Robben ging dankzij Van Toorn naar het WK Jiujitsuka Wyatt sluit carrière af in mineur Heemskerk wil zichzelf niet in de put praten 26 SPORT VOORRONDE CHAMPIONS LEAGUE Eindhovense ploeg speelt met het hart en klopt Zulte Waregem in eerste duel met 2-0. Van Toorn behandelde Oranje-in ternational Arjen Robben kort voor het WK van 2010 in een ra zendsnel tempo aan een zware hamstringblessure. Tegen de ver wachting kwam de explosieve aanvaller alsnog in actie in Zuid- Afrika. Hij maakte in de finale bijna de winnende treffer tegen Spanje. De medische staf van Bayern Mü- nchen was geen voorstander van de onorthodoxe behandelings methode van Van Toorn. Robben stond na het WK ruim een half jaar aan de kant met dezelfde hamstringblessure. Dat leidde tot een groot conflict tussen de KNVB en de recordkampioen van Duitsland. Van Toorn behandelde in het ver Wyatt (37) koos de World Games in Cali uit als afscheidstoernooi. Bij dit grote evenement voor niet-olympische sporten was ze al tweemaal succesvol: in 2005 werd ze in Duisburg derde en vier jaar later greep ze het zilver in het Tai wanese Kaohsiung. Graag had ze nog een keer de top drie gehaald, leden bekende voetballers als Jo- han Cruijff, Willem van Hane- gem en Ruud Krol. Ook Van der Vaart ging regelmatig bij hem langs. Van der Toorn werkte even eens samen met bekende tennis sers als Tom Okker en Betty Stöve en hockeyer Ties Kruize. maar dat zat er niet in. De Goese verloor haar eerste pouleduel met 12-10 van de Duitse Manuela Lu- kas. Daarna kwam ze er totaal niet aan te pas tegen de Poolse Emilia Mackowiak. De eindstand was 16-3. Lukas en Mackowiak stroom den door naar de halve finales en Wyatt was klaar. Ondanks de deceptie van dinsdag kan Wyatt terugkijken op een grootse carrière. Ze werd twee keer wereldkampioene (in 2004 en 2006), was eenmaal vice-we- reldkampioene (in 2008) en stond ook bij tal van EK's op het po dium. Daarnaast greep ze aan de lopende band Nederlandse titels. EINDHOVEN - Jong, piepjong, kakel vers, groen als gras. De aandui dingen waren niet eens extreem genoeg. Het nieuwe basiselftal van Phillip Cocu was dinsdag avond de jongste ploeg ooit aan de aftrap in een officieel duel van PSV. Een record uit 1994 ging uit de boeken, een basisteam van gemiddeld 21 jaar en 147 dagen trad aan tegen Zulte Waregem. De 2-0-overwinning was vol ledig verdiend, maar PSV deed zichzelf met twee treffers in de spectaculaire ontmoeting ern stig tekort. De Belgen waren kans loos en hadden met minstens 5-0 aan de kant gezet moeten wor den. Enthousiast, opportunistisch en met hart en ziel streed het jeugd- team voor een goed resultaat. Lang leek het duel op een 0-0 af te stevenen. Memphis Depay maakte na ruim een uur het eer ste, belangrijke verschil. Het ne gentienjarige talent heeft door het vertrek van Dries Mertens al le ruimte gekregen en ontpopte zich met Zakaria Bakkali als één van de gevaarlijkste pionnen van PSV. Depay kreeg te veel ruimte en aarzelde niet. Zijn afstands schot, vorig jaar al geroemd door Mark van Bommel, betekende het belangrijke eerste gaatje. Daarvoor had de ploeg al veel kansen onbenut gelaten. Pas een kwartier voor tijd kwam het werkelijke krachtsverchil be ter tot uiting via een uitstekende spitsengoal van invaller Jürgen Locadia. Bij PSV stonden alleen Jetro Wil- lems en Georginio Wijnaldum nog in het elftal dat door FC Twente in mei werd weggevaagd. Sinds dat laatste officiële duel vond in Eindhoven een aardver schuiving plaats. In nog geen drie maanden heeft Cocu bij PSV een reorganisatie doorgevoerd die zijn weerga niet kent. De trai ner en technisch manager Marcel Brands zijn na het turbulente voetbaljaar 2012-2013 als een bull dozer tekeer gegaan. Waar Dick Advocaat vorig jaar bijna geen en kele jeugdspeler een kans gaf, stonden dinsdag ineens vier spe lers van eigen kweek in PSV 1. Advocaat vond het al vervelend als jeugdspelers over de drempel van het profcomplex kwamen, dat haalde volgens hem de kwa liteit van de training omlaag. Co cu heeft de poort voor eigen kweek vanaf zijn entree juist wa genwijd opengezet. Hij nam af scheid van een generatie spelers en wil nu met een mix van erva ring en eigen jeugdspelers in een paar jaar de top van Nederland halen. Bij PSV is deze zomer inmiddels meer gebeurd dan bij de andere topclubs in Nederland samen, het einde is nog lang niet in zicht. Manolev, Toivonen, Marce- lo en Ritzmaier (verhuur) mogen nog vertrekken. Daarnaast hangt de terugkeer van Gomes in de lucht. Enige voorwaarde daar voor is dat Przemyslaw "iyton erin slaagt een nieuwe club te vinden. Een comeback van 'il grande golero' betekent waar schijnlijk ook een transfer van Jeroen Zoet, mogelijk naar New castle United. Zonder een spoortje twijfel zette Cocu dinsdag vijf tieners in de basis. Rechtsback Joshua Brenet (19) was de meest verrassende naam. Hij verving op het laatste moment Santiago Arias die maan dag bij zijn vorige club (Sporting Lissabon) de laatste formaliteiten moest afhandelen. Bakkali (17) kreeg als rechtsbuiten een kans, Rekik (18) stond als verwacht met Jeffrey Bruma in het cen trum van de defensie. Depay (19) en Jetro Willems (19) zijn aan de linkerkant vertrouwde namen bij PSV geworden. Met de al ervaren Wijnaldum, Matavz, Schaars, Zoet en Maher veegden ze Zulte Waregem in het eerste deel van het tweeluik op. Slaagt de ploeg er komende week in de Belgen definitief af te schudden en vier miljoen euro te verdienen, dan kan PSV via de vierde voorronde kwalificatie voor de groepsfase af dwingen. Dat levert dan nog eens meer dan tien miljoen euro op. Maandag slaagden Sebastiaan Ver schuren, Bastiaan Lijesen, Dion Dreesens en Moniek Nijhuis even min in hun missie. En dus zijn al le ogen nu gericht op Ranomi Kro- mowidjojo. Zij moet de eer van 'Nederland Zwemland' deze week hoog houden. 'Kromo' heeft nog drie individuele nummers voor de boeg: 100 vrij (vrijdag), 50 vlinder (zaterdag) en 50 vrij (zondag). Verder kan donderdagavond moge lijk Sebastiaan Verschuren voor een stunt zorgen op het konings nummer, de 100 meter vrije slag. In het weekeinde komen boven dien Bastiaan Lijesen (50 rug), Mo niek Nijhuis (50 school) en Inge GOUD VOOR JONKIES Dekker (50 vlinder) nog op hun fa voriete afstanden in actie. Femke Heemskerk, die ook nog de 50 en 100 vrij zwemt, vond dat ze zichzelf nauwelijks iets kon verwij ten op de 200 vrij. „Alleen bij één keerpunt kwam ik niet lekker uit. Maar verder heb ik een goede race neergezet. Ik ben bezig iets moois op te bouwen en ik ga mezelf niet in de put praten doordat ik de fina le niet heb gehaald. Maar het is na tuurlijk wel heel erg jammer." Heemskerk zette met haar tijd van 1.56,98 de elfde tijd van de halve fi nales op de klok. Het was haar bes te seizoenstijd, maar ze bleef wel ruim boven haar pr van 1.55,54 uit 2011. De zwemster traint sinds eind vo rig jaar in Eindhoven en heeft daar het plezier in het zwemmen teruggevonden na twee moeilijke jaren in Frankrijk. Jeugdig PSV krijgt vleugels ROTTERDAM - Fysiotherapeut Dick van Toorn is op 81-jarige leeftijd gestorven. De Rotterdammer over leed aan de gevolgen van een aan tal herseninfarcten. Dat heeft een vertrouwenspersoon van de familie dinsdag bevestigd. door Roeland van Vliet MIDDELBURC - De World Games in Colombia zijn voor jiujitsuka Lindsay Wyatt op een teleurstel ling uitgelopen. De Goese werd dinsdag al in de poulefase van de klasse -70 kilo uitgeschakeld. Dick van Toorn in 2010, toen hij Arjen Robben onder handen nam. door Rik Elfrink Na het mislopen van de finale kijkt Femke Heemkskerk vertwijfeld voor zich uit. Even later realiseert ze zich dat ze op de goede weg is. foto ANP door Natasja Weber BARCELONA - Het dreigt een trieste week te worden voor het vader landse zwemmen. Nog geen enkele Nederlander heeft op het WK in Barcelona op een individueel num mer een finaleplaats behaald. Dins dagavond strandde Femke Heemskerk op de 200 meter vrije slag in de halve finales. Ruta Meilutyte is dinsdag wel we reldkampioene geworden op de 100 school, maar de zestienjarige Litouwse slaagde er niet in haar ei gen wereldrecord (1.04,35) verder aan te scherpen. Voor het goud volstond 1.04,42. De Amerikaanse Katie Ledecky, ook pas zestien, zwom een dik we reldrecord op de 1500 vrij. Ze tik te aan in een tijd van 15.36,53 en dook daarmee zes seconden on der oude mondiale toptijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26