Miljoenen bezoekers heeft Amsterdam te verwerken, en het wordt nóg drukker. Te druk, vinden sommige bewoners. „Het moet hier geen Venetië worden." 8 VERDIEPING T- MASSATOERISME 3 O ja, James Welson is klaar voor de strijd. Slechts ge kleed in een rode cape en lendendoek, vervolmaakt met een Romeinse helm van plastic, staat de Schot op het punt Amster dam te bestormen. Een weekeind lang bier, blowen en window shopping op de Wallen met zijn vrienden Russell en Iain, gestoken in dezelfde feestelijke outfit. Waarom Amsterdam? Omdat hier alles mag wat in Glasgow verboden is, zegt de twintiger met een grijns. Driehonderd eu ro stukslaan en zondagavond wrecked terug naar huis. Met een denkbeeldig pistool geeft hij een startschot: „Ave gladiatoren, zij die gaan drinken groeten u!" Schotten zijn er dit weekeinde, Britten, Russen, Polen, Bulgaren, Chinezen, Japan ners, Duitsers, Italianen, alsook Tukkers en Friezen; de halve wereld is neergestreken in Amsterdam. Ze komen niet alleen om te feesten, ook musea staan hoog op de lijst, een rondvaart over de grachten, het Anne Frankhuis, de Jordaan. De stad is megapopulair onder toeristen en dagjesmensen, en de aantallen nemen al leen maar toe. De verwachting is dat de tel ler dit jaar ruim boven de 12 miljoen uit komt. Nooit tevoren deden zoveel zeecrui seschepen Amsterdam aan: 143 in 2013. Als het aan het stadsbestuur ligt wordt het nog drukker; vorige week sloot wethouder Gehrels (Economische Zaken) een conve nant met een delegatie New Yorkers om meer Amerikanen naar de stad te lokken. Gaat dat wel goed? Ja, zeggen mensen die er geld mee verdie nen - en dat zijn er heel wat; goed voor een jaaromzet van 1,4 miljard euro. Nee, klinkt het steeds vaker uit de mond van de bewoners in de binnenstad, zo'n 80.000 mensen. Zeuren willen ze niet, ze zijn zeker wat gewend en heus, Amster dam is dol op haar internationale gasten, maar de grens is zo zoetjesaan wel bereikt. „Je kunt je afvragen wat de stad nog kan hebben", zegt planologe Marijke Storm, ac tiefin de bewonersraad Groot Waterloo. Hartje stad ligt haar nieuwbouwapparte- ment, het Waterlooplein, Muziektheater en Carré om de hoek. „Je moet het zo zien: er is een wankele balans tussen de authen tieke woonstad en toeristisch Amsterdam. Ik vind dat we het kantelpunt bereikt heb ben. Of eigenlijk: er al overheen zijn. De impact wordt te groot." 'Tienduizend maal' heeft ze met alle liefde verdwaalde toeristen de weg gewezen naar het Rembrandthuis en ze prijst zich geluk kig dat ze op zo'n mooie plek mag wonen. „Maar in de toeristische gebieden erger ik - Sa#* me kapot. Het leidt tot enorme verschra ling. Voor de toeristische sector is Amster dam een verdienmachine. Zij geven niet om de stad, of om de bewoners. De win kels met de houten tulpen en de mutsen met vlechten. De massagesalons. De eento nige snacktentjes. De hordes fietstaxi's, als of we in India zijn! Het gaat ten koste van de leefbaarheid." Je zult haar niet zomaar horen roepen dat het vroeger beter was. Toen stikte het van de junks in haar straat, om maar wat te noe men. „Maar wat ik nu zorgelijk vind, is dat delen van ons mooie centrum zielloos wor den; daar is geen Amsterdammer meer te vinden. Ik zag laatst een documentaire over Venetië waarin een Amerikaan vroeg: Delen van het centrum worden zielloos; er is geen Amsterdammer meer te vinden hoe laat gaat het hier dicht? Alsof het een attractiepark was! Zo willen we het hier niet." Uit nog niet gepubliceerd onderzoek van de gemeente blijkt dat zowel bezoekers als bewoners drukte nu als grootste minpunt ervaren. Ter vergelijk: in 2001 waren parke ren en verkeer nog de grootste ergernissen. Het is niet alleen drukker, de overlast in de len van het centrum groeit ook navenant. Cijfers van bureau Onderzoek en Statistiek uit 2012 tonen aan dat in het Wallengebied, een uitzonderlijke buurt vanwege de raam- prostitutie en coffeeshops, nu 80 procent van de bewoners 'vaak' overlast ervaart. El ders in het centrum klaagt 1 op de 3 daar over. Ook 'zwerflawaai' vanaf het water is een groeiende bron van ergernis, zo valt te lezen in het rapport Overlast te water (2012). Maar je hoeft geen onderzoeker te zijn om dat vast te stellen. Wie op een zomerse za terdag door Amsterdam struint, ziet van 's ochtends tot 's avonds mensenmassa's, vooral in een vierkante kilometer rond de Dam, zich al dan niet met gevaar voor ei gen leven voortbewegend op rode huurfiet- sen van MacBike. Tegen middernacht is het filelopen op de Wallen, met opstoppin gen rond de Bananenbar waar dames on der luid gejuich erotische acts opvoeren. Wat doet dit met de stad? Voor veel Am- Genoeg van pretpark Amsterdam door Sandra Donker Marijke Storm, planologe en stadsbewoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8