k Amsterdam jaagt op illegale mini-hotels VERDIEPING 9 Mwmvv i m sterdammers is drukte synoniem aan ge zelligheid en hoort toerisme er gewoon bij. Maar de sociaal geograaf Carla HofF- schulte ziet ook de keerzijde. „Het unique selling point van de stad is toch ook dat het een echte woonstad is. Je moet zuinig zijn op je authenticiteit. Maar de economische belangen zijn zo groot. Toerisme is big bu siness. De stad zou meer moeten doen om de bezoekers te spreiden, anders gaat het tegen je werken." Het 'neigt naar overspannenheid', is ook het oordeel van Betty Ruigrok. Samen met haar man, fotograaf Wim, woont ze op 'het niet-roze deel van de Wallen'. Ze ver toeft er al meer dan veertig jaar, maar sinds kort peinst ze wel eens over vertrek ken. Het geschreeuw, gepis, de drukte. De bovendeur van hun huis aan de gracht staat nooit meer open. „Ik vraag me af hoe lang we het hier nog volhouden", zegt ze. „Het gaat naar een soort climax. Mensen zien Amsterdam als een pretpark. Maar daar gelden strenge regels." Vrijheid, de stad waar alles kan en mag. „Als je daar je bedenkingen over uit, dan is dat gezeur en getrut. Als je hier woont moet je kennelijk maar alles voor lief ne men. Wij zijn al vijftien jaar geleden actie gaan voeren tegen versterkte muziek op boten en nu pas is dat verboden." Natuurlijk is de problematiek bekend bij de stadsbestuurders. De 'juiste balans tus sen verschillende functies in de stad is een voortdurende uitdaging', valt bijvoor beeld te lezen in het Trendrapport Amster damse binnenstad uit 2011. En: „Grote stro men bezoekers zijn economisch aantrekke lijk, maar niet altijd bevorderlijk voor het woon- en leefklimaat." In de nog niet ver schenen nieuwste rapportage is die span ning nog heviger zichtbaar, zegt een bron. Dus worden excessen bestreden, zeker. Soms duurt het een paar jaar, zoals bij de bootjes. Nu heeft de gemeente haar vizier gericht op de wildgroei aan zogenoemde short-stayhotels (zie kader). Er worden po gingen gedaan om bezoekers beter te sprei den over de stad, en zelfs over 'groot Am sterdam' - tot Muiden en Zandvoort aan toe. „In sommige delen is het vijf voor twaalf', beaamt een woordvoerder van Stadsdeel Centrum. „Het omslagpunt dat mensen de stad gaan mijden is nog niet bereikt, maar de grens is in zicht." Plannen voor verbetering van de leefbaar heid zijn er volop, maar de realiteit is vol gens de woordvoerster weerbarstig. „Een kwestie van lange adem. Kom daar over tien jaar terug, en je ziet een'heel ander Amsterdam. Het gaat mensen soms niet snel genoeg, maar we kunnen er geen hek omheen plaatsen." AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam heeft een paar honderd hotels in het vi zier die vermoedelijk illegaal zijn. Deze zomer wordt hierop extra gecontro leerd. Tot nog toe zijn er 24 gesloten. Vaak gaat het om zogenoemde short-stayverblijven: appartementen van particulieren die voor kortere of langere tijd aan gasten worden ver huurd. Dit mag alleen als de eigenaar een vergunning heeft en voldoet aan voorwaarden. Zo is de minimale ver blijfsduur vijf dagen. Volgens schattingen zijn er inmiddels een paar duizend short-staylocaties in de stad. Ze zijn oorspronkelijk bedoeld om woningen aan te bieden aan buiten landse werknemers. Amsterdam wil zo in trek blijven als vestigingslocatie voor bedrijven. Maar in de praktijk wor den de appartementen voor één of en kele nachten verhuurd aan toeristen. Voor buurtbewoners kunnen deze mi ni-hotels overlast opleveren, en boven dien zijn ze brandonveilig. Sinds kort is er in de hoofdstad een meldpunt voor vermoedens van onderhuur en woon- fraude. DINSDAG 30 JULI 2013 *1 %;K' i I Alleen al de musea in Amsterdam trekken jaarlijks gezamenlijk ruim 7 miljoen mensen naar de stad, de keerzijde is dat de vele toeristen soms ook voor overlast zorgen. foto Robin van Lonkhuijsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9