Stagiair Zenden: PSV staat op een keerpunt Polletje van Van Breukelen straks nog slechts n 28 SPORT Geen speler leefde zo toe naar de voorbereiding op het nieuwe seizoen als de 'vergeten' Nicolaï Boilesen. De Aftrap #2013-2014 AMSTERDAM - Met enige weemoed liet Nicolaï Boilesen de palmstran den van Mallorca achter zich. Zijn vakantie op het Spaanse eiland had wat hem betreft best iets lan ger mogen duren. In het vliegtuig verdween het lichte chagrijn snel. De Deen besefte voor het eerst sinds zijn komst naar Ajax de ge hele voorbereiding op het nieuwe seizoen te kunnen meemaken. Een periode van afzien kwam ten einde. „Eigenlijk wilde ik niet terug naar Amsterdam", geeft Boilesen zon der aarzeling toe. „Na een jaar full time revalideren kon ik wel wat ontspanning gebruiken. Geeste lijk put het je uit. Het was de eer ste keer in lange tijd dat ik rust kreeg. In voorgaande jaren train de ik door in de vakantie of moest ik speciale oefeningen doen. Maar dat narrige gevoel bleef niet lang hangen. Ik kon niet wachten weer te gaan voetballen." Boilesen arriveerde drieënhalf jaar geleden als talentrijke tiener op De Toekomst. De technische staf zag in hem een linksback met de potentie de Europese top te ha len. Zijn debuut in april 2011 be vestigde dit beeld. Het leven lach te hem toe. Totdat zijn spieren he vig begonnen te protesteren. „Ik raakte op 18 september 2011 ge blesseerd tegen PSV", vertelt Boi lesen, destijds verzekerd van een basisplaats. „Dat was niet de beste dag uit mijn leven. Op 16 februari maakte ik mijn rentree tegen Man chester United. Een perfect mo ment om terug te keren. Op mijn verjaardag, in de Arena. Helaas na de winterstop. Het werd uitein- te ging het weer mis, in de laatste delijk half februari." pt minuut. Ik speelde vervolgens Niemand kon aanvankelijk een Bc een jaar niet meer. Maar dat wist vinger leggen op de oorzaak van n- ik toen nog niet. Het blijft een zijn terugvallen. Op scans viel di mooie herinnering." niets te zien. De Zweedse profes- Sp Boilesen zucht diep. In het zieken- sor Carl Askling kwam uiteinde- dr huis constateerden artsen een fik- lijk met een diagnose. Boilesen: w se scheur in de hamstring van „Je hamstring bestaat uit drie spie- 0r zijn rechterbeen. Voor de tweede ren. De grootste heet de lange za keer op rij. Geen van hen kon kop. Bij mij was die in slaap geval- d. exact aangeven hoelang het her- len, waardoor de kleine kop alles de stel in beslag zou nemen. Hij kon moest overnemen. Dat kan die ge zich in elk geval richten op het niet aan, waardoor ik in totaal vijf Va nieuwe seizoen. keer een scheur heb opgelopen." di „Ik dacht er eind augustus zeker Askling geldt als één van de m te staan. Toen eind september, meest vooraanstaande specialis- Sc daarna eind oktober, vervolgens ten op zijn terrein. Topatleten rek- d( De linkspoot die voor onder meer PSV, FC Barcelona, Chelsea en Li verpool speelde, is bezig met zijn trainerscursus en loopt daarom dit seizoen stage bij long PSV. Vijftien jaar woonde hij in het buitenland, nu verblijft hij voorlo pig in zijn stad Maastricht. „Andere culturen vormen je", weet Zenden. „Mensen die zeg gen dat iemand is mislukt in het buitenland, begrijp ik niet. Het is toch juist bewonderenswaardig dat iemand zo'n stap durft te zet ten? Nu ben ik op zoek naar een plèk in de stad waar ik ben gebo ren. Mijn zoontje is anderhalfjaar oud en kan spelen met neefjes en nichtjes. Ik heb mijn vrienden en familie dicht bij me nu. Neder land verveelt niet." Zenden, die in het afgelopen sei zoen als assistent-trainer bij Chel sea nog de Europa League verover de, wil zich het komende jaar op een andere manier ontwikkelen. Hij komt bij het Jong PSV van hoofdcoach Darije Kalezic in een unieke situatie terecht. „We hebben nu een nieuwe prof club binnen PSV. Jongens die nog nul wedstrijden in het betaald voetbal in de benen hebben, wor den in de eerste divisie voor de leeuwen gegooid. Eerst was het toch een beetje een onsamenhan gend elftal. Jong PSV moet het dan ook echt als groep gaan doen", verduidelijkt Zenden. „Deze jongens krijgen straks te maken met de media, worden har der beoordeeld en gaan 38 duels spelen. Er zullen nauwelijks erva ren spelers meedoen, ze kunnen zich aan niemand optrekken. Daar gaan ze veel van leren. Ze stellen nu al veel vragen aan me, dat motiveert mij ook." De overgang van Chelsea naar de beloften van PSV is groot. „Chel sea is een aparte club, door de grootte en de mogelijkheden. Het trainingscomplex lijkt oneindig, er zijn acht fysio's in dienst en er zijn bijvoorbeeld drie video-ana listen. Jong PSV is wat dat betreft wat stappen terug. Darije (Kale zic) is bezig om het elftal handvat ten te geven, dat was in Londen natuurlijk niet nodig. Het enige wat daar van je verwacht wordt, is dat er prijzen in het kastje ko men." PSV is in grote lijnen hetzelfde ge bleven, stelt Zenden, die in 1998 vertrok uit Eindhoven. Voordat hij op zijn dertigste vertrok naar Olympique Marseille werd Zen den nog gepolst of hij wilde terug keren. Hij vond dat toen nog iets te vroeg. Daarna kwam er geen aanbieding meer. Door het innige contact met Phillip Cocu keerde Zenden alsnog terug naar PSV. „We hebben elkaar altijd gespro ken en ik was welkom hier. Ik denk dat er een keerpunt is ge weest bij PSV. Er is een nieuwe fi losofie, een andere cultuur. De jeugd krijgt de kans bij PSV, voor heen werden er toch iets sneller spelers gekocht. Nu zijn er meer mogelijkheden voor de jeugdoplei ding. En de jongens bij Jong PSV realiseren zich dat ook, die zien wat er gebeurt. Ook de vele oud-PSV'ers die hier op De Herd gang rondlopen, worden door de jongens herkend en aangespro ken. Ik denk dat zoiets heel posi tiefis." Als een paard het niet eet, speel ik er niet op, zei een Amerikaanse profhonkballer ooit. Hij was niet de laatste sporter die zich open lijk uitsprak tegen kunstgras. Ook profvoetballers geven nog steeds massaal de voorkeur aan echt gras, dat je kunt ruiken, dat na af loop van een wedstrijd achter je oren vandaan komt. Wat is er nou lekkerder? Toch lijken de argu menten van de liefhebbers - want dat zijn ook vorstelijk betaalde profs uiteindelijk - steeds minder opgewassen tegen simpele reken sommen. Het kunstgrasvirus waart rond en lijkt niet meer uit te'roeien. Het rubber wint ter rein. Niet minder dan twaalf van de 38 Nederlandse profclubs spe len hun thuiswedstrijden ko mend seizoen op kunstgras. Het argument is meestal simpel: op de lange termijn is kunstgras goedkoper dan 'echt'. Het is dan ook niet toevallig dat vooral arme clubs overstappen. Al is het niet alleen maar een financiële keuze, stelt voetbaltrainer en -analitycus Aad de Mos. „Met kunstgras heb je ook in de winter goede velden. Je zestienmetergebied wordt geen modderpoel, maar ligt er het hele seizoen piekfijn bij." De romantici hebben een stuk minder harde argumenten in han den. Het draait bij hen vooral om gevoel, nostalgie. Een bal die niet doorrolt omdat er een plas water op het veld ligt; voor de liefheb bers van snel circulatievoetbal is het een doorn in het oog, maar het heeft ook wat. De Mos noemt het polletje waar PSV-keeper Hans van Breukelen zich in 1987 tegen Feyenoord in verslikte. „Dat soort dingen zul je steeds minder zien. Jammer, maar je moet met je tijd mee." De opkomst van kunstgras be perkt zich niet tot Nederland. Rusland, Zweden, Oostenrijk, Bra zilië, Zuid-Afrika: overal liggen 'nepmatten' en de internationale voetbalbond Fifa juicht dat toe. Op kunstgras kan de sport zich ook ontwikkelen in gebieden waar dat klimatologisch lastig is. In Engeland, the home of football, zal het nog wel even duren voor kunstgras op het hoogste niveau zijn intrede doet. Regel I.29 van de Premier League stelt dat geen enkele wedstrijd op kunstgras zal worden gespeeld. Begin jaren tachtig besloot onder meer het Londense Queens Park Rangers in een vlaag van vernieuwings drang op kunstgras te gaan spe len. Maar de mat in Loftus Road werd een nationaal satire-object. De bal stuiterde alle kanten op en spelers verwondden zich bij sli dings. Dat nooit meer, dacht voet balbond FA: in 1988 ging kunst gras in de ban. Toch is er ook in Engeland een trendbreuk. In lage re divisies is kunstgras nu weer bespreekbaar. Beleidsmakers bij clubs die kunst gras krijgen, roemen vooral de W door Geert Langendorff Dankzij professor is I door Bart Hoffman EINDHOVEN - Boudewijn Zenden (36) kijkt tegen de zon in en wijst naar het veld dat het meest ver weg ligt. „Daar ben ik begonnen bij PSV, ik was dertien en deed ook nog aan judo." De Maastrichtenaar spreekt de woorden achteloos uit, terwijl hij over het complex van De Herdgang uitkijkt. Voor Zenden lijkt de cirkel niet rond, of zoiets dergelijks. „Ik heb overal mijn mooie momenten gehad, ik kan niet één specifiek hoogtepunt aan wijzen." Boudewijn Zenden als assistent bij Chelsea, waarmee hij afgelopen seizoen de Europa League won. door Bart Hoffman en Chris van Mersbergen DEN BOSCH - Gras moet ruiken naar gras, niet naar rubber, zeggen ro mantici. Maar kunstgrashaters leg gen het steeds vaker af. Het rubber wint terrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28