T@©S PZC 66 Het zou kunnen zijn, dat een tandarts na jaren routine, eens uit zijn slof schiet KB 2 IN HET NIEUWS KLACHTEN OVER TANDARTSEN COLOFON Soms verliest een tandarts zijn geduld. Dat is niet professioneel, oordeelt het tuchtcollege dan. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O TIPS VOOR PE ZOMERVAKANTIE UTRECHT - Het kan flink uit de ,hand lopen in een tandartsenprak- tijk.*Neem die Russische me vrouw, die enkele dagen na de be handeling een ontsteking blijkt te hebben en met haar beter Neder lands sprekende dochter terug keert om een antibioticum te vra gen. De tandarts, die haar nogal dwingend vindt, treedt in debat. De dochter van de patiënte vraagt hem niet te schreeuwen. Waarop de tandarts begint te roepen 'als ik schreeuw, dan klinkt dat zo!' Nadat het gevraagde antibioticum is voorgeschreven, willen de pa tiënte en haar dochter ook nog weten hoe die ontsteking heeft kunnen ontstaan. De tandarts voelt zich aangevallen, duwt de vrouw weg en knijpt haar daarbij nogal hard in de armen. De rode plekken op haar arm laat ze aan patiënten in de wachtkamer zien. Bij het tuchtcollege, waar deze pa tiënte het gedrag van de tandarts aanhangig maakt, ontkent de be handelaar. Hij had haar slechts zachtjes weggeduwd. Het tucht college oordeelt dat de stemver heffing waarmee de tandarts sprak om aan te geven wat hij on der schreeuwen verstaat'onzorg vuldig, onnodig en niet-professio- neel' is: „Van een professional mag worden verwacht dat hij niet meegaat in de geëmotioneerde toonzetting en zich beheerst." Over de vermeende hardhandig heid van de tandarts zegt het col lege dat het ervan uitgaat, 'dat tandarts klaagsters arm met enige kracht moet hebben vastgepakt en klaagster met kracht moet heb ben weggeduwd'. Dit wordt be noemd als 'een ongewenste hard handige handtastelijkheid bij een patiënt'. Terwijl patiënten hun tandarts ge middeld met een 8,7 beoordelen en de praktijk gemiddeld met het cijfer 8,5, zijn er uitschieters naar beneden. En bij die uitschieters (met oordelen als 1,8 en een 3) speelt de communicatieve vaardig heid - of liever: het gebrek daar aan - vrijwel steeds een rol. Communicatie, dat kan variëren van een woordenwisseling tot het onvolledig informeren over een behandeling. Of van een uit de hand lopend verschil van mening over een nota tot de weigering een patiënt verder te behandelen. Advocaat Sebastiaan van der Leer voorziet op de website Dentalin- fo.nl uitspraken van de vijf regio nale tuchtcolleges en het centraal tuchtcollege van commentaar. Vorig jaar dienden 126 zaken te gen tandartsen. Van der Leer: „In formatie over de behandeling is een belangrijk onderwerp. Voor af, bedoel ik dan. Want het komt voor dat een tandarts achteraf zijn ingreep kan billijken, maar dat de patiënt volkomen verrast is door de behandeling. Dan is er iets mis gegaan in het voortraject. Klachten over de omgang worden overigens lang niet altijd toegewe zen. Dit is regelmatig het geval bij een gebrek aan bewijs. Hetzelfde doet zich voor bij klachten over handtastelijkheden: staan de me ningen van de strijdende partijen diametraal tegenover elkaar en zijn er geen getuigen, dan is het vaste rechtspraak dat de klacht on gegrond wordt verklaard." Recent is de uitspraak over een handtastelijkheid met een getui ge. Een moeder begeleidde haar minderjarige dochter naar de tandarts. Het angstige kind kroop, na plaatselijk te zijn verdoofd, bij moeder op schoot. De tandarts wilde de behandeling voortzet ten, probeerde het kind te overtui gen, maar toen ze bleef weigeren, greep hij haar vast in een houd- eindhoven - Dat Jasper en Faber vrienden werden, was puur toeval. Nu voert Jasper actie voor Faber. Terwijl hij zelf ook ziek is. Hij verkoopt armbandjes voor vijf euro per stuk. En sjouwt met lege flessen naar de supermarkt voor het statiegeld. 'Duizend euro' hoopt Jasper op te halen voor zijn ernstig zieke vriendje Faber. Faber goes USA, staat op de armbandjes. Voor een immunotherapie in Amerika. Het zou een klein won der zijn als Jasper zelf dat nog zal meemaken. Jasper de Weijert (8) en Faber Wij- develd (3) zijn vrienden voor het leven, maar de vraag is hoe lang dat leven van de jonge Eindhove- naren nog duurt. Jasper heeft een hersentumor, een ponsglioom, en is niet meer te genezen. Misschien ziet hij zelfs Sinterklaas niet meer. Voor de zekerheid gaat hij hem maar vast een brief schrijven, zegt hij zachtjes. „Dan kan ik het nog aan Sinterklaas vertellen, dat ik ziek ben." De sint is ooit echt bij hem thuis geweest. Wat Faber heeft? lasper wijst naar zijn nek en zijn buik. „Hij heeft een tumor hier en hier." Een neuroblastoom, met uit zaaiingen naar het beenmerg. Als alles meezit, dan haalt Faber het. De kans op genezing is 20 tot 30 procent. Maar zelfs dan, na zeven maanden van zware chemokuren en bestraling, is de kans groot dat de kanker terugkomt. Daarom: Faber goes USA. Alleen in Amerika kan hij een immuno therapie krijgen die zijn kansen verder vergroten. „Heb ik ook nog iets leuks te doen", zegt Jasper zachtjes over zijn actie. Straks geeft hij het geld aan de ouders van Faber, die met hun website Fa-' bergoesusa.nl en verschillende sponsoracties 50.000 euro bijeen willen krijgen. De verzekering be taalt de meeste kosten van de be handeling, maar onder meer het verblijf van zes maanden, verlies i" ■- -4 m FOCUS JE NIET ALLEEN OP SOE^ WEER... ZOEK. DC T1ENJ VERSCHILLEN... EM HENK NL Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties T: 088-01D39995Sa E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale producten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit- voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Tandarts boort, door Paulus Smits beeld Mark Reijntjens Sebastiaan van Leer, advocaat n' En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50, De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. YéÊ* Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. -►) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Kankerpatiëntje Jasper door Lucas van Houtert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2