Een blaassteen kan zo groot als een paasei zijn 2 I Hotel De Arend krijgt statenfracties een nettere aanblik over Bredabus Nog drie betrokkenen bij steekpartij in de cel 24 ZEEUWS-VLAANDEREN MOLEN NIEUWVLIET Molenmaker Jan Wilten voorziet de molen van Nieuwvliet van nieuwe, gegalvaniseerde roeden. B ook bezorgd 9- Een konijn laat zich niet zo snel kennen. Lo gisch, het is een prooi dier. Stel je voor dat de natuurlijke vijand ziet dat je enigszins verzwakt bent, dan ben je jouw leven niet meer zeker. En dus verbloemt een konijn veel. Ook als-ie veilig in een hok zit. Je zou dus kunnen zeggen dat het een beetje 'eigen schuld, dikke bult' is als een konijn opeens met flinke pijn kampt. Zijn baasje kan het immers lang niet altijd waar nemen. Als een konijn lang stil in een hoekje zit en niet meer wil eten, is er vaak iets aan de hand. Een vaak voorkomende klacht is blaasstenen, vertelt assistente Ma- nuela Kint. „En die doen dus echt heel veel pijn. De enige mogelijke behandeling is opereren. Konij nen hebben ten opzichte van veel andere zoogdieren en mensen een afwijkende calciumstofwisse- ling. Wij nemen uit voeding cal cium (kalk) op naar behoefte. Het restant raken we kwijt via ontlas ting. Een konijn neemt eerst alle calcium op in zijn lichaam. Daar circuleert het even, waarna het naar behoefte wordt opgenomen. Het restant gaat weg via de urine. Daarom is konijnenurine ook al tijd troebel." Waarom het ene konijn blaasste nen krijgt en het andere niet, is in onderzoek. Manuela: „Het is een chronische aandoening, dus zodra je weet dat jouw konijn blaasste nen heeft is het zaak om de voe ding aan te passen. Er is calcium- arm hooi (Timothyhooi) en er is een blaassteendieet voor konij nen. Maar dan nog is het geen ga rantie dat blaasstenen niet ont staan. Onlangs hadden we hier het konijntje Nozey uit Terneu zen. Drie jaar geleden hebben we operatief een blaassteen bij hem verwijderd. En nu zat er weer een, zo groot als een paasei. On danks aangepaste voeding." Het signaleren van een blaassteen probleem is dus niet eenvoudig, maar toch zijn er wat symptomen te noemen. „Er kan bloed bij de urine zitten. Soms zie je 'urine- brand'. Het konijn kan vanwege een blaassteen niet meer goed plassen en lekt daarom urine", ver telt Manuela. „Dat zorgt voor irri tatie op de huid. Daarnaast is er soms sprake van 'sludge', een ce- mentachtig goedje (calcium) dat in de vacht terechtkomt en kei hard wordt. Maar ook zonder al die symptomen kan zich dus een blaassteen ontwikkelen." Let wel goed op: konijnen kun nen ook rode urine produceren, veroorzaakt door kleurstoffen in de voeding. Dit lijkt heel veel op bloed in de urine, maar is het dus niet. nieuwvliet - Een molen restaure ren? Daar is geen opleiding voor. Een molen maken, dat moet zo'n beetje in je genen zitten. In Ne derland zijn de molenmakers op twee handen te tellen. )an Wilten uit Utrecht is er eentje van. Hij ontfermt zich deze weken over de molen aan de Molenweg in Nieuwvliet. Dat de roeden van de molen juist in de zomerperio de onder handen worden geno men, bevreemdt veel voorbijgan gers. De Stichting Molen Nieuw vliet beseft het, maar het kon echt niet anders. Eigenlijk was het klusje vóór het toeristenseizoen gepland, maar het benodigde ma teriaal liet langer op zich wachten dan gepland. In de tussentijd nam Wilten een andere klus aan. „En dus kwamen we in de zomer uit, waardoor de wieken nu een tijdje niet kunnen draaien. Maar als het goed is maken wij de volgende restauratie niet meer mee. De mo len moet er weer een tijdje tegen kunnen", zegt vrijwillig molenaar Jaap Fremouw. De vorige, veel grotere restauratie, dateert van 34 jaar geleden. Ook toen werd Wilten ingeschakeld, die toen nog niet uit Zeeuws-Vlaanderen was vertrok ken. Sinds begin jaren tachtig woont hij in een molen in Utrecht, maar hij heeft zijn werk plaats in Nieuwvliet al die jaren aangehouden. Er zijn immers wel meer molens in deze streek die onderhoud vragen. Daarom ge bruikt Wilten zijn werkplaats de ze weken als overnachtingsplek. Hij verwacht dat de restauratie on geveer een maand duurt. „Om de paar jaar halen we de stalen roe den uit het klokhuis voor behan deling. Uit een voorinspectie bleek al dat er flinke mestputten inzaten. Vervanging was noodza kelijk", aldus Wilten. Kosten? On geveer 45.000 euro. De Stichting Molen Nieuwvliet hoest dat op met bijdragen van donateurs, op brengsten uit acties (zoals maan dag weer op de rommelmarkt tij dens de Sinte Pierse Feesten) en vooral met Rijkssubsidie. „Een voordeel was dat de schroeven in de hekstokken allemaal van roest- vrijstaal zijn. Daardoor zijn de hekstokken bij de demontage bijna allemaal intact gebleven en dus herbruikbaar. De oude roe den bestonden uit een stuk van 23,8 meter. Nu koppelen we twee stukken van 11,9 meter per roede aan elkaar. De onderdelen zijn ge galvaniseerd, om nieuwe corros- sie tegen te gaan. Dat is in een bad gebeurd dat niet langer dan twaalf meter is", vertelt Wilten. De twee stukken worden aan el kaar gezet met acht bouten, die elk een trekkracht van dertien ton aankunnen. In de tweede week van augustus draaien de wieken hun sierlijke rondjes weer. Vanaf dat moment is de mo len op woensdag- en zaterdagmid dag van een tot vijf uur open voor bezichtiging. Fremouw laat dan weer zien hoe de molen zijn werk doet. Tot de 'heropening' is Wil ten dagelijks in de weer bij de mo len. „Normaal gesproken trekken we bij opening zo'n vijftig tot zes tig bezoekers per middag. Nu is dat zeker minder, maar er zijn toch ook mensen die het leuk vin den om te zien hoe een molen ambachtelijk wordt gerestaureerd. Het gaat om een 13-jarige jongen en 18-jarige man. De drie anderen (17,18 en 21 jaar) zitten nog steeds vast. Zij worden voorgeleid aan de rechtercommissaris, die be paalt of zij nog langer in de cel moeten blijven in het kader van het onderzoek. Dinsdagavond trof de politie een 17-jarige jongen met steekwonden aan ter hoogte van het zorgcomplex (in aan bouw) Maria van Artois. De jon gen was verwond tijdens een vechtpartij. Hij is geopereerd en verkeert buiten levensgevaar. Het verpauperde hotel, waar tot zo'n tien jaar geleden café De Pre sident in was gehuisvest, staat al jaren leeg. De gemeente Terneu zen noteerde het hotel in een top-tien van panden die moeten worden aangepakt. Dat deed zij in het kader van het project KLUS (Krotten Lijst Uitvoerings Strate gie). Daarin proberen Sluis, Ter- neuzen en Hulst samen eigenaren van verloederde panden aan te sporen iets aan onderhoud te doen. Dat gebeurt eerst door mid del van gesprekken. Helpt dat niet, dan wordt er meer zakelijke druk uitgeoefend. De eigenaar van De Arend kreeg onlangs van de gemeente Terneuzen te horen dat zij een dwangsom oplegt als er niets aan het achterstallig on derhoud wordt gedaan. „Zover heeft de eigenaar het kennelijk niet willen laten komen", aldus een gemeentewoordvoerster. De ze week werd er aan de gevel van het hotel geklust. MIDDELBURC - De statenfracties van de Partij voor Zeeland (PvZ) en Natuurlijk Zeeland delen de bezorgdheid van de SP-fractie over het voortbestaan van de Bre dabus. De rechtstreekse busver binding tussen Hulst, Antwerpen en Breda loopt gevaar nu de pro vincie het besluit over het voort bestaan van de lijn wil overlaten aan het bedrijf dat vanaf 2015 het busvervoer verzorgt. De SP heeft vragen gesteld en wil dat de Bre dabus wordt opgenomen in het programma van eisen voor de ko mende aanbesteding van het bus vervoer. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen bij Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: blaasstenen bij konijnen. Ambachtelij ke door Raymond de Frel MOLEN VAN NIEUWVLIET De naamloze molen aan de Molen weg in Nieuwvliet is een stenen grondzeiler, die in 1850 is ge bouwd door Charles Cappon. De molen is in 1979 en 1980 grootschalig gerestaureerd. De hui dige restauratie van de roeden is relatief kleinschalig te noemen. De romp is gemetseld van gele baksteen, de roeden zijn van gegal vaniseerd staal. De staart (afkom stig van een zeilschip), schoren en staartbalk zijn van hout. De wieken hebben een vlucht van 23,8 meter. Vrijwilligers malen nu vooral nog diverse diervoeders. meter hoog is de mo lenberg, waarop de molen van Nieuwvliet aan de Molenweg staat te pronken. I Het is een hele klus om een roede van 28,3 meter naar een goede plek te manoeuvreren, foto Peter Nicolai Konijntje Nozey werd onlangs bij het Dierenziekenhuis binnengebracht met een blaassteen (het 'ei' op de foto) zo groot als zijn blaas. TERNEUZEN - Twee van de vijf Ter- neuzense jongeren die dinsdag avond zijn aangehouden voor be trokkenheid bij een steekpartij in de Axelsestraat in hun woonplaats, zijn weer vrij. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het voormalige hotel De Arend in de Korte Kerkstraat in Terneuzen krijgt een nettere aan blik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92