26 ZEELAND DORSVLOER VOL CONFETTI In Zeeland worden de opnamen gemaakt voor de verfilming van het boek 'Dorsvloer vol confetti' van Franca Treur. Een bezoek aan de set. Sommige kinderen passen beter in de vorm die hun ouders voor hen gego ten hebben dan anderen", consta teert regisseur Tallulah Schwab. Ka telijne, hoofdpersoon in het boek Dorsvloer vol confetti van Franca Treur, past niet zo goed in dat ouderlijke vormpje. Als enig meisje tussen zes broers voelt zij zich vaak ook apart gezet. Zij voldoet evenmin aan de rol die haar ouders volgens hun geloofs overtuiging voor haar hebben gedacht. „Het is een prachtig, ontroerend verhaal dat met veel warmte zowel de liefde laat zien die het meisje voor het gezin heeft als de nood zaak voor haar om dit milieu te ontglippen", zegt Schwab. De emotionele tegenstelling in het verhaal fascineert haar en maakte dat zij meteen deze film wilde gaan maken. „Ik ben ervan overtuigd dat het een wonderschone film gaat worden", zegt zij net over de helft van de totaal dertig draaidagen. „De film gaat over de ontluikende nieuwsgie righeid van een kind ten opzichte van de we reld buiten de kaders van het gezin. Het ont dekken van eigen mogelijkheden en eigen waarheden." Als regisseur was Schwab ook nauw betrok ken bij het scenario van Chris Westendorp. „Een film móet anders zijn dan een boek. Het komt immers op een heel andere manier tot het publiek. Een boek kun je tussentijds weg leggen. In een film heb je anderhalf uur om het verhaal te vertellen. Het boek biedt prach tige sferische beelden, maar in het scenario hebben we voor de voortstuwing de dramati sche lijn iets versterkt." Zij stak haar licht op bij Franca Treur over re gels en gebruiken in een streng gereformeerd milieu. „Dingen als 'Hoe zingen ze?' 'Mogen ze bier drinken?'. Dat vroeg ik me af. Zelfben ik niet religieus. Mijn oma wel. Haar vader was dominee. Uit verhalen van tantes weet ik dat ze zich vrij uitdagend gedroeg. Ze liet d'r haar kort knippen en ging met rode schoenen aan in de kerk zitten vlak voor haar vader op de preekstoel." De regisseur is enthousiast over het verloop van de opnamen. „Hard werken natuurlijk en behoorlijk warm. Vorige week in de kerk in Oostburg met 180 figuranten werd het met de lampen erop al gauw 35 graden." In en rond een boerderij in de polder bij Kwa- dendamme worden de meeste opnamen ge maakt. Schwab gaat niet over één nacht ijs zo blijkt als een scène minstens 25 keer wordt herhaald. „Nee, want het moet wel goed zijn natuurlijk." De 13-jarige Hendrikje Nieuwerf blijkt te we ten waar ze voor staat. Zij is dolblij met de rol van Katelijne. „Mijn opa Peter Nieuwerf is mu zikant, mijn vader Martijn is acteur en mijn moeder Daphne de Winkel is actrice en tegen woordig nu er binnen het toneel niet zoveel werk is ook costumière", geeft ze als toelich ting voor haar eigen fascinatie. Zij zit in 3-vwo op het Gerrit van der Veencollege in Amster dam. Binnenkort is zij ook te zien in de tv-se- rie Doris van Talpa. „Acteren vind ik helemaal geweldig. Toen ik na de auditierondes hoorde dat ik de rol kreeg heb ik echt gejuicht: „Nou weet ik wat ga doen in de zomervakantie. Ik kan me goed voorstellen dat Katelijne in het verhaal zich niet wil laten ondersneeuwen door al die broers. Zelf heb ik één broertje, die is gelukkig jonger dan ik", vertelt Hendrikje. „Die filmbroers hier op de set houden ook van pesten hoor, ook buiten de scènes om." Ze lacht er hartelijk bij en lijkt daar dus geen problemen mee te hebben. Het boerenbedrijf is nieuw voor haar. „Ik heb hier van de week geleerd te melken met zo'n machine. Heel gaaf om te doen." Tussentijds wordt Hendrikje weggeroepen om zich te ver kleden voor de volgende scène, maar ze komt daarna snel terug om het gesprekje even af te maken. „Wat een lange rokken hè?", lacht ze vrolijk. Lang ja, ook haar vlecht trouwens. „Die zit er mooi in verweven hè? Het is een pruik, zelf heb ik kort haar Dat zit er hier van voren overheen gekamd." Dit is haar speelfilmdebuut. Tekst leren gaat haar goed af. „Alleen die gebeden, die zijn zó lang." Het wordt een door Ali Pankow I Hendrikje Nieuwerf als Katelijne in 'Dorsvloer vol confetti'. De cast bestaat naast Hendrikje Nieuwerf uit: Suzan Boogaerdt, Steven van Watermeulen, Tom van Kes- sel, Yannick de Waal, Marie Louise Stheins, Genio de Groot, Mees Groot, Clemens Oomes en de 4-ja- rige tweelingbroertjes Thomas en Daniël de Vries.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58