Verbod op publicatie beveiliging auto's voor rechter Oma reddende engel in brandend huis IN HET NIEUWS 3 De Nijmeegse wetenschappers Roel Verduit en Baris Ege hadden geheime codes van chips in start onderbrekers gekraakt die ge bruikt worden in dure wagens van de Volkswagen Groep. Met die gekraakte codes zijn deze au to's makkelijker te stelen. Hierover wilden de onderzoekers een presentatie geven, maar in een kort geding in Engeland voor kwam de Volkswagen Groep dit. Volgens de onderzoekers is de chip verouderd, maar wordt die desondanks nog veelvuldig inge bouwd in luxewagens van de Volkswagen Groep, waaronder Bu- gatti's en Bentley's. Volgens de fabrikant faciliteren de onderzoekers met hun artikel grootschalige diefstal van dure au to's. De rechter ging mee in die ar gumentatie. „Dit is de omgekeerde wereld. In plaats van dat Volkswagen de au to's terugroept om het beveili gingslek te dichten, zijn nu dege nen die de problemen openbaren de klos", aldus onderzoeksjourna list Brenno de Winter. De onderzoekers hebben Mega- mos, fabrikant van de bewuste chips, vanaf november 2012 her haaldelijk gewezen op het lek. „Megamos heeft desondanks geen actie ondernomen", zegt De Win ter. Omdat de zaak onder de rechter is, willen de betrokken onderzoe kers niet reageren. Verduit toonde in 2008 aan dat de beveiliging van de ov-chipkaart zo lek was als een mandje. Chipfabrikant NXP spande des tijds ook een kort geding aan om publicatie te voorkomen. Tever geefs. Een Nederlandse rechter oordeel de dat de studie het algemeen be lang diende. greep. Daarop beet het meisje hem in een vinger, waarop hij be gon te vloeken. Het tuchtcollege vindt de klacht van de moeder gegrond en legt de maatregel van een waarschuwing op. Vrijwel identiek ging het met de tandarts die een rolstoelpatiënte niet correct bejegende en gaande het behandeltraject lijnrecht te genover haar kwam te staan. De Centrale Klachtencommissie (waar hij niet kwam opdagen) oordeelde 'dat een vertrouwen wekkende verstandhouding met de patiënt de kern is van een goe de behandelrelatie' en verweet de tandarts 'onvoldoende professio neel handelen' en acht de klacht gegrond. Sebastiaan van der Leer is in zijn advocatenpraktijk een reeks van dit soort uitspraken tegengeko men. Hij zegt: „Het zou kunnen zijn dat een tandarts, na jaren van praktijkuitoefening met veelal te rugkerende routine, eens uit zijn slof schiet. Daarom zie je ook veel tandartsen die praktijkdifferentia- tie nastreven. Die er orthodontie bij gaan doen, of hun praktijk uitr breiden met mondhygiënistes. Dan moet je er weer rekening mee houden dat bepaalde hande lingen alleen door de tandarts mo gen worden gedaan en dat steeds goed overleg met de patiënt daar over nodig is. Goed overleg kan veel ellende voorkomen." De Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkun de wijst erop dat van de 891 klach tenbrieven die haar in 2012 bereik ten, slechts 58 bij de Centrale Klachtencommissie terechtkwa men, en dat daarvan negen ge grond zijn verklaard. aan inkomsten en het vliegen ko men voor rekening van het gezin. „Het schiet niet op als je elke keer heen en weer moet vliegen", legt Jasper uit. „Een enkele reis duurt al negen uur en die vliegtickets kosten ook geld." Jasper zou best mee willen vlie gen, in zo'n groot toestel. Hij heeft nog zo veel andere wensen. Mee met de TGV, varen, een helikopter- vlucht. Eén wens gaat al wel in ver vulling: in de krant met zijn actie voor Faber. Jasper is net terug van bestraling in het Nijmeegse Radboudzieken- huis en volgende week moet hij weer. „Valt wel mee", klinkt het kleintjes. Maar wat hij niet snapt: „Als je ligt, word je duizelig. Waar om moet je dan toch liggen als je bestraald wordt?" Dat Jasper en Faber vrienden wer den, is een tragisch toeval. Alle twee werden ze in maart van dit jaar ziek. Via een gemeenschappe lijke vriend leerden hun ouders el kaar kennen. Nu vinden ze steun bij elkaar, al zit er ook wel iets on gelijks in. Romy en Joost, de ouders van Fa ber, vechten voor de reële kans dat hun zoontje het haalt. Arjen en Bi- anca, Jaspers ouders, proberen vooral nog te genieten. Zo vieren ze de verjaardag van Jasper nu elke maand. En hopen ze nog een keer naar Eurodisney te kunnen. „Als mensen genoeg geven, blijft er mis schien iets over", zegt Jasper. Een vriendje heeft zijn ouders al gevraagd of hij zijn verjaardag eer der mag vieren, zodat Jasper er nog bij kan zijn. „Help mij Faber helpen, koop zo veel mogelijk bandjes", zegt Jasper stoer. Maar dan zwijgt hij en biggelt er een traan over zijn wang. Informatie over Faber op www.fa- bergoesusa.nl, met onder meer bene fietavond en -middag op 24 augus tus en 8 september. Informatie/donatie lasper via helpjasperdeweijert@gmail.com kijk voor de video over Jasper en Faber op ed.nl/edtv HARDERWIJK - Een heel lieve" vrouw. Echt een geweldig mens. Zo werd de 48-jarige Linda Des- cendere uit Harderwijk al door haar buren gezien. Ze bevestigde dat beeld zondagnacht nog eens toen ze haar logerende kleindoch ter (5) redde uit haar brandende woning aan de Wilhelminalaan. Met gevaar voor eigen leven en ten koste van ernstige brandwon den. Volgens overbuurman Co Schaftenaar is het een wonder dat Linda en haar kleindochter het er levend van afhebben gebracht. „Toen ik de brand opmerkte, loei de het al flink. Gewoon via de voordeur naar buiten vluchten, was absoluut geen optie. Daar voor was de brand te hevig. Linda hield haar hoofd koel en heeft zo haar kleinkind en zichzelf weten te redden." De oma liet haar kleinkind vanaf de eerste verdieping langzaam naar beneden glijden, daarna sprong ze zelf. Schaftenaar heeft hen opgevangen. Ambulanceper soneel ontfermde zich vervolgens over oma en kleindochter. Descen- dere is overgebracht naar het Brandwondencentrum in Bever wijk. De kleindochter is er zonder kleerscheuren vanaf gekomen. door Bas Knoop NIJMEGEN - De Radboud Universi teit in Nijmegen is een rechtszaak begonnen tegen een publicatiever bod over slechte beveiliging van au to's. DINSDAG 30 JULI 2013 vult en hij vloekt helpt vriendje Faber door Paul Hartman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3