Terneuzense kabouter houdt het voor gezien Sluiskillenaren zetten handtekening tegen baggerdepot aan het kanaal Nieuw dok levert extra arbeidsplaatsen op 24 ZEEUWS-VLAANDEREN BOEK OVER VISSERIJ Muziekfestival Helden in het Park Breskens en de visserij horen al twee eeuwen bijelkaar. De redactie van Op Bresjes maakte een boek. In een paar maanden kreeg de Ka bouter via Facebook steeds meer fans. Een paar keer per week kon digde hij met de openingszin 'kriebeldebiebel' aan dat hij die dag ergens in Terneuzen zou op duiken, in de vorm van een ste nen beeldje. Met cryptische om schrijvingen probeerde hij zijn volgers op het juiste of misschien wel verkeerde pad te zetten. Daar naast bekritiseerde Kabouter Ter neuzen op gezette tijden het wel en wee van zijn stad. Steeds meer Terneuzenaren kre gen er plezier in om het beeldje zo snel mogelijk te traceren. De ware 'kabouterjagers' hadden meer dan een trofee op de schoor steen staan. Daar komen er nu dus geen meer bij. De initiatiefne mers, die zich niet kenbaar willen maken, vinden het na een paar maanden puntmutsen verstop pen welletjes. De ondertekenaars zijn bewoners van de Pierssenpolderstraat en de Bovenweg. Ze wonen hemels breed op nauwelijks 350 meter af stand van het toekomstige depot van waterschap Scheldestromen. Actievoerder Bennie Martens: „Wij zitten steeds in de hoek waar de klappen vallen. Vanaf de Sluiskilbrug tot aan kunstmestfa- briek Yara, allemaal aan de over kant van het kanaal, zijn er ver schillende bedrijven die overlast veroorzaken. Dat wordt wel ont kend door de voorzitter van de dorpsraad, maar die bagatelliseert alles." Volgens Martens, die het bezwaarschrift met handtekenin gen gistermiddag overhandigde aan wethouder Frank van Hulle (rtuimte, milieu), zorgen met na me recylingbedrijf Heros en het achterliggende Sagro (puinverwer- king) vooral voor stof- en geluids overlast. Martens: „En er is ook re gelmatig stankoverlast van de ver- gistingsinstallatie van Lijnco op de Oostkade. Daarover hebben ook andere dorpsgenoten al ge klaagd bij de provincie, maar er wordt volgens ons domweg niet of nauwelijks gecontroleerd." De bewoners vragen B en W geen vergunning af te geven, want 'de huidige leef- en woonsituatie is voor de Bovenweg en de Pierssen polderstraat nu al verre van ide aal'. En die overlast wordt door het depot 'aanzienlijk onaccepta bel verhoogd'. Martens weet bo vendien zeker dat ook de waarde van de woningen negatief wordt beïnvloed door de milieuoverlast. Wordt het bezwaarschrift afgewe zen, dan zoekt hij het hogerop. EEKLO - De 19e editie van Helden in het Park aan de Oostveldstraat in Eeklo begint donderdag. Ook op de donderdagen 8,15 en 22 au gustus zijn er optredens in het ka der van het wereldmuziekfestiv- gal van muziekclub N9. De toe gang blijft gratis, ondanks de stop zetting van de gemeentelijke sub sidie. Donderdag treden de Bel gische afrobeat band Shakara Uni ted en het Zimbabwaanse Mo- koomba op. Hun Pan-Afrikaanse funky sound heeft elementen uit hiphop, reggae en salsa. De optre dens beginnen om 20.00 uur. Het dok was een week onderweg van het Noorse Alesund naar Sluiskil. Het grootste deel van de reis werd het gesleept door de sle per Viking uit Delfzijl. Op de Westerschelde bij Terneuzen na men de drie Multraship-slepers het over. Het droogdok is 162 meter lang, 29 meter breed en 13 meter hoog. Het werd al veel eerder door De Schroef gekocht, maar voor de reis naar Sluiskil moest goed weer worden afgewacht. Dat bleef lan ge tijd uit, tot een week geleden. Bij aankomst aan de werf werd het direct op z'n vaste plaats ge manoeuvreerd. Het wordt de ko mende drie weken aangesloten op het elektriciteitsnet en het mi lieusysteem. Daarna volgt een aan tal testen. Directeur Joris Dekey- ser van D^ Schroef: „We nemen het dok zo snel mogelijk in ge bruik. We hebben al tien aanvra gen van rederijen lopen om hier te dokken, vooral uit de zeevaart en offshore." Dekeyser verwacht een flinke impuls door de ingebruikname van het nieuwe dok. Hij rekent op 15 tot 20 extra arbeidsplaatsen en is vooral op zoek naar lassers en bankwerkers. De Schroef biedt nu al werk aan 74 mensen. De werf beschikt nu weer over drie dokken en een scheepshelling. Het nieuwe dok vervangt het veel kleinere dok dat bijna drie jaar geleden zonk en werd gesloopt. Bij de vervanging speelt de werf in op de vraag uit de markt. Het 162 meter lange dok is geschikt voor zeeschepen, grote re binnenvaartschepen, maar ook voor bijvoorbeeld de nieuwe gene ratie sleepboten die door hun voortstuwingsschottels dieper ste ken. De Schroef heeft sinds kort een nieuwe bedrijfsleider: Huib Kui per. Samen met Frans van Dom melen heeft hij de leiding. BRESKENS - De meeste visserman nen zijn geen praters. Gevraagd naar verhalen over vroeger zeg gen oude vissers meestal dat ze 'al les vergeten zijn'. Maar tref ze op het juiste moment, vraag naar een schilderijtje aan de muur of een oude foto en de verhalen ko men los. De redactie van Op Bres jes heeft - vóór alle oude vissers zijn uitgestorven - veel verhalen over vis en vissers opgetekend in een lijvig boek: Breskens en de vis serij. Het hoogtepunt van de Breskense visserij ligt al decennia achter ons. Of er in de toekomst vissers schepen de haven blijven binnen lopen om vis en garnalen aan te landen, is onzeker. De gemeente Sluis hoopt Breskens en vis syno niemen te laten blijven door een Visserij Experience op te zetten: een museum en een vismijn waar toeristen en recreanten de geschie denis kunnen beleven. Het zou mooi zijn als ook in de toekomst nog wat vissersschepen en garnalenkotters de vismijn aan blijven doen. Mocht dat niet zo zijn dan hebben Frans Meijaard, Reggie Corijn en Wilma Valk in elk geval twee eeuwen visserijhis torie in een prachtig boek gevan gen. Ze benadrukken dat hen dat nooit gelukt zou zijn zonder hulp van de Bressiaanders. Want die plozen hun fotoalbums na en stel den massaal foto's beschikbaar met beroemde en bijna vergeten vissermannnen en visserssche pen. Sfeerplaatjes van het leven aan boord, in de haven en tijdens het garnalenpellen aan de keukenta fel zeggen meer dan duizend woorden, weten de schrijvers en samenstellers van het boek. Ze Vraag vissers naar een schilderijtje aan de muur en de verhalen komen los hebben niet geprobeerd de ge schiedenis van a tot z weer te ge ven. Maar door verhalen door on der anderen vissers, handelaren, garnalenpelsters, mijnmeesters en nettenmakers op te tekenen, schetsen ze een compleet beeld van hoe het eertijds landerige landbouwdorpje uitgroeide tot de levendige kustplaats, die op de eerste plaats in verband wordt ge bracht met vis. Het boek is er gekomen op ver zoek van Bressiaanders zelf, ver klaart Meijaard. Bij de vijftigste editie van de Visserijfeesten pre senteerden Valk, Corijn en Meij aard een boek over die feesten. Of er ook niet eens een boek over de visserij kon verschijnen, luidde de vraag. Toen dat na jaren nog niet van de grond was gekomen, beloofde Meijaard - 'om een stok achter de deur te hebben' - dat bij de zestigste Visserijfeesten het boek gepresenteerd zou worden. „En nu ligt het er dan", zegt het drietal droogjes. Zelf zeggen ze het niet, maar het is wéér een machtig mooi docu ment over hun geliefde Bresjes. De scheepsramp met de Breskens 19, de Arnemuidenaren die naar Breskens trokken, de haring die vroeger de motor van Breskens was en het belang van 'pijlstaart olie'. Het is opgetekend, het is niet onopgemerkt gebleven. Breskens en vis door Raymond de Frel TERNEUZEN - Met een tranentrek kend strijkorkestje op de achter grond en de tekst 'Dag lieve men sen, jullie doen het goed in Terneu- zen' heeft de mysterieuze Kabou ter Terneuzen in een videobood schap zijn vertrek uit de havenstad aangekondigd. door Wout Bareman SLUISKIL - Veertig Sluiskillenaren hebben hun handtekening gezet onder een bezwaarschrift tegen de aanleg van een bagger- en grondde- pot op de oostoever van het Ka naal Cent-Terneuzen. I BR 5 met Jacobus vd Heuvel. Piet de Baare (op de foto met hond) richtte mede de vismijn op. Sleepboten van Multraship slepen het dok de sluis in. foto Mark Neelemans door Wout Bareman SLUISKIL - Sleepboten van Multra ship leverden gisteren rond het middaguur een nieuw droogdok af bij scheepswerf De Schroef op het Kanaaleiland bij Sluiskil. door René Hoonhorst De redactie van Op Bresjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56