Hulp gezocht voor duiding van oude documenten over kerncentrale II I II II Verkopers en verkopers 18 ZEELAND brieven 65-PLUSSERS a3 e EP Krijgsmacht Jachthaven Lage werkloosheid in Zeeland kan er wel eens de oorzaak van zijn dat ouderen hier langer doorwerken dan elders in het land. Vogelbescherming woensdag Het was warm. De au to rook muf. Bij de benzinepomp kocht hij een luchtverfris ser. Zo'n ding dat je op de venti lator van de auto klikt. „Gaat u hem direct gebruiken?", vroeg de verkoopster. „Ja, inderdaad." Ze pakte een schaar en knipte de taaie plastic verpakking open en deed deze in de prul lenbak. Ze draaide het dopje van het autoparfumflesje 'Aqua' en klikte het in het hou- dertje. Ze overhandigde het luchtverfrissertje, klaar voor ge bruik aan de klant „Ik ken die verpakkingen", zei ze. „Rotspul. Als u het straks in de auto zou proberen open te maken kan ik de EHBO weer bellen." Een dag later in dezelfde stad. Er slenterde een vrouw over de markt. Plotseling werd haar aandacht gegrepen door een uit stalling antieke deurknoppen en scharnieren. Schitterende stukken die in haar oude huis niet zouden misstaan. Wel aan de prijzige kant. Zou ze het er op wagen? Zo'n rijkelijk versier de greep kopen? Wat als haar man hem lelijk vindt? Hij heeft een uitgesproken smaak. Dus greep ze haar telefoon en maakte foto's van enkele exem plaren en stuurde die naar man lief zodat hij kon meebeslissen welke klink en welke knop ze zouden kopen. Nauwelijks was ze klaar of de verkoper sprak haar boos aan. „U had best eens mogen vragen om toestemming voor u dit alle maal ging fotograferen!" „Ik stuurde de foto's naar mijn man zodat hij kan meebeslis sen welke we willen kopen", antwoordde ze. „Dan moet hij maar zelf komen kijken. U had om toestemming moeten vragen." Ze zuchtte. „Mijn man kan niet komen kijken. Hij is op zijn werk. Dit is de nieuwe tijd hoor", voegde ze er nog zacht jes aan toe. „Nou, wij zijn van de oude tijd. Zeg maar tegen uw man dat-ie kan komen kijken." Ze besloot de verkopers van de oude tijd maar achter te laten en liep weer weg. In de verte hoorde ze de verkoper nog roe pen: „Zeg trouwens maar tegen uw man dat-ie niet meer hoeft te komen." Postbus 91 Korthals Altes (19 juli) is inzake defensie een 'man van de oude stempel'. Hij wil dat ons kleine landje een 'volwaardige land-, zee- en luchtmacht' handhaaft. Dat is een achterhaald idee. De 'te ring naar de nering' zetten lijkt verstandiger. Ons land kan best missies uitvoeren, maar dan moe ten er keuzes worden gemaakt, en dat willen al die mannen niet. Maar het is eigenlijk zo eenvou dig: kies voor je core business, dus voor de marine, en bouw de luchtmacht om tot Rapid-Inter- vention-Teams met heli's. Zijn we meteen van die vreselijke JSF-monster(s)-discussie af (25 juli). Hebben we weer wat meer financiële armslag; kunnen we schepen bouwen en alle appara tuur in eigen land maken. De maakindustrie hebben we al - on der leiding van VVD en NCW - te veel naar het buitenland laten vertrekken. Die moet weer zoveel mogelijk worden teruggehaald. Wees dapper mannen, maak een keuze en vergeet oude concepten! Een paar maanden geleden lazen we het goede bericht dat er een jachthaven in het Dok zou ko men. Eindelijk de oplossing om MIDDELBURG - Het kabinet wil dat we langer blijven doorwerken. Dit heeft er toe geleid dat de ar beidsparticipatie onder ouderen fors omhoog is gegaan. Aan de an dere kant is sinds de crisis in 2008 de werkloosheid in Neder land gestegen. De algemene ar beidsparticipatie is daardoor juist gedaald. Uit recente cijfers over arbeids deelname van het CBS blijkt dat in vergelijking met andere provin cies veel van de 65-plussers in Zeeland nog aan het werk zijn. Het zijn er maar liefst 6000. Met 7,6 procent van de 65-plussers is dat bijna twee keer zo veel als ge middeld in Nederland. Het beleid lijkt hier dus het meest succesvol. Dat is opmerke lijk omdat we de meest vergrijsde provincie van Nederland zijn. De verhouding tussen de omvang van de groep 65-plussers en de be roepsbevolking is in Zeeland al ARBEIDSPARTICIPATIE 65-PLUSSERS dat gebied levendig te maken, ze ker met de komende Sail in zicht, waarop Vlissingen zich weer aan duizenden bezoekers kan presen teren. Nu lezen we dat er geen ver gunning afgegeven kan worden, omdat er misschien nog bomres- ten zouden kunnen liggen. Sinds de bevrijding, bijna 70 jaar geleden, is het dok gebruikt om zeereuzen te water te laten en te repareren etc. en er is niets ge beurd. Enig ontploffingsgevaar had zich beslist wel gemeld. Nu geen vergunning afgeven voor de jachthaven is een zeer slechte zaak en zeker de slogan 'bruisend als de branding' niet waardig. Gemeente let op uw zaak en laat anders die bonnetjes maar even liggen. Vogelbescherming Nederland heeft (26 juli) een grote mond. Bij monde van de heer Dennekamp gooit de Vogelbescherming flink wat olie op het Zeeuwse ontpolde- ringsvuur. Ongenuanceerd pleit de Vogelbescherming voor terug keer van de nuance. Provinciale bestuurders, waterschap, clubs als De Levende Delta, De Zeeuwse Natuurfederatie, Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumen ten worden allemaal als domme kinderen naar de hoek verwezen. Vogelbescherming Nederland schoffeert alle Zeeuwen. Hierop reagerend rest slechts één vraag: Vogelbescherming wilt u alstu blieft snel wegwezen uit Zeeland! Wij koesteren hier alleen organi saties die rekening houden met de natuur én met die 'ene zielige boerin'. meer dan één op drie. Dat vinden we nergens anders in Nederland. In tijden van recessie en toene mende werkloosheid is het ook heel bijzonder. Bedrijven en in stellingen proberen immers vaak als eerste van hun oudste werk krachten af te komen. Dat is van wege hoge loonkosten, grotere kans op langdurig ziekteverzuim en de verwachting dat ze minder productief zijn dan jongere werk nemers. Als er een goede vertrekregeling voor hen beschikbaar is, zitten die oudere werknemers vaak ook niet te wachten om er nog een paar werkzame jaren aan vast te knopen. Tien jaar geleden waren er nog al lerlei succesvolle stimulerings maatregelen om ouderen ver vroegd te laten uittreden. De oudste babyboomers konden al vaak voor hun 60-ste van hun pensioen gaan genieten. Werken na je 60-ste was een grote uitzon dering. Er is veel veranderd in tien jaar. De VUT-regelingen zijn nagenoeg verdwenen en de gemiddelde pen sioenleeftijd ligt inmiddels al bo ven de 63 jaar. Dat juist in Zeeland het kabinets beleid het meest succesvol is, heeft waarschijnlijk nog het meest te maken met de arbeids marktstructuur in Zeeland, waar bij al jarenlang de werkloosheid relatief laag is. Dit betekent dat er in een bepaald opzicht nog steeds sprake is van krapte of frictie op de arbeids markt in Zeeland. Er is in ieder ge val een duidelijke relatie tussen de hoogte van de werkloosheid in een provincie en het percentage ouderen dat nog aan het werk is. Is de werkloosheid laag, dan zijn er ook meer ouderen aan het werk. In Zeeland hebben de ouderen die langer willen doorwerken in ieder geval minder concurrentie van de jongeren omdat die vaak buiten Zeeland gaan studeren en daar ook werk zoeken. Dick van der Wouw is senior onder zoeker bij Scoop, het Zeeuws insti tuut voor sociale en culturele ontwik keling. BORSSELE - Het Landelijk Kern energie Archief (Laka) zoekt hulp via het internet om documenten over het reactorvat van de kern centrale Borssele te kunnen beoor delen. Het is voor het eerst dat de ze manier van informatie verga ren crowdsourcen heet dat) in het verband van de kerncentrale wordt toegepast. Laka, een onderdeel van de anti- kernenergiebeweging, heeft docu menten op internet gezet die Greenpeace in juni na een beroep op de Wet openbaarheid bestuur van het ministerie van Economi sche Zaken kreeg. Het ging om ruim negentig pagina's uit 1972 en 1973 van de (West-)Duitse con trole-instantie TÜV met gegevens over onderzoek naar de lasnaden van het reactorvat. De gescande documenten zijn moeilijk leesbaar. Greenpeace en Laka zoeken nu via internet des kundigen die kunnen uitleggen wat erin staat. De reactie van kerncentrale-ex ploitant EPZ op het verzoek tot openbaarmaking geeft Laka te denken. EPZ vroeg een voorlopige voorziening om te voorkomen dat de inhoud van de documenten pu bliek zouden worden. Later trok het bedrijf dat verzoek in. Dat heeft Laka en Greenpeace enigs zins argwanend gemaakt. „Omdat EPZ zich in eerste instantie zo ver zette tegen openbaarmaking van de stukken, vrezen we dat we wel licht belangrijke aanwijzingen over de staat van het reactorvat over het hoofd zien." Volgens EPZ was de voorlopige voorziening gevraagd om te voor komen dat vóór en tijdens het on derzoek naar eventuele haar scheurtjes in het reactorvat dis cussie over niet ter zake doende rapporten zou ontstaan. Nadat het onderzoek voltooid was, ver viel die noodzaak. 2 1 Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl J. F. Quatfass Strobbelhoekstraat 14, Ovezande Doorwerken slaat ANALYSE door Dick van der Wouw In Zeeland werkt 7,6% van de 65-plussers. Terwijl de algemene werkloosheid hier het laagst is. J. de Groot Schuitvaartgracht 11, Vlissingen Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke percentage werkende 65-plussers werkloosheidspercentage Flevoland staat niet in het overzicht omdat gegevens van voldoende nauwkeurigheid ontbreken. infographic Willem Adriaansens bron CBS, bewerking Scoop door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18