Horizonvervuiling versus milieu en harde euro's Drankrijder sloot in Lillo herdenkt Scheldetol Horizon Hittegolf voorbij commentaar Word het nieuwe gezicht van Glossy Geniet! Zeeuwen zijn zuinig op hun horizon. Terecht. Plannen om de hoog te op te zoeken, leve ren steevast commentaar op. Gebruikelijk argument daarbij is dat Zeeland de kip met de gouden eieren slacht als het landschap wordt aangetast. Daar komen toeristen immers voor. Volkskrant-columnist Ni co Oudshoorn vatte die wer vingskracht dit voorjaar samen in een mooie zin: „Zeeland is een provincie waar dorpjes nog aan de horizon liggen." In de veronderstelling dat toe risten ook een onbelemmerd zicht op zee willen hebben, stuiten plannen voor windener gieparken voor de kust ook op bedenkingen. Het is de vraag of toeristen zich door een windpark aan de einder laten weerhouden naar Zeeland te komen. Duitsers storen zich veel meer aan een kerncentrale dan aan een windturbine. Bovendien is de afwijzing van windparken op zee enigszins hypocriet. Vlissingen-Oost moet een ondersteuningsha ven voor buitengaatse wind energie worden. Dan komt het merkwaardig over dat die par ken niet voor de Zeeuwse kust worden geduld. DE BILT - Aan de hittegolf is een einde gekomen. Dat meldde het KNMI. Zondag kwam de tempera tuur in De Bilt niet meer boven de 25 graden uit. Daarmee heeft de hittegolf een week geduurd. In Nederland was sinds donder dag officieel sprake van een hitte golf. Vorige week zondag en de maandag en dinsdag erna was het meer dan 30 graden in De Bilt. Woensdag, donderdag en vrijdag kwam het kwik boven de 25 gra den uit en zelfs ook zaterdag nog, toen een zwaar onweer over het land trok. ZIERIKZEE - Het gebied voor de kust van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee dat is aange wezen als zoeklocatie voor een windpark op zee, ligt een stukje binnen de driemijlszone en over lapt ook een deel van het Natura 2000-gebied in de Voordelta. De 110 meter hoge windmolens zou den op zo'n 5,5 kilometer uit de kust komen te staan. Vanaf het strand zullen toeristen de wind turbines duidelijk kunnen zien. Dat is meteen het grootste be zwaar van de gemeente Schou wen-Duiveland: een windpark zo vlak voor de neus van de hordes vakantiegasten die elk jaar de Kop van Schouwen overspoelen, on dermijnt het toeristisch product. De turbines verpesten het uit zicht van de badgast, vindt de ge meente. Het strand, daar leven Schouwen-Duivelandse onderne mers van en dus moet je de vrije blik op het spel van de zee niet be zoedelen met een windpark, is de boodschap. Of toeristen de wind molens ook als horizonvervuiling ervaren, is nog niet onderzocht. De gemeente kan wel leven met een windpark buiten de twaalf- mijls-zone, geeft ze in een brief aan minister Kamp van Economi sche Zaken aan. Overigens is het niet zeker of er een windpark voor de Schouwse kust verrijst. Het ministerie sluit die plek niet uit, maar stelt tegelijkertijd dat 'het niet opportuun is om wind- parken in die gebieden te bou wen'. Er moet nog nader onder zoek worden gedaan. Naast Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zijn er nog vier andere zoeklocaties: bij Voor- ne-Putten, bij Noordwijk, ter hoogte van Egmond aan Zee en een gebied boven Ameland. Het voorlopige verzet van Schou wen-Duiveland leidt tot een inte ressante discussie in de provincie: horizonvervuiling versus duur zaamheid en economische buiten kansjes. Zeeland is één van zes Eu ropese regio's die zich extra in spannen (en daarvoor EU-subsi- die krijgen) om de uitstoot van CO2 terug te dringen. Dan is duurzame energie uit een wind park op zee een logische keuze. Ook economisch valt er iets te winnen. De offshore-wind energie biedt kansen voor de ha ven van Vlissingen, want die vormt een prima uitvalsbasis, vindt onder andere PvdA-Kamer- lid Jan Vos (energie). In de auto lagen lege bierblikjes. Uit de afgenomen ademtest bleek dat hij een alcoholpromillage had van 1,2. De opgeroepen ambulance kon onverrichter zake terug, want de verwondingen van de man, die aanvankelijk niet aanspreekbaar was, bleken mee te vallen. Tijdens het verhoor op het politie bureau bleek dat het voertuig waarmee de Goessenaar had gere den eigendom was van diens baas. De man had de auto meege nomen zonder dat zijn werkgever daarvoor toestemming had gege ven. De werkgever zal aangifte doen van diefstal. Daar komt nog bij dat de Goesse naar niet over een geldig rijbewijs bleek te beschikken. Er wordt een tiental scènes uit de Belgisch-Nederlandse Scheldege- schiedenis nagespeeld. Zoals de beschieting van een Antwerps schip in 1784, de proclamatie van de vrije vaart door een Franse ge neraal in 1792, de eerste afvaart naar zee nadat in 1863 de Schelde tol is afgekocht, en een demon stratie met een hedendaags bag gerschip dat de vaargeul uitdiept. De Antwerpse havenschepen Marc Van Peel voorziet alle histori sche acts van commentaar. Er is ook een watererfgoed markt, er is theater en muziek, er kan meegevaren worden op histori sche schepen. De PZC is voor de volgende uitgave van de glossy Geniet!, die eind sep tember verschijnt, op zoek naar een covermodel. Ben jij fotomodel, of wil je dat graag wordenGrijp je kans om jezelf te presenteren op de cover van de Ge niet!, die verschijnt in tienduizenden huishoudens in Zeeland. Stuur vóór dinsdag 13 augustus enke le mooie foto's van jezelf naar redactie@pzc.nl, met als onderwerp 'Modellenwedstrijd Geniet'. De foto's worden beoordeeld door een jury. De winnaar of winnares krijgt een fo- toshoot, waarvan de mooiste exem plaren in de Geniet! worden ge plaatst. locatie windmolenpark Schouwen DuiveJand MAANDAG 29 JULI 2013 ZEELAND 19 RITTHEM - Een 43-jarige man uit Goes die zondag even na midder nacht in een sloot langs de Nieuw- landseweg bij Ritthem werd aange troffen is door de politie aangehou den. LILLO - Dit jaar is het 150 jaar gele den dat België de tol op de Schel de afkocht. In Lillo wordt die 'vrij making' op zondag 11 augustus grootscheeps herdacht met het ma ritiem evenement Waterdorp. Lillo Waterdorp, zondag 11 augustus, van 10.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57