Bonnetjesaffaire Veere leidt toeristen langs bunkers nadert ontknoping vliedbergen, dr. Mezger en stilte 20 WALCHEREN EXPOSITIE BAARLAND - De woning van Jan- Willem Hament (45) uit Baarland is één grote expositieruimte. Zo wel binnen als buiten zijn kunst werken van zijn hand te zien. Daaronder ook schilderijen van zijn Zeeuwse meisje: Leuntje. De komende maanden exposeert hij veel van zijn werk in de Duin galerie te Domburg. „In 2007 ben ik naar New York ge weest. Samen met andere kunste naars heb ik daar veel ontwerpen gemaakt. Eén daarvan was het Zeeuwse meisje", zegt Hament. Toen hij weer terug in Nederland was, ging hij verder met Leuntje. „Het begon met een expositie in brasserie De Kleine Toren en toen is het zich als een olievlek gaan verspreiden." De naam Leuntje viel niet zomaar uit de lucht. „Leuntje was de naam van mijn oma." Hament schildert met een voorop gezet doel. „Het moet een beetje laagdrempelig zijn en eenvoudig. Het moet voor jong en oud leuk zijn. Iedereen moet er om kun nen lachen." Ook al ziet Leuntje er over het al gemeen hetzelfde uit op de schil derijen, toch begint Hament niet altijd op dezelfde manier. „Je hebt een aantal plaatjes in gedachte en dan begint het met heel veel schetsen en tekenen." Trots laat hij een aantal schilde rijen zien die hij gemaakt heeft voor de expositie in Domburg, waaronder het schilderij 'Voor het zingen de kerk uit', waarop Merien, de man van Leuntje, de kerk uitrent en zijn broek optrekt. Hament is met zijn werk vaak te zien op braderiën. Hij ontwierp ook de huisstijl van Strandbrasse- rie De Landingen een opdruk voor een Allstars-basketbal- schoen. Sinds een maand maakt hij met Johan Capello, eigenaar van druk kerij Capello in Heinkenszand, ook T-shirts en ansichtkaarten. „Ik doe daar zelf niet zo heel veel aan. Ik regel alleen het plaatje en Johan doet de rest", vertelt hij la chend. Daarnaast is hij begonnen met de vervaardiging van een stripboek. „Maar dat gaat nog wel even duren", vertelt de tekenaar terwijl hij onder zijn bank nog meer schetsen pakt en een aantal tekeningen laat zien voor het stripboek. Een droom van Hament is expose ren buiten de provincie. Eigenlijk het liefst in een ander land. „Ik ga vaak naar Cuba, daar denken ze dat het Zeeuwse meisje een oli fant is. De kap op het hoofd zien ze daar als oren. In Japan zou ik wel graag een expositie houden. Japan is het land van de cartoons en ik ben benieuwd of het daar ook loopt." Hament schildert sinds 1996. „Ik ben begonnen met schilderen in een schildersgroepje, waar ik veel van geleerd heb." De Baarlander is er dag en nacht mee bezig. „Ik heb nog nooit voor een baas gewerkt. Ik heb altijd van mijn EXPOSITIE DOMBURG creativiteit kunnen leven." Schil deren doet hij in zijn woonkamer. „Ik heb wel een grote schuur, maar daar doe ik eigenlijk niks in. Er is niets beter dan werken in je eigen huis. Dat voelt veel fijner. In die schuur is het zo stil en kaal." Over belangstelling heeft Hament niet te klagen. „Alle schilderijen die ik heb gemaakt zijn verkocht." Veel tijd kost het maken van een schilderij niet. De grote schilde rijen maakt hij in twee dagen. De kleinere in een dag. „Het is een beetje verschillend wat voor ont werp het is. Soms ben je wat lan ger bezig en soms is het zo klaar." De schilderijen moeten een beetje laagdrempelig en eenvoudig zijn Daar gaat woordvoerder Tobias Meijers van de zogeheten audit- commissie vanuit. „Maar ja, dat weet je bij die grapjurken nooit." Vanochtend om tien uur komt de commissie, bestaande uit raadsle den, bijeen. Meijers gaat ervan uit dat ze dan het rapport van de ac countant voor zich hebben en dat kunnen bespreken. „Maar we heb ben al afgesproken dat we er pas donderdag mee naar buiten tre den, op het moment dat we het presidium hebben ingelicht. Dat lijkt ons wel zo gepast." De accountant heeft bonnetjes van Vlissingse bestuurders tech nisch getoetst, met andere woor den: gekeken of de collegeleden volgens de regels hebben gedecla reerd. Het is volgens raadsnestor Meijers niet aan raadsleden om daar vervolgens een moreel oor deel aan te hangen. „Wie zijn wij om te zeggen wat door de beugel kan en wat niet? Daar bestaan heel verschillende ideeën over. Nee, het rapport moet antwoord geven. Niet wij." Zo kunnen bezoekers die - te voet, op de fiets of te paard - toe ristische routes volgen, straks in formatie downloaden over histori sche elementen: vliedbergen, bun kers, monumenten en vele andere curieuze objecten op hun pad. Voor bezoekers van Domburg wordt een Dr. Mezgerwandelrou- te uitgestippeld, en in De Mante ling is een stilteroute in de maak. Die twee wandelroutes zijn in de eerste plaats bedoeld om voor Domburg de internationale bad- status binnen te halen. Dr. Mez ger was grondlegger van Dom- burgs vroegere bad- en kuuroord cultuur. Voor beide wandelroutes zijn brochures in de maak. En ze komen online, zodat ze ook te downloaden zijn. Het uitstippe len en toegankelijk maken van de wandelroutes is betrekkelijk goed koop: ruim drieduizend euro. On dernemers betalen daar voor zo'n duizend euro aan mee. Aanzienlijk ambitieuzer, en ook duurder is de 'aankleding' van al le reeds bestaande wandel-, fiets en ruiterroutes met elektronisch te raadplegen informatie over his torische objecten. Daarmee is ruim 50.000 euro gemoeid. Het provinciebestuur betaalt daar 20.000 euro aan mee. De uitvoering is uitbesteed aan het Routebureau van Promotie Zeeland Delta en de VW. Ook an dere instanties zijn erbij betrok ken, zoals Landschapsbeheer Zee land, Archeologische Dienst Wal cheren, SCEZ (erfgoed Zeeland), Stichting Bunkerbehoud en (voor de wandelroutes) Terra Maris en de gemeente-archivaris. De plannen moeten zijn gereali seerd vóór 1 mei 2014. 'De vraag is groter dan het aanbod' De zelfgeschilderde luiken van de woning van Jan-Willem Hament in Baar land. foto Marcelle Davidse Jan-Willem Hament naast zijn werk 'Gluren bij de Buren', foto Marcelle Davidse door Marina Smits De expositie 'Kom mae's kieken!' van kunstenaar Jan-Willem Ha ment begint woensdag 3 augustus in de Duingalerie aan de Badhuis weg 2 in Domburg. De expositie is dagelijks open van af 12.00 uur tot de eerste week van februari. De officiële opening is op zondag 18 augustus. Naast schilderijen van zijn Zeeuws meisje Leuntje, laat Jan-Willem Hament tijdens de expositie ook T-shirts en ansichtkaarten zien van zijn schepping. De toegang is gratis. In de zomer speelt Yvonne de Kra mer zondagmiddag op de vleugel. Voor meer informatie: Owww.duingalerie.nl www.ardforart.nl/hament/ Jan-Willem Hament door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Als het goed is, heeft accountant Deloitte vandaag zijn rapport klaar over de Vlissingse bonnetjesaffaire. DOMBURG - De gemeente Veere wil toeristen, en ook inwoners, wat meer laten beleven door hun 'een blik in het verleden te gunnen'. Daar zijn enkele projecten voor op stapel gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20