om aanhouding van Syrië-ronselaar Vader zegt kinderen weer terug te brengen KOPENHAG a m JL BINNENLAND 5 169 weg nl was naar aanleiding van een groot schalig onderzoek naar radicale moslims die jongeren proberen over te halen om zich in de gewa pende strijd in Syrië te mengen. Familieleden van (mogelijke) Syriëgangers hadden daarover melding en aangifte gedaan bij de politie. Op de website 'De Ware Religie', een site voor Nederlandse mos lims, waarschuwen onbekenden dat de arrestatie kan leiden tot ontvoeringen van Nederlanders in islamitische landen. „Beseft de Nederlandse regering dan niet dat haar huis van glas is gemaakt en dat zij moet ophou den met het gooien van stenen naar de islamitische gemeen schap?", staat in één van de brie ven op de website. Voor aanstaande donderdag kon digt een groepering genaamd 'Free Oum Usamah' een demon- startie in Den Haag aan, die 'en kel voor broeders' toegankelijk is. De Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding zegt de berich ten wel serieus te nemen. „Maar net zo serieus als alle andere be richten op dit soort websites", laat zijn woordvoerder weten. „Er is geen aanleiding om het drei gingsbeeld voor terreur te verho gen." vragen over de winkelboa Winkeliers, want die zitten al ja ren met de handen in het haar. Door winkeldiefstal lopen de on dernemers jaarlijks zo'n 340 mil joen euro omzet mis, blijkt uit cij fers van Detailhandel Nederland. In grote winkels en supermarkten wordt elke dag wel wat gestolen. Toch doen eigenaren maar in 2,4 procent van de gevallen aangifte. Door lange aanrijtijden van de po litie en 'veel gedoe' rond een aan gifte laten de meeste winkeliers het er maar bij zitten. Minister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie dacht het 'ei van Cohimbus' te hebben uitgevon den: de winkelboa. Een opspo ringsambtenaar in dienst van de gemeente, die bij een melding meteen de winkeldief overneemt van de winkelier en de zaak ver der afhandelt. Het mes zou aan twee kanten snijden: de winkelier is minder tijd kwijt aan het doen van aangifte, waardoor de aangif tebereidheid zou toenemen. En de politie houdt tijd over om de 'grote boeven' te vangen. In Roermond en Vlaardingen liepen begin dit jaar winkelboa's door de stad, bij wijze van proef. Maar waar de aanstelling van de boa's het agenten makkelijker zou moeten maken, leverde het hen juist veel méér werk op. In een vernietigend evaluatierap port schrijft onderzoeksbureau Ateno dat de politie 'bij dusdanig veel handelingen moest assisteren dat er geen sprake is geweest van een taakverlichting, maar eerder van een taakverzwaring'. De win kelboa's mochten alleen ingrijpen bij diefstallen zonder geweld, met meerderjarige verdachten en waar bij de buit minder dan 120 euro bedroeg. Het duurde soms een half uur voordat de boa's ter plaat se waren, dat is niet veel sneller dan de politie. Omdat boa's geen toegang hebben tot de politiesys temen, werd aangifte doen er ook helemaal niet gemakkelijker op. Klopt, minister Opstelten heeft gisteren laten weten dat de inzet van winkelboa's 'geen bijdrage le vert aan de lokale leefbaarheid'. De proef in Roermond en Vlaar- dingen is mislukt en krijgt geen vervolg. 4 Wat betekent dit voor de andere toezichthouders, die we steeds vaker op straat zien? In Nederland werken momenteel zo'n 30.000 boa's. Deze ambtena ren werken vooral in de vier grote steden. Ze mogen in sommige ge vallen handboeien bij zich dra gen, maar nooit een wapenstok of pepperspray. Minister Opstelten is nog altijd groot voorstander van de inzet van boa's. Hij denkt dat ze werk uit handen kunnen nemen van de politie, die mede door de bezuinigingen minder tijd heeft om straatoverlast aan te pakken. De minister wil de bevoegdheden van boa's zelfs verruimen. Niet al leen mogen boa's - of stadswach ten - vanaf volgend jaar overal in Nederland ingezet worden bij handhaving van de drank- en ho- recawet, ze mogen dan ook contro leren of mensen zich houden aan de regels omtrent vuurwerk en het milieu. Nu zijn ze vooral ac tief als parkeerwachter. Boa's krij gen met ingang van volgend jaar allemaal hetzelfde uniform. De verhouding tussen agenten en boa's is gespannen. Logisch, want boa's nemen werkzaamheden van de politie over. Agenten hebben een jarenlange opleiding gevolgd, terwijl het mogelijk is om al bin nen enkele weken je boa-diploma op zak te hebben. Politievakbond ACP wil daarom dat er 'duidelijke spelregels en grenzen worden ge steld'. Aan het geweldsmonopolie van agenten mag niet worden ge tornd, vindt de vakbond. Agent vrijgesproken van mishandeling Een Rotterdamse politieman is gisteren door de rechtbank vrij gesproken van mishandeling van een arrestant. Camerabeel den ondersteunen het verhaal van de arrestant niet, consta teerde de rechtbank. Getuigen zijn er niet. De agent rekende de man 13 september 2011 in. Militair verongelukt in Portugal Een 41-jarige sergeant-majoor van de luchtmacht die voor een oefening in Portugal was, is zondag verongelukt. Hij be landde met zijn auto in een ra vijn. Dat meldde Defensie giste ren. Het ongeval gebeurde bij de noordelijke kustplaats Ovar. De oorzaak is nog onbekend. HAAKSBERGEN - Vader Rodi M. be looft snel met zijn naar Syrië ont voerde dochters terug te keren naar hun woonplaats Haaksber gen. Van een ontvoering is vol gens hem ook nooit sprake ge weest. Er lijkt daarmee een einde te ko men aan de ontvoering van Roe- sel, Susan en Nalien die vorige week Haaksbergen opschrikte. Hun vader zei gisteren tegen De Twentsche Courant T\ibantia dat hij ze zal terugbrengen. Vandaag wil hij met ze naar Nederland vliegen. Woensdag 24 juli bracht de poli tie Twente naar buiten dat een 42-jarige vader uit Haaksbergen in de nacht van maandag op dins dag zijn drie dochters van 7, 8 en 11 jaar oud via Thrkije naar Syrië had ontvoerd. Om dat mogelijk te maken zou hij zijn vrouw-hebben mishandeld en gegijzeld. Rodi M. zegt dat hij zijn dochters helemaal niet heeft ontvoerd. Het stiekeme vertrek in de nacht heeft met de boosheid van zijn vrouw te maken, beweert hij. Hij was altijd van plan terug te keren naar Haaksbergen. Tegen de journalist van De Twent sche Courant Tdbantia zei hij gis teren dat hij naar de ouders van zijn vrouw was gegaan. Hij hoop te op hun hulp bij het oplossen van problemen. „Ik wilde het pro bleem met mijn vrouw bij haar ouders oplossen." Rodi zegt niet alles te kunnen ver tellen. Hij maakt duidelijk 'dat hij zijn vrouw wil houden en niet wil scheiden'. Volgens hem is de ruzie opgelost. Een scheiding zou niet meer aan de orde zijn. nSTIk DINSDAG 30 JULI 2013 het eiland aan. Een reddingsactie van onder meer Stichting SOS Dolfijn, het ministerie van Economische Za ken, de KNRM en een Terschellings sleep- en bergingsbedrijf mocht niet meer baten. Wat er met het kadaver gaat gebeuren, is nog niet bekend. Mogelijk wordt het dier over de Wad denzee naar Harlingen gebracht om daar uit het water getakeld te wor den. foto Catrinus van der Veen/ANP 5 Het leek zo'n goed idee: buitenge wone opsporingsambtenaren (boa's) die winkeldieven in de kraag grijpen. Maar een proef in twee steden is volkomen mislukt. door Peter Winterman Winkelboa's zouden het werk van politieagenten moeten overne men. Wie zit daar nou eigenlijk op te wachten? ■y Wat gaat er mis? 3 De winkelboa zien we nooit meer terug? 5 De opmars van de boa lijkt niet te stuiten. Wat vinden agenten daar eigenlijk van? ROTTERDAM DEN HAAG door Frank Timmers ,NcTuSliFjOURINGCARB 4 dagen v Extra vertrekdatum. Vertrek: 15 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak een stadswandeling door Kopenhagen langs het beeld van de kleine zeemeermin, kasteel Amaliënborg en de Nyhavn. Breng ook een bezoek aan de Zweedse Hanzestad Malmö met vele kastelen en prachtige stadparkenl ÏÖO v'p Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Antwerpen Boek nu: of bel 05. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5