Kruikenzeikers I I I BUITEN 25 Y, EP - De blauwe kleur, de verfstof die af komstig is van de plant wede, heeft tot nogal wat vragen geleid. In een vorig artikel dat over de Blauwe- handshoeve in de Auvergnepolder ging, werd gewag gemaakt van het telen van wede naast het meer bekende meekrap, dat de grondstof voor meekraprood le vert. De wede-plant, verantwoordelijk voor een prachtige kleur blauw, kwam niet veel voor in Nederland. Het telen bleef beperkt tot regio's met textielindus trie in de buurt. Dat maakte het we- de-blauw ook zo duur. Het grote produc tiegebied in Europa lag in Zuid-Frankrijk bij Toulouse. Die streek werd vroeger de Cocagne genoemd. Voor de kenners: het is de streek waar ook de armagnac van daan komt. Een ander productiegebied is de omgeving van Erfurt in Thüringen, Duitsland. Erfurt had vanouds een grote textielindustrie, wilde minder afhanke- lijk zijn van de import van de blauwe verfstof en stimuleerde de wede-produc tie in eigen omgeving. In Nederland zal het ook wel zo gegaan zijn. In de acht tiende eeuw nam Tilburg de rol van Lei den over wat betreft de textielindustrie omdat de productie daar goedkoper was. De Leidse textielbaronnen trokken met hun kapitaal en kennis naar het goedko pere en minder dichtbevolkte Brabant. Om zelf te kunnen voorzien in blauwe verfstof zullen ze boeren op de kleigron den niet ver weg gestuurd hebben wat betreft productie daarvan. Zo zou in West-Brabant en ook iri het oosten van Zeeland de wede een bescheiden plaatsje hebben kunnen veroveren. 'Hebben kun nen', want veel informatie is hier niet over te vinden. Het is typerend dat de Til- burgers 'kruikenzeikers' werden ge noemd (nog steeds tijdens carnaval). Voor de bewerking van de wedebladeren was veel urine nodig, mannelijke urine wel te verstaan. De bladeren van de wede werden in balen verpakt en dan begon een warm rottingsproces. De balen wer den natgemaakt met een mengsel van warm water, zemelen en mannenurine, en in een pakhuis gelegd. Na een paar da gen rotten en fermenteren ontstond er een soort pasta met een onbestemde geel groene kleur. Weer werd water bijge voegd en dan werd textiel erin gedoopt. De kleurstof hechtte zich aan het weefsel dat te drogen werd gehangen. Door de aanraking van de kleurstof met zuurstof uit de lucht verkleurde het geelgroen tot een onoplosbare blauwe kleur. Onlangs was ik in het Thüringse Erfurt en daar was veel informatie te vinden. Daar groei de de wede nog in allerlei kuipen in de stad, er waren nog wede-pakhuizen te zien en men wist er ook te vertellen dat vrouwenurine ongeschikt was voor het wede-bewerkingsproces, omdat die te veel eiwitten bevat. Ook in Erfurt werd mannenurine in kruiken en flessen verza meld en gekocht net als in Tilburg. Zo leer je nog eens wat! Trouwens, ook leer de ik dat het verven van wol en andere stoffen op deze manier afvalwater ople verde waar niet iedereen blij mee was... De meeste mensen slaakten dan ook een zucht van verlichting toen de Nederland-' se en Portugese koopvaarders een blauwe verfstof (indigo) uit het Verre Oosten meebrachten. Dat maakte het probleem van het stinkende afvalwater in Tilburg en Erfurt veel minder. Het betekende op termijn natuurlijk ook de ondergang van de teelt van de wedeplant zoals die op de Blauwehandshoeve floreerde. EP WOENSDAG 31 JULI 2013 door Gerard Smallegange Net ten oosten van het haventje van Burghsluis ligt de beste plek van Zeeland om bruinvissen te spotten. - Ook op zo'n beetje de warmste dag van het jaar lieten genoeg vogels zich zien in de streek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25