Fabrikanten boos over akkoord zonnepanelen ECONOMIE 15 14% Aardwarmte in kassen scheelt gas Z.eeL<md Een kwart van de schoonmaaksector houdt zich niet aan de regels. Vooral glazenwassers maken het MNC8S,0° KOtfWG 5( 0 @sweetdealnl 13 fb.com/sweetdeal.nl Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl Herkomst illegale schoonmakers Herkomst schijn-zzp'ers PURMEREND - Twee glazenwassers die opeens midden op straat met elkaar op de vuist gaan; bewoners van de Purmerendse Vinexwijk Weidevenne wisten niet wat zij zagen, enkele jaren geleden. Beide vechtersbazen eisten het alleen recht op van een deel van de nieuwbouwwijk. De politie moest er aan te pas komen om de territoriumstrijd te stoppen. Het verdelen van wijken, onder linge intimidatie en fysiek geweld zijn in de glazenwasserbranche in Nederland nog steeds aan de orde van de dag. Dat is een van de con clusies van toezichthouder de In spectie SZW, die onderzoek deed naar misstanden in de schoon maakbranche. Op basis van jarenlang onder zoek, samen met het UWV, ge meenten en de Belastingdienst, blijkt dat meer dan een kwart van de 1450 onderzochte schoonmaak bedrijven zich niet aan de regels houdt. Zo maken glazenwassers en schoonmakers van onder ande re fastfoodketens, scholen en bus sen zich schuldig aan belasting fraude, onderbetaling en het in zetten van werknemers zonder werkvergunning. Bijna 1 op de 10 personen die tij dens de inspecties gecontroleerd werden, bleek illegaal aan het werk te zijn. Daarbij ging het vooral om Bulgaren en Roeme nen. Deze schoonmakers werden bijvoorbeeld als zzp'er opgevoerd terwijl ze gewoon in dienst wa ren. Ze hadden dus eigenlijk een werkvergunning nodig. Enkele tientallen mensen bleken ook ille gaal in Nederland te verblijven en zijn overgedragen aan de politie. Niet alleen in de schoonmaak branche als geheel, maar vooral in de particuliere glazenwasserij spreken de onderzoekers van een 'toenemende mate van invloed op de markt door TUrkse en Oost-Eu- ropese (Bulgarije) personen'. In deze branche zijn wijken daar naast 'overgenomen' - soms letter lijk, met fysiek geweld of bedrei gingen - door organisaties die niet of nauwelijks bekend zijn bij de Kamer van Koophandel en de Belastingdienst. Bijvoorbeeld doordat zij steeds van eigenaar of vestigingsplaats wisselen. Door op allerlei manieren te frau deren, kunnen deze bedrijven goedkoper werken dan hun con currenten die zich wél aan de wet houden. Maar niet alleen de on derbetaalde medewerkers en de fiscus zijn de dupe. Overal in Ne derland zijn glazenwassers en con sumenten het slachtoffer van uit gekiende systemen waarmee de markt verdeeld wordt. Eerder on derzoek door Regioplan, in op dracht van het Hoofdbedrijfs schap Ambachten (HBA), toonde aan dat er al decennialang een ere code bestaat die inhoudt dat gla zenwassers geen klanten in ander mans wijk mogen werven. Klan ten hebben daardoor nauwelijks keuzevrijheid en naleving van de code door glazenwassers wordt vaak goedschiks of kwaadschiks afgedwongen. Nieuwkomers stor ten zich vervolgens op nieuwe wijken, met taferelen zoals in Purmerend tot gevolg. Wethouder Berent Daan van Purmerend was er dan ook snel bij, toen het HBA afgelopen april het eerste centrale register voor glazenwassers voor particulieren lanceerde. Consumenten die op de website een glazenwasser selec teren, kunnen er van op aan dat deze ingeschreven is bij de Kamer van Koophandel en dat zijn mede werkers een werkvergunning heb ben. Purmerend ondersteunt het register niet financieel, maar na al le eerdere incidenten wijst wet houder Daan wel zoveel mogelijk van zijn inwoners op de voorde len van het register. Er hebben zich nog geen nieuwe gemeenten aan het register verbonden. Wel staan er zo'n honderd glazenwas sers geregistreerd die hun dien sten aan particulieren aanbieden. Voor de grotere glazenwasbedrij- ven die niet voor particulieren maar voor bedrijven werken, maakt branchevereniging OSB al langer gebruik van certificerin gen. „Dat is een belangrijke reden waarom onze leden het volgens het onderzoek van de Inspectie SZW beduidend beter doen dan de kleine schoonmaakbedrijven", zegt directeur Rob Bongenaar. „Wij zijn destijds te rade gegaan bij de uitzendbranche, die ook te maken had met een kleine groep dubieuze bedrijven die het voor de rest verpest door de gehele branche een slechte naam te be zorgen." Volgens hem is de komst van het register voor de particulie re markt dan ook een goede zaak. „Inspecties hebben de afgelopen jaren veel onderzoek gedaan, maar hun prioriteiten zullen ook weer verschuiven naar andere pro blemen. Zelfregulering is voor on ze branche dus heel belangrijk." Chinese makers van zonnepane len mogen tot eind 2015 tegen een minimumprijs aan de EU leveren. Honderd Chinese exporteurs zou den de overeenkomst al hebben ondertekend. Voor de consument lijkt het akkoord gunstig omdat sterke prijsstijgingen nu uitblij ven. Vanaf 6 augustus zouden Chi nezen een importheffing van 47,6 procent krijgen, nadat Brussel be gin juni al een heffing van 11,8 procent instelde als straf voor de dumping van zonnepanelen, -cel len en wafers (halfgeleiders). De Europese fabrikanten, voor wie maatregelen tegen Chinese dumppraktijken zijn bedoeld, zijn echter perplex. De in EU Pro- Sun verenigde industrie vindt het -* akkoord volstrekt ontoereikend en in strijd met EU-wetgeving en stapt naar het Europees Hof van Justitie in Luxemburg. Volgens voorzitter Milan Nitzschke heeft China Brussel tijdens onderhan delingen over het handelsconflict de laatste zes weken gechanteerd; het land dreigt als tegenmaatregel importheffingen op Europese wijn en staal m te voeren. „De overeenkomst brengt de Europese solar industrie nog verder in het nauw, nadat al 15.000 banen verlo ren zijn gegaan door de Chinese dumppraktijken en staatssubsi dies." Naar dat laatste doet de EU nog onderzoek. Volgens eurocom missaris voor Handel Karei de Gucht is er geen sprake van een il legale prijsafspraak, maar van 'een vriendschappelijke oplossing'. UTRECHT - Het gebruik van aard warmte als bron van energie in de tuinbouw kan het Nederland se gasverbruik mét 2 procent te rugbrengen. Dat stelt de Rabo bank in een rapport .dat vandaag verschijnt. Daarvoor is wel een in vestering van 1,6 miljard nodig. Tientallen tuinbouwers zijn al be zig met de nieuwe energiebron. Het voordeel van aardwarmte is dat de kosten vaststaan. Onderne mers zijn minder kwetsbaar voor schommelingen in de gasprijs en komen voor subsidie in aanmer king. Aardwarmte (geothermie) wordt gewonnen door te boren naar een diepte van 1500 meter. Cl Te koop op ma 29-7 t/m zo 04-08 Te koop op ma 29-7 t/m zo 04-08 App Store DINSDAG 30 JULI 2013 Kwart poetsbedrijven werkt niet 'schoon' van de schoonmaakbedrijven houdt zich niet aan de regels Bulgarije Overige landen 'O Roemenië Afrikaanse landen O Bulgarije. Roemenië door Jelte Posthumus Overige landen door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Europese fabrikanten van zonnepanelen hebben geen goed woord over voor het akkoord dat de EU en China hebben geslo ten. De producenten stappen naar de rechter. sweetdjeal JpGRAPHY VV£ s!ey Jong rra Maak voortaan van elke kop koffie of chocolademelk een groot feest met een perfect laagje melkschuim dankzij de melkopschuimer van TREBS. Verkrijgbaar in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15