Nieuwe deceptie voor waterpolosters op WK 'De Fifa volgt onze pilot met 28 SPORT VOORRONDE CHAMPIONS LEAGUE Wie wordt de nieuwe aanvoerder van PSV? Wellicht Stijn Schaars. Hij is in elk geval een goede kandidaat. De klap kwam hard aan bij Oran je. Vooral ook omdat Nederland er nooit echt een wedstrijd van kon maken. De tranen vloeiden na afloop rijkelijk. „Dit is zo te leurstellend", zei Iefke van Bel- kum nadat ze had uitgehuild op de schouders van haar partner. „We dachten echt dat we hier een medaille zouden kunnen pakken. Het vertrouwen was groot." De afgelopen jaren ging het op de beslissende momenten vaak mis bij de olympisch kampioen van 2008. Bij de Europese titelstrijd vorig jaar in eigen land werd Ne derland door Italië met strafwor- pen uitgeschakeld in de kwartfina les. Vlak daarna ging het bij het olympisch kwalificatietoernooi te gen de Italiaanse vrouwen op nieuw mis met de verjongde selec tie. Met slechts één doelpunt ver schil miste Oranje deelname aan de Spelen van Londen. De onze kerheid leek een beetje in de ploeg te zijn geslopen. Tot grote opluchting van het team wist Nederland onder aan voering van de uitblinkende Lie- ke Klaassen in de kwalificaties voor de kwartfinales tegen China eindelijk weer een belangrijke ze ge te boeken, waarmee ook de A-status van sportkoepel NOCNSF werd verlengd. Er werd dan ook met veel geloof in eigen kunnen uitgekeken naar het duel met Hongarije, waartegen in juni nog gelijk werd gespeeld. Oranje liet zich maandag echter overklas sen. In de tweede periode liepen de Hongaarse vrouwen uit naar 7-1. Nederland maakte de marge daarna nog wel kleiner en in de laatste periode was het verschil even zelfs twee treffers. Maar de zege kwam nooit ir> zicht. Oranje moet nu nog wel spelen om de plaatsen vijf tot en met acht. Van Belkum: „Ik moet daar echt nog niet aan denken." eindhoven - „Het is duidelijk wat hij van mij verwacht: dat ik het team neerzet en bij elkaar houd. Een bepaald leiderschap. Hier ga ik me de komende maanden mee bezighouden." 'Hij' is PSV-coach Phillip Cocu en de quote is van Stijn Schaars. Die klónk de afgelopen dagen als een aanvoerder. Eerst op het veld, coachend tijdens de training. Daarna in een vraaggesprekje. Het nieuwe PSV is jong. Erg jong. Dat betekent dat de spelers met enige efvaring hun verantwoorde lijkheid zullen moeten nemen, stelde Schaars. „Dat heb ik ook al tegen bepaalde jongens gezegd. Georginio Wijnaldum is 22 jaar, maar hij weet al vanaf zijn zestien de wat er in de top wordt ge vraagd. En Jetro Willems (19) is toch al twee jaar linksback bij PSV en heeft een EK meege- JEROEN ZOET NIEUWE EERSTE DOELMAN VAN PSV maakt. Ook van hem wordt ver wacht dat hij het voortouw neemt. Tot nu toe gaat dat prima en is het allemaal vrij ontspan nen. Natuurlijk wordt er wel eens met de vuist op tafel geslagen, maar de intentie waarmee er nu getraind en gespeeld wordt, die is goed." Middenvelder Schaars is met zijn 29 jaar de oudste en meest erva ren PSV'er. Hij leerde de afgelo pen twee jaar bij in Lissabon, bij Sporting Portugal. „Een andere cultuur, een andere taal, een andere stad en een ande re competitie, waar het posi tiespel minder ontwikkeld is, maar die veel fysieker is, veel snel ler. Het eerste jaar was goed. We haalden de halve finale van de Eu ropa League, de finale van de be ker en werden vierde in de compe titie. Maar het tweede jaar viel al les als een kaartenhuis in elkaar. Een hoop financiële problemen, het bestuur werd eruit gegooid en we hebben vier verschillende trai ners gehad. Het was echt hope loos." En ook buiten het voetbal was het geen hosanna. „Als je iets gere geld moest hebben voor je gezin, was je soms maanden bezig om dat voor elkaar te krijgen. Of op eens was het water en licht afge sloten..." Want ook dat maakte Schaars mee. Even een rekeninge tje over het hoofd gezien. „Niet dat ze eerst een aanmaning stu ren of zo. Het werd gewoon stop gezet." Schaars is blij met zijn Portugese ervaringen, maar vindt het goed om terug in Nederland te zijn. „Ook voor mijn gezin. Mijn vrouw kan weer als lerares aan de slag en mijn kinderen hebben een duidelijke basis, hoeven niet Raymond van Meenen heeft al een keer in zo'n busje gezeten, er gens buiten het stadion. Turend naar een stuk of zes monitoren en dan maar kijken wat er allemaal voorbij komt. De oud-scheidsrechter (38) is te genwoordig lid van de technische staf scheidsrechterszaken bij de KNVB. En roerganger van het pro ject 'Arbitrage 2.0'. Dat behelst on der meer een onderzoek naar het nut van de videoscheidsrechter in de eredivisie. „We staan er open in, maar laat ik eerlijk zijn: ik zie het wel zitten." Van Meenen kon die ene keer in het busje al meerdere situaties aanwijzen waarbij hij de scheids rechter had kunnen helpen. Hands of geen hands, geel of rood, buitenspel, dat soort vragen. De roep om het hulpmiddel klinkt al jaren, maar wordt steeds luider. In andere sporten, zoals hockey en ijshockey, wordt al lan ger met zo'n 'videoref gewerkt. Ie dere trainer of aanvoerder krijgt een beperkt aantal mogelijkheden om diens hulp in te schakelen. Het meest gehoorde nadeel, dat daarmee de snelheid uit het spel wordt gehaald, vindt Van Meenen niet zo'n bezwaar. „Als het een minuut tot anderhalve minuut duurt om te kijken of het hands is, maar er volgt dan wél een juist oordeel, lijkt me dat niemand daartegen is. Maar op de Olympi sche Spelen zag ik tijdens het hockey ook een keer dat er na an derhalve minuut geen beslissing viel. Dat is lastiger uit te leggen aan het publiek. Maar we gaan wel bij het hockey kijken hoe zij het ervaren." Hoe enthousiast de KNVB ook is, het wachten zal zijn op de Fifa. Het duurde al een eeuwigheid voordat doellijntechnologie en de inzet van een vijfde en zesde offi cial door de conservatieve wereld voetbalbond werd goedgekeurd. „De uitkomst is niet te voorspel len", zegt Van Meenen. „Ik weet wel dat ze onze pilot met interes se volgen. Wij lopen hiermee voorop en ik hoop dat onze bevin dingen aanleiding geven om er mee aan de slag te gaan." De komende twee seizoenen wordt 'droog' geoefend met een videoscheidsrechter. Wel al 'live' gaat de inzet van doellijntechnolo gie en de vijfde en zesde official, die afgelopen zaterdag al op het DINSD Keepster Ilse van der Meijden (rechts) moet een tegentreffer van de Hon gaarse Rita Keszthelyi slikken, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Cilya van der Kooy BARCELONA - Na een aantal minder succesvolle jaren leken de Neder landse waterpolosters tijdens het WK in Barcelona weer om de me dailles te gaan meedoen. Zeker na de zege op China waren de vrou wen van bondscoach Mauro Mauge- ri optimistisch gestemd. Het toer nooi liep toch weer uit op een de ceptie. In de kwartfinale was Hon garije maandag met 11-7 te sterk. Schaars klinkt als een captain door Rob de Bruyn Zeven seizoenen werkte hij aan zijn "droom. Jeroen Zoet moest bij PSV rijpen in de luwte, als een fles wijn die pas na jaren ontkurkt kan worden. Financieel en op het veld bleek Zoet een uitstekende inves tering. Hij kwam in 2006 voor 35.000 euro over van Veendam naar PSV, inmiddels is de markt waarde van de 22-jarige keeper van Jong Oranje meer dan hon derd keer zo hoog. Zoet staat vanavond voor het eerst onder de lat als eerste keeper. Het Champions League duel met Zulte Waregem is een compleet nieuwe ervaring voor de geboren Groninger. Zoet heeft weliswaar 60 eredivisieduels bij RKC en internationale optredens bij Jong Oranje in de benen, vanaf nu weet hij elke week 70.000 ogen in het Philips Stadion op zich gericht. De sluitpost leek er giste ren niet van onder de indruk en hield zich aan het communicatie protocol. „De trainer heeft zijn keuze gemaakt", liet hij weten. „In de groep is het bekend wie de keeper wordt, maar ik wil er zelf nog niks over zeggen. Morgen mag je me alles vragen." De grote glimlach op zijn gezicht sprak boekdelen. Zoet heeft de concurrentiestrijd met Przemy- slaw Tyton in de voorbereiding ge wonnen. De rust die hij uitstraalt, gaf de doorslag. En nu? De zaak waarnemer van Tyton sprak gister avond al met zijn speler. „Hij moet spelen en wil niet nog zo'n sei zoen als vorig jaar." Een club die Tyton wil ophalen, moet 2,5 miljoen euro neertellen. Ook scheidsrechter Björn Kuipers, die hier een sprint trekt tijdens een in- tervaltest in Zeist, krijgt dit seizoen wat extra hulp. foto Jerry Lampen/ANP door Rik Spekenbrink ZEIST - Arbitrage 2.0 noemt de KNVB het. Het gebruik van doellijn technologie en extra officials is één, eigenlijk hoopt de bond over een paar jaar met een videoscheids- rechter te kunnen gaan werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28