niet in huis", zegt Geert Vons, directeur van Sea Shepherd Nederland. Hij verwijst naar Australië, dat veel meer ervaring met strandingen heeft. Volgens Vons is de limiet van twaalf uur waarbinnen een gestrande walvis moet worden ge red, te krap. „Strandingen vinden meestal plaats bij hoog water. Als je moet wachten totdat het weer vloed is, ben je twaalf uur ver der." Ook zou onderscheid ge maakt moeten worden tussen soorten. „Het scheelt of je te ma ken hebt met een dolfijn of orka." Eind december spoelde een buit rug aan op Texel. Na het overlij den van het dier buitelden organi saties over elkaar heen met kri tiek op de hulpverlening. Daarom kwam het ministerie van Econo mische Zaken met een protocol. Hoewel het nog moet worden be krachtigd door de Kamer, is het protocol maandag gevolgd tijdens de reddingsactie van de potvis die op Terschelling strandde. Het mi nisterie zegt dat wel degelijk bui tenlandse overheden en experts zijn geraadpleegd. haaksbergen - De 42-jarige man uit Haaksbergen die zijn drie dochters had ontvoerd naar Syrië heeft vrijwillig meegewerkt aan de terugkeer van de meisjes. Gis termiddag landden Roesel, Susan en Nalien ongedeerd op Schiphol met hun vader. De man werd met een gearresteerd op verdenking van ontvoering van de kinderen en mishandeling en gijzeling van de moeder. De kinderen werden naar een geheim gehouden plek ergens in Nederland gebracht waar ze met hun moeder werden herenigd: De politie maakte de veilige terug keer meteen na de landing be kend. Vanaf het moment dat de politie de vader in Syrië had opge spoord en gesproken, had hij ge zegd dat hij met de meisjes wilde terugkeren naar Nederland. De meisjes van 7, 8 en 11 jaar wer den dinsdag 23 juli door hun va der via TUrkije naar Syrië ont voerd. De vader is half Syrisch en half Irakees, de moeder is geheel Syrisch. In Syrië "bezocht de man zowel zijn familie als die van zijn vrouw. Beide families wonen in de buurt van Aleppo. Eerder zei de vader dat hij naar Syrië was ge gaan om hulp te zoeken, omdat zijn vrouw van hem wil scheiden. de vogel eet te weinig omdat het plastic werkt als een maagballon bij dikke mensen: het geeft een vol gevoel. Toch is de hoeveelheid plastic in stormvogelmagen de laatste tien jaar stabiel gebleven, blijkt uit onderzoek van Imares Wageningen UR. En dat valt mee, als je in ogenschouw neemt dat de plastic afvalberg veel hoger is geworden. Maar Marchien de Rui ter van stichting De Noordzee schampert: „Bijna alle stormvo gels hebben plastic in hun maag, gemiddeld dertig stuks. Ook al is dit stabiel, het is veel te veel." Imares Wageningen UR heeft on langs ook de maaginhoud van ruim 1200 vissen in de Noordzee op plastic onderzocht. Bij zeven soorten 'commerciële' vis - waar onder kabeljauw, makreel en ha ring - is de inhoud bemonsterd. Anders dan verwacht, werd er am per plastic gevonden: bij 2,6 pro cent. Een veel lager percentage dan bij ander onderzoek naar vo ren kwam (circa 30 procent). Volgens Edwin Foekema van Ima res is bij ander onderzoek moge lijk een hygiënefout gemaakt. Zelf greep hij in toen hij kleine kunst stofvezels, die afkomstig leken van zijn eigen trui, in de mon sters terug vond. „Toen we het on derzoek voortzetten in een kast waar gezuiverde lucht doorheen gaat, vonden we veel minder van die vezels", zegt hij. Nu onder zoekt Foekema of er gifstoffen uit plastic in een vissenmaag terecht kunnen komen in het deel dat wij opeten. „Dat weten we nu niet. Daardoor is er ruimte voor India nenverhalen. Wie denkt dat er gif stoffen uit plastics uitlogen naar ons voedsel, zou zich ook druk moeten maken om het boterham zakje waar iedere dag de lunch in gaat." Stichting De Noordzee telt gere geld op afgelegen stranden de hoe veel afval. „Per honderd meter strand vinden we 450 stuks af val", zegt De Ruiter. Anders dan op de drukke toeristenstranden, is daar het meeste afkomstig uit zee. Toch valt er voor strandjut ters nog maar weinig te halen, ver telt de 75-jarig Jan Uitgeest, direc teur van het Schipbreuk- en Jut- tersmuseum Flora op Texel en sinds zijn tiende strandjutter. „Door de containervaart komt er weinig meer van de schepen. Vroeger waren de kustvaarders veel kwetsbaarder. Als ze hier ach ter Texel wachtten tot het slechte weer voorbij was, kon je nog wel eens wat vinden. Nu varen ze alle maal door want stilliggen kost geld." Toch jut Uitgeest nog steeds, voor al buiten de zomer. „Zodra er iets misgaat op het Engels kanaal, ga ik weer even kijken." hem na de Wereldjongerendagen in Brazilië weer terugbracht naar het Vaticaan. „Wat hij zei, was misschien niet nieuw, maar wel een geluid dat we de laatste jaren niet veel ge hoord hebben", analyseert Nis sen. „Als het over homoseksuali- teit ging, was het vooral een te gengeluid. Tegen het homohuwe lijk bijvoorbeeld. Door te stellen dat hij zich niet geroepen voelt om homoseksuele priesters te ver oordelen, neemt Franciscus wel degelijk afstand van het beleid Homoseksualiteit is nog steeds een probleem binnen katholieke kerk van zijn voorganger Benedictus, die een homoseksuele geaardheid een beletsel vond voor toelating tot het seminarie." Nissen en Ganzevoort zien vooral een accentverlegging. Of sprake is van een heuse koerswijziging moet nog maar blijken. „Homo seksualiteit is binnen de kerk nog steeds een probleem", meent Gan zevoort. „Maar paus Franciscus heeft het liever over armoede of sociaal onrecht. Minder oordelen, meer opkomen voor rechtvaardig heid. Hij kiest andere speerpun ten dan zijn voorgangers." En een andere benadering, stelt Nissen. „Het eerste bezoek van de ze paus buiten Rome was aan de vluchtelingen op het eiland Lam- pedusa. Hij zoekt de rafelrand op. Zijn voorganger ging naar een eu charistisch congres in Bari." NIJMEGEN - De benoemingen van nieuwe bisschoppen en leden van de curie zullen duidelijk maken of paus Franciscus de katholieke kerk grondig gaat hervormen. Dat zegt de aan de Nijmeegse universi teit verbonden kerkhistoricus Peter Nissen. „Hij laat een ander geluid horen, waarover ook bin nen de kerk de wenkbrauwen worden gefronst. Vrijwel alle bis schoppen zijn door zijn twee voorgangers benoemd. Voorgan gers die vooral aanhangers van de zuivere leer waren." Nissen trekt een vergelijking met een supertanker. „De kapitein heeft aan het roer gedraaid, maar daarmee is de koers nog niet ge wijzigd. Ook de bemanning zal deels moeten worden gewijzigd." Volgens Nissen is in conservatief katholieke kringen onrust ont staan door het optreden van de paus. De Utrechtse pastoor Harry van der Vegt noemt dat onzin. „Waarom zou ik zenuwachtig moeten zijn? Een paus kan wel ac centverschillen aanbrengen, maar geen koerswijzigingen doorvoe ren die in strijd zijn met de rooms-katholieke leer." WOENSDAG 31 JULI 2013 door Lilian Dominicus WEST-TERSCHELLING - Bij het opstel len van het Nederlandse protocol voor stranding van levende walvis- achtigen is amper gebruik gemaakt van de expertise van internationale deskundigen. Dat stelt de interna tionale organisatie Sea Shepherd, die tot doel heeft het leven in zee te beschermen. Nederlandse kust op archieffoto Osservatore Romano andere speerpunten' Theoloog Ruard Ganzevoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3