ZEELAND 23 Het eerste halfjaar van de Pater Damiaanparochie kan gerust bewogen worden genoemd. Na het vertrek van pater Paul Vanluffelen kondigt nu ook pastoor Paul Verbeek zijn vertrek aan. it Iets zegenen is het goede afroepen. Dat heeft betrekking op alles. ii Er is behoefte aan authentiek leiderschap Verbeek benadrukt dat er geen causaal verband is tussen de twee pastoors die kort na el kaar de opdracht van bis schop Jan Liesen hebben aan vaard naar een andere parochie te gaan. „Het bisdom kent een enorm groot tekort aan priesters. Daarom is op initiatief van het bisdom een carrousel op gang geko men." De nieuwe Pater Damiaanparochie komt voort uit een fusie tussen de parochies op de Bevelanden en Schouwen Duiveland. Pater Paul Vanluffelen vertrok al op juni. Zijn missie in Zeeland zit erop, maakte hij in een interview eerder in de PZC duidelijk. Pastoor Paul Verbeek, tevens voorzitter van de parochi^, is met ingang van 1 sep tember de nieuwe pastoor van de Lie vevrouweparochie in Bergen op Zoom. Hij volgt per 1 september pastor Rud Smit op. Verbeek (46) is vooral een pastoor die zijn werkterrein niet beperkt tot de mu ren van de katholieke kerk. Zo is hij met enige regelmaat te zien als veilingmeester en zegent hij zo'n beetje alles wat hem wordt gevraagd. Niet alleen parochianen, maar ook huisdieren (daar is jaarlijks zelfs een aparte viering voor op het feest van Franciscus rond Dierendag en desge vraagd auto's. „Iets zegenen is het goede afroepen. Dat heeft wat mij betreft betrek king op alles. En ik ben toentertijd met de veilingen van kerkspullen begonnen omdat je creatief moet zijn om de financi ën van de kerk op orde te krijgen en te houden. En daarmee treed je als geloofs gemeenschap ook naar buiten." Mede daarom beschouwde Ver beek het als een zegen dat paus Franciscus nu de scepter zwaait over de katholieke kerk. Hij beschouwt de paus als een voorbeeld. Want ook Fran- cisCus wil met de katholieke kerk veel meer naar buiten treden. Dat bleek des te Pastoor meer tijdens zijn mis afgelopen zondag Paul op het wereldberoemde strand van Copa- Verbeek: cabana in Rio de Janeiro. Volgens de orga- „Afscheid nisatoren woonden 2,5 tot drie miljoen nemen is mensen het slot van de Wereldjongeren- heel dagen bij. zwaar." „Paus Franciscus is degene op wie we za- foto ten te wachten. Dat heeft de katholieke Marcelle kerk nodig na de zwarte bladzijden over Davidse het misbruik. Er is behoefte aan authen tiek leiderschap. Zijn optredens zijn se reen en ontwapenend." Dat Paul Verbeek vrij kort na het vertrek van Paul Vanluffelen ook vertrekt, heeft volgens de pastoor niets met elkaar te ma ken. „Zaken lopen zoals ze lopen. Het priestertekort is enorm groot in ons bis dom. Na het vertrek van pastoor Rud Smit ben ik door de bisschop benaderd met de vraag hem op te volgen als.pas- toor van de stad Bergen op Zoom." De puzzel viel vervolgens in elkaar. Ver beek is als bisschoppelijk vicaris van het vicariaat Middelburg slechts de helft van de tijd beschikbaar als pastoor van de Da miaanparochie. Deze combinatie blijkt lastig te zijn in de grote en uitgestrekte Damiaanparochie. „Ik was hier veel reis tijd kwijt. Reed zeker zestigduizend kilo meter per jaar voor parochie en vicariaat. Van Zierikzee naar Haamstede was de kortste route, en dan weer naar Goes om vervolgens naar Rilland te gaan en Hulst. De combinatie van vicaris en pastoor is in Bergen op Zoom makkelijker. In Ber gen gaat het immers alleen om de stad." Het parochiebestuur reageerde vrij ge schokt op het besluit van Verbeek. „Het algemene gevoelen was dat de parochie er niet aan toe is om de inspiratie van pas toor Paul Verbeek, zijn tomeloze inzet en energie en zijn gedrevenheid te moeten missen", stelt vice-voorzitter Ad Schenk van de Pater Damiaanparochie in de laat ste uitgave van het Parochienieuws. „Dat raakt me diep," reageert Verbeek. „Dat maakt het nemen van afscheid heel zwaar." Het parochiebestuur begreep echter het standpunt van het bisdom dat in de Pater Damiaanparochie niet volstaan kan wor den met een halftime priester. Vandaar de carrousel. De parochie krijgt er wel een fulltime priester voor terug. Fons van Hees uit Roosendaal is de opvolger van Verbeek. Het parochiebestuur is blij met de benoeming en kijkt uit naar de samen werking. Verbeek en Van Hees kennen elkaar goed. „Er zijn veel parallellen. We studeerden samen aan dezelfde opleiding en zijn bei den tot priester gewijd door bisschop Ernst in de Maria Magdalenakerk in Goes. Voor mij was dat negentien jaar geleden en voor Van Hees 25 jaar geleden. Ook hebben zowel Fons van Hees als ik eerder als kapelaan in Zeeland gewerkt. Ook Van Hees kent daarom het gebied goed. Ik ben blij met mijn opvolger. Deze paro chie heeft in mijn optiek ook een voltijds pastoor nodig." Verbeek gelooft heilig in de bood schap van paus Franciscus als ka tholieke kerk nog meer buiten te treden. Binnen de Damiaanparochie ge beurt dat bijvoorbeeld al met de Sacra mentsprocessie in Kwadendamme, de gro te rommelmarkt in september in Hein- kenszand ten bate van de kerk en de Hu- bertusviering. „Er zijn vele vormen denk baar om het geloof nog beter uit te dra gen. Het heilige moet echter heilig blij ven. Het heilig sacrament, bewaard in het tabernakel, is het meest heilige in de kerk. Daar moet je zeer zorgvuldig mee omgaan. Je mag daarom niet zo maar van alles organiseren in de kerk. Er moet wel een raakvlak zijn met het geloof. Uitste kende voorbeelden zijn bijvoorbeeld de speciale bluesmis tijdens het bluesfesti val in Kwadendamme en het dweilband festival in Hansweert. Dat leidt ook tot contacten met niet-katholieken." Voor activiteiten buiten de kerk is Ver beek niet zo streng. Hij vindt het prach tig dat het dijkpaviljoen De Landing in Baarland Bonifaciusbier verkoopt, dat mensen kunnen overnachten in bed breakfast 'Bed en Broodje' in Kwaden damme en dat door vrijwilligers een veld- kapel in Ovezande is gebouwd. „Je hebt ook een bepaalde schwung nodig. Zoe ken naar creatieve vormen om de geloofs gemeenschap onder de aandacht te blij ven brengen." Verbeek kijkt ook met een goed gevoel te rug op een belangrijk stuk stadsvernieu wing in Zierikzee. „Na de inzegening van het nieuwe Christus Koningbeeld en het opknappen van de kerktuin is ook het parkeerterrein Mosselboomgaard gereno veerd en is er een speeltuintje gekomen. Wij hebben dus feitelijk de aanzet gege ven tot het opknappen van een deel van de stad. En daar ben ik best trots op." Paul Verbeek kijkt ook met een goed gevoel terug op de gemeenschaps zin van de parochianen. „Niet altijd even zichtbaar voor de buitenwereld maar er gebeurt veel. Van het schilderen van de pastorie in Heinkenszand tot het helpen van mensen die om wat voor re den dan ook even in de problemen zit ten. Dat is voor veel mensen een vanzelf sprekendheid. Dat is wat oud-bisschop van Breda Tilly Muskens bedoelt met zelf dragende geloofsgemeenschappen." Verbeek beschouwt zijn nieuwe werk plek in Bergen op Zoom als een nieuwe opdracht en uitdaging. Daar is zo'n beetje iedereen katholiek, maar hij beschouwt dat niet als een extra voordeel. „Natuur lijk is het aantal katholieken in Zeeland meer over de provincie verspreid maar ik heb het overleg met predikanten en domi nees altijd als zeer plezierig ervaren. Zo als bijvoorbeeld op Schouwen-Duiveland en in de gemeente Reimerswaal waar jaar lijks op initiatief van burgemeester Huis man een bijeenkomst is. Oud-burgemees ter Kramer van Kapelle deed dat ook." Verbeek neemt op vrijdagavond 9 augus tus om 19.00 uur afscheid van 'zijn' paro chianen in de H. Bonifaciuskerk in Kwa dendamme. Ter gelegenheid van zijn afscheid heeft Verbeek het bezinningsboekje 'Vijf bro den en twee vissen' samengesteld. Het boekwerkje bestaat uit een verzameling van gebeden en korte bezinningsteksten van de afgelopen zes jaar. Bisschop Liesen installeert Verbeek 15 september in de Getrudiskerk in Bergen op Zoom. Pastoor Fons van Hees wordt zaterdag avond 7 september om 19.00 uur door vi caris Verbeek geïnstalleerd als de nieuwe pastoor van de Pater Damiaanparochie. De installatie vindt plaats in de H. Maria Magdalenakerk in Goes. WOENSDAG 31 JULI 2013 'Bepaalde schwung nodig in de katholieke kerk' door Frank van Cooten pastoor Paul Verbeek pastoor Paul Verbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23