Gedoe over de leukste ligplaatsen Voorzitter Bouwend Zeeland: 'Geen enkel signaal dat het beter gaaf Ontmoeten 22 ZEELAND DIEFSTAL OP HET STRAND Het lijkt zo aanlokkelijk: groot strand, lekker anoniem. Wie toe is aan een verkoelende duik, moet z'n tas wel onbeheerd achterlaten. En wég zijn telefoon, horloge en andere waardevolle spullen. In Zeeland valt het gelukkig nog wel mee. dinsdag De vakantie is in volle hevigheid gearri veerd. Hoewel af en toe nog wat werk moet worden verricht is het toch vooral genieten geblazen van lome ochtenden waarin lummelen de hoofdmoot vormt. Niets moet, alles kan, de tijd van het ontmoeten. Af en toe is er een uitstapje, zo als afgelopen week naar de hoofdstad van ons land. De kin deren waren er nog nooit ge weest. Alle belangrijke Vlaamse steden hebben ze wel reeds be zocht. En omdat ik ze niet hele maal met de rug naar de Wester- schelde wil opvoeden vond ik het tijd voor Amsterdam. Ik zou daar een rondleiding in Artis krijgen met mensen die ik slechts ken van hun woorden op het sociale medium Twitter, een boek of een blog. Spannend vond ik dat. Het was een gewel dige middag met boeiende men sen. Boeiend zoals hun woor den. Een mooie ontmoeting. De kinderen keken hun ogen uit en kwamen tot de conclusie dat Amsterdam toch wel een wereldstad was. Meer buiten lands voor hen dan het Antwer pen waar ze geregeld rondzwer ven. Ze vonden het vrolijke en open gebabbel van de Amster dammer, die meteen contact maakt, verfrissend. We keken in een restaurant met stomme verbazing naar de dikke boze rooie kater die bezoekers ver jaagde door met gestrekte klau wen naar hun blote enkels te vliegen. Een soort negatief van de prachtige vrolijke kat van het restaurantje in Middelburg in de buurt van de Lange Jan. We moesten natuurlijk ook naar Paradiso, de poptempel. Ik was benieuwd naar hun reactie bij het binnentreden van de gro te zaal. Haha het lijkt hier wel een groep acht feestje! was de eerste reactie, kijkend naar de draaiende discobal. Het optre den van Josh Ritter was een feest De kinderen vonden dat ook, zeker toen de jongste nog twee plectrums wist te vangen. En morgen gaan we naar Ren- kum omdat mijn jongste de woorden en de muziek van een jongen daar bijzonder vindL Zij wil hem ontmoeten en zijn fa milie haar. Ik snap dat wel, woorden kunnen veel en mu ziek nog veel meer. Volgens die regeling, een afspraak tussen gemeenten en het water schap, mogen bootjes niet langer dan 24 uur op dezelfde anker- of ligplaats liggen. Dat zou zijn om plaats te maken voor andere wa tersporters. Boogaard: „Maar het is nooit vol. Er is altijd wel een plekje te vin den. Alleen de ene plaats is popu lairder dan de andere." Volgens Boogaard zijn er veel oudere men sen met een motorbootje die al leen op het Veerse Meer varen. Die kunnen en willen niet naar ander vaarwater. Nog afgezien van de kosten voor de brandstof die tegenwoordig nogal oplopen. „Deze vaste gebruikers van het Veerse Meer houden ook een oog je in het zeil. Ze waarschuwen de politie bij onraad en ruimen, als het zo uitkomt, rommel op die dagjesmensen achterlaten." Boo gaard vindt 24 uur veel te kort: „Overal in Nederland, ook het Grevelingenmeer, is het 3 keer 24 uur. Iedereen praat er over. Dit is geen reclame voor Zeeland." Ambtenaren van de gemeenten en het waterschap en de waterpo- litie ziet toe op de naleving van de 24 uursregeling op het Veerse Meer. Een woordvoerster van het waterschap Scheldestromen beves tigt dat dit inderdaad het tweede jaar is dat er op de regeling wordt gecontroleerd. Dat kon pas effec tief gebeuren nadat alle gemeen ten de regeling goed in hun Alge mene Plaatselijke Verordening hadden opgenomen. Vorig jaar was Veere de laatste gemeente die dat voor elkaar had. Ze geeft aan dat vorig jaar een tiental klachten is binnengeko men over bootjes die te lang op één ligplaats zouden liggen. Dit jaar lijken het er wat minder te zijn. Vorig jaar is één proces ver baal opgemaakt. Het Openbaar Mi nisterie bepaalt de hoogte van de boete. Die kan in het ergste geval oplopen tot 3800 euro. Boogaard heeft wel een idee uit welke hoek de klachten komen. „Dat zullen wel zeilers zijn. Als die na een dag varen aan een stei ger af willen meren dan zijn veel plekken vol. En ook de commer ciële jachthavens hebben er be lang bij dat de watersporters daar een ligplaats zoeken Het is nooit vol, er is altijd wel een plekje te vinden. Al leen de ene plaats is popu lairder dan de andere. Voor het eerst sinds 2011 groeit de vraag naar bouwpersoneel, blijkt uit de analyse van de Intelligence Group van het online-vacature- aanbod. In het tweede kwartaal van dit jaar stonden er dik 14.000 vacatures op internet. Dat is zes procent meer dan in dezelfde pe riode in 2012. De Intelligence Group conclu deert dat de bodem in de bouw sector is bereikt nu blijkt dat 'de vraag naar bouwpersoneel toe neemt'. Dat heeft onder meer te maken met het tijdelijke lage btw-tarief voor woningaanpassin gen en uitgesteld onderhoud aan bedrijfspanden dat nu toch plaats vindt, stelt het bureau. Het is in middels makkelijker een baan in de bouw te vinden, niet zozeer door de stijging van het aantal va catures, maar vooral omdat het aantal werkzoekenden in die branche is afgenomen. Intelligen ce Group spreekt voorzichtig van een kantelpunt. De bouw is een aanjager van de rest van de econo mie. Het bureau denkt dat de ar beidsmarkt zich dan ook in het ko mende jaar herstelt. De Ruijsscher van Bouwend Zee land gelooft er geen snars van. „De btw-maatregel helpt alleen kleinere bouw- en wegenbouwbe drijven. Het is ook slechts een tij delijke maatregel, die 1 maart vol gend jaar eindigt. De signalen die ik van bouwbedrijven krijg, is dat de marktsituatie slecht is. Gemid deld komen er te weinig orders binnen en als ze een opdracht krij gen, dan staat er een enorme druk op de prijs, waardoor ze soms tegen of onder kostprijs moeten werken. Dat vacatures nu soms moeilijk vervuld kunnen worden, komt doordat heel veel bouwvakkers na ontslag iets an ders zijn gaan doen. Die vakkrach ten ben je kwijt." De Ruijsscher zei twee maanden geleden dat in de Zeeuwse bouw de komende anderhalfjaar nog ze ker tweehonderd banen verdwij nen. Lichtpuntjes ziet hij niet. In tegendeel. Hij vreest dat het voor nemen van het kabinet nog eens zes miljard euro te bezuinigen, mogelijk ook de bouw zal treffen. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier kapelle - „Ik voel me opgejaagd op het Veerse Meer. Meer dan 46 jaar lang is er geen probleem ge weest en nu ineens dit." Kees Boog aard uit Kapelle snapt het niet. Sinds een jaar of twee wordt er in eens streng gecontroleerd op de zogenaamde 24 uursregeling op het Veerse Meer. De andere mensen Naam: Brigitte en Hubert Carlier en hun kleindochter Isabel uit Aachen (Duitsland), 8 dagen in Renesse Kostbaarheden: een horloge, een mobiele telefoon en wat contant geld voor eten en drinken Hoe beschermen jullie de kostbaarheden? - „We laten onze dure spullen in het vakantiehuis liggen en we gaan nooit samen zwemmen. Eén van ons blijft bij de handdoek, want anders vinden we het te gevaarlijk", zegt Brigitte. Ze hebben nog nooit meegemaakt dat er iets gestolen werd op het strand. „Als ik tóch in het wa ter zou gaan, dan zou ik me constant onrustig voelen, omdat de spullen onbeheerd op het strand liggen. Je bent nooit zo snel uit het water als je ziet dat er iets meegenomen wordt." l Naam: Linda van Biljouw (22) en Eva-Luca Pouwer (18) uit De Meern. Ze zitten drie dagen in een vakantiehuis je in Burgh-Haamstede Waardevolle spullen: twee iPhones, twee portemon nees en een zonnebril van 80 euro. Hoe beschermen jullie de kostbaarheden? - „We zor gen dat we dichtbij de zee liggen, zodat we de spullen in de gaten kunnen houden als we gaan zwemmen", zegt Eva-Luca. „Mijn waardevolle spullen stop ik onder in m'n tas", vult Linda aan. „Als ik in het water ben, dan denk ik wel aan mijn spullen. Maar mijn telefoon thuis laten is geen optie. Het is een verslaving." Eva-Lu ca: „Het is op het strand makkelijk om iets te stelen, maar er zijn ook heel veel mensen die opletten, toch?" door Frank Balkenende MIDDELBURG - De bouw lijkt lang zaam op te krabbelen, zegt onder- zoeks- en adviesbureau Intelligen ce Group. Voorzitter Eric de Ruijs- scher van de afdeling Zeeland van Bouwend Nederland betwijfelt dat. „Ik heb geen enkel signaal dat het beter gaat. Veel bedrijven hebben het uitermate moeilijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54