AKANTIE IS... ...SPIERPIJN VAN HET LACHEN VAKANTIE IS WIELEWAAL wielewaal GEZOND 13 Stichting Wielewaal zoekt vrijwilligers om kinderen, jongeren en volwassenen met een beperking een onvergetelijke vakantietijd te bezorgen. Maak jij het mogelijk? www.wielewaal.nl/ vrijwilligers per geval nieet meer dan tien minuten. „Dus hoe beter de patiënt is toegerust, des te beter de arts zijn werk kan doen. Met de ze vragen in de hand versterken we ons zelf. Want zolang we dom, kwetsbaar en angstig raken van het ziekenhuis, is dat ook voor artsen nadelig. Zij hebben dan te maken met patiënten die niet helder kun nen denken." Haar Patiënten Actie Com municatie-kaart is inmiddels getest op de afdeling orthopedie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam en bleek een goede ondersteuning bij het zo effec tief mogelijk communiceren. Een belang rijk onderdeel is peilen of specialisten zijn toegekomen aan het lezen van je (hele) dos sier. „Als je hier van tevoren naar vraagt, voorkom je eventuele teleurstellingen en kun je leemtes in hun kennis over jouw medische geschiedenis zelf aanvullen." Vindt ze het teleurstellend dat artsen zich niet goed voorbereiden? „Dokters kunnen briljant zijn. Maar ze zijn ook mens, ze wor den moe en kunnen een slechte dag heb ben." Daarom is het volgens haar van be lang dat een patiënt actief meedenkt en meewerkt aan de verbetering van de eigen gezondheid of wanneer van genezing geen sprake is, de kwaliteit van leven. Gordon: „Het pakte bij mij niet levensbedreigend uit, maar was dit een andere patiënt met een eveneens risicovolle aandoening over komen, dan had dat fataal kunnen zijn." Patiënten vinden het fijn met iemand van het ziekenhuis te praten Uit de comfortzone Ze hebben mijn eierstokken ver wijderd, maar zijn ze nou allebei weg of is er maar een wegge haald? Mensen weten dat soms niet meer." Dit zijn dingen die Corine Jansen dagelijks hoort. Zij is patiën tenluisteraar in het UMC St. Radboud in Nijmegen, dat als enige ziekenhuis in Ne derland de communicatie met de patiënt op deze manier wil verbeteren. „Luisteren is de basis voor menselijk contact. Het zorgt ervoor dat je de mens achter de pa tiënt ziet", verduidelijkt Jansen de kracht van haar bijdrage aan de verbetering van de zorg. „Ik ben in feite als een goede vrien din. Ik ben geen arts, geen therapeut, niet medisch of therapeutisch geschoold. Ik ver wijs niet en ik adviseer niet." Officieel is de titel van Jansens voor Neder land unieke functie Chief Listening Offi cer, een term die is overgewaaid uit de VS waar medewerkers via social media nagaan wat over hun bedrijven wordt geschreven. Jansen: „Wij hebben gezegd, wij gaan hier luisteren naar onze patiënten. Niet online maar offline. Om een beter beeld te krijgen van hun behoeften vragen wij er gewoon naar. Iedereen heeft de mond vol van verbe tering van de kwaliteit van zorg. Maar wat verstaan de mensen om wie het gaat daar eigenlijk onder?" Jansen trekt per gesprek zo'n anderhalf a twee uur uit om te luisteren. „Patiënten vinden het fijn met iemand van het zieken huis te praten, zonder protocollen of moei lijke woorden." Het feit dat de patiënten luisteraar het gesprek niet altijd in concrete, acties omzet, vinden haar gesprekspartners geen probleem. „Mensen vertellen mij na afloop: 'het was zo fijn alles te kunnen ver tellen zonder dat u een oordeel heeft over wat en hoe ik met mijn ziekte ben omge gaan'." De gesprekken met patiënten leverden waardevolle initiatieven op. Zoals een web site voor en door jongeren met kanker, waarop zij informatie uitwisselen over on der meer de beste adresjes voor pruiken. En het initiatief kinderen vanuit hun zie kenhuisbed te laten skypen met thuis en met school. Waarom patiënten haar wel vertellen wat de dokter niet hoort? In de tien minuten die een gesprek met de arts duren, voelen zij zich geremd persoonlijke vragen te stel- len of ze zijn te overdonderd om te vragen wat hun ziekte nou eigenlijk is. Jansen: „De arts is toch vooral gericht op mijn lichaam", zeggen zij dan. En; 'de hele wachtkamer zit vol met mensen die ook bij de dokter willen komen'." Jansen heeft inmiddels ook zelf ondervon den hoezeer je bij het binnenlopen van een ziekenhuis 'uit de comfortzone wordt gehaald'. Haar eerste reactie op de (goede), uitslag van een onderzoek week niet af van die van de gangbare patiënt. „'Wat wilt u', vroeg de arts mij. Ik had geen idee. Ik ben een goed opgeleide vrouw die ook nog eens in de zorg werkt, en ik hoorde mezelf letterlijk zeggen; 'zegt u het maar'. Ik had op dat moment geen eigen wil." Ze vergat ook dingen te vragen. „Het was alsof ik he lemaal klein werd en me volledig overgaf aan de medische wereld." In tweede instan tie redde zij zich uitstekend. Ze is er nu des te meer overtuigd dat het belangrijk is als patiënt gehoord te worden. http://bit.ly/150560b 'f.y.m ^mmSi W_ tri*.s£* maak het mee! het ziekenhuis in Jessie Gordon - Zo praat je met je arts, Kosmos uitgevers, 12,95 euro. Corine Jansen reageren? W gezondheid@depersdienst.nl DINSDAG 30 JULI 2013 Stress is slecht voor je hart, als je dat zelf gelooft tenminste Als iemand er zelf van overtuigd is dat zijn stressvolle bestaan slecht voor zijn hart is, is de kans dat deze persoon een hartaanval krijgt twee maal groter dan bij mensen die de zelfde hoeveelheid stress ervaren maar niet van mening zijn dat dit slecht voor hun gezondheid is. Dit concluderen onderzoekers uit gege vens over stressbeleving en het op treden van hartklachten in 20 jaar tijd bij 7000 Britse ambtenaren. http://bit.ly/12syulX Aspirine beschermt (soms) tegen darmkanker Regelmatig aspirine slikken be schermt tegen het krijgen van darm kanker. Behalve als die kanker het ge volg is van een afwijking in het Er is verband tussen denken over stress en hartklachten, foto Thinkstock BRAF-gen, blijkt uit gegevens van ruim 127.000 Amerikaanse verpleeg kundigen die sinds 1980 gevolgd worden. http://bit.ly/17EWBNJ Antibioticum ook pijnstillend Twee vliegen in één klap: het vooraf gaand aan een operatie toedienen van het antibioticum ceftriaxon om (wond)ontstekingen te voorkomen, vermindert ook de pijn die de pa tiënt na de operatie ervaart. Dit mel den Italiaanse artsen op grond van onderzoek bij 45 patiënten die een operatie aan hun hand ondergingen. (http://bit.ly/1 aQmVDg) Actieve tieners plegen later minder zelfmoord Door op jonge leeftijd flink lichame lijk actief te zijn, verminder je niet al leen de kans op kwalen als diabetes en hart- en vaatziekten, je loopt hier door ook minder kans later in je Ie-" ven zelfmoórd te plegen. Tenminste, dat stellen Zweedse onderzoekers op grond van gegevens van meer dan 1 miljoen Zweedse mannen. On der de mannen die tijdens de keu ring voor militaire dienst een slechte conditie hadden, pleegden er in de ruim 40 jaar daarna tweemaal zo veel zelfmoord als onder de mannen die op 18-jarige leeftijd een goede conditie hadden. Een goede conditie maakt het brein meer bestand tegen stress en tegenslagen, denken de onderzoekers. (http://bit.ly/18iohXW) Ploegendienst gaat gepaard met verstoorde vruchtbaarheid Vrouwen die veel op onregelmatige tijden werken (afwisselend dag- en nachtritme) kampen meer dan ge middeld met een verstoord menstru- atiepatroon en/of verminderde vruchtbaarheid. Vrouwen die voort durend in nachtdienst werken, heb ben meer miskramen dan gemid deld, blijkt uit cijfers van 120.000 vrouwen. Rotte eierengas laat darmkanker groeien Waterstofdisulfide, het gas dat rotte eieren hun kenmerkende stank geeft, is belangrijk voor de groei van darmkankercellen, melden Ameri kaanse onderzoekers. Darmkanker cellen maken een eiwit aan dat de productie van waterstofsulfide in de cel verhoogt. Door de werking van dit eiwit te blokkeren stopt de groei van de darmkankercellen, laten de onderzoekers zien in muizen. http://bit.ly/152V9yV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13