Vliegveld wordt Man gaat er vandoor na aanrijding meisje (16) Blikseminslag in woning Krabbendijke 60 'Herstel Astrid hopelijk toch in Dokje van Perry' 24 BEVELANDEN en THOLEN FAIRTRADE GEMEENTE Goes is trots op de titel Fairtrade gemeente. Maar wat betekent dat eigenlijk? Statenfracties ook bezorgd over Bredabus ARNEMUIDEN - Arnemuiden wordt geen Charleroi; vliegveld Mid den-Zeeland geen Brussel-Zuid. Deze geruststellende belofte van zowel vliegvelddirectie als overhe den (provincie en gemeente) kan voor waar worden aangenomen. Het vliegveld heeft deze ambitie niet, de overheden de bereidheid niet om dat toe te staan. Maar blind vertrouwen op de blauwe, bruine of groene ogen van de betrokkenen is onverstan dig. Nu er een nieuw luchthaven- besluit wordt genomen waarin een paar nieuwe ontwikkelingen voor het vliegveld mogelijk wor den gemaakt, is het - zeker voor direct omwonenden - van belang zich daarin goed te verdiepen. Meer helikoptervluchten, een iets gewijzigde vliegroute en de toe stemming de grasbaan te vervan gen door een harde baan zijn in grepen die individuele aandacht verdienen. Ook al dienen ze een algemeen belang (helikopters van hulpdiensten), een veiligheidsbe lang (niet meer vliegen over re creatieve bebouwing) en een eco nomisch belang (op een harde baan kan altijd gestart of geland worden, op een grasbaan niet). Enige mate van achterdocht is om wonenden van het vliegveld niet vreemd. Gezien de historie van Midden-Zeeland is dat best begrij pelijk. Vooral in de jaren negentig waren de verhoudingen tussen het vliegveld en de buren ronduit slecht. Door veel aandacht te be steden aan communicatie en bete re afhandeling van klachten zijn de contacten genormaliseerd. Het is in ieders belang die goed te hou den. Daarom is het terecht dat de gemeente Middelburg verlangt dat vóórdat een verharde baan wordt aangelegd, er toch een nieuw objectief en onafhankelijk rapport wordt gemaakt waarin de gevolgen ervan op een rij worden gezet. Ook al gaan er wat dingen veran deren, en ook al komt er een har de baan, wie de balans opmaakt, komt onder de streep op hetzelf de uit. Of er nu een grasbaan ligt of een harde baan, er mag niet meer gevlogen worden dan nu. En er mogen geen zwaardere toe stellen komen dan nu. Dat betekent niet dat er 'dus' niks verandert. Want op dit moment vertrekken en landen er veel min der vliegtuigen in Arnemuiden dan maximaal is toegestaan. Dat komt ten dele door de crisis, en ten dele door de grasbaan, die bij langdurige regen niet te gebrui ken is. Een harde baan maakt het vliegveld betrouwbaarder, en waarschijnlijk toch ook drukker. Het zestienjarige meisje fietste vanuit de Van Hogendorplaan de rotonde op. Ze wilde in de rich ting van het Tiendenplein rijden. Ze zag een zwarte personenauto die met een behoorlijke snelheid aan kwam rijden. Het meisje had voorrang op de rotonde, er ston den haaientanden. Ze probeerde de auto nog te ont wijken, maar dat lukte niet. Ze werd aangereden, de man stopte, stapte uit, raapte haar fiets op, zet te het stuur recht, stapte weer in de auto en reed zonder iets te zeg gen weg. Het meisje, dat licht ge wond is, bleef achter. Aanvankelijk leek er ook brand te zijn uitgebroken, maar dat bleek niet het geval. De brandweer De politie zoekt getuigen. Vol gens het meisje reed de man in een zwarte auto met felgroene, fluorescerende letters op de zij kant, vermoedelijk gaat het om de naam van een bedrijf. De man is blank, normaal van pos tuur, ongeveer veertig jaar oud, 1.75 meter lang, heeft grijs half lang haar met een slag erin en een grijs baardje van een paar da gen. Hij droeg een roze overhemd met blauwe streepjes en een don kerkleurige broek. Het verlaten van de plaats van een ongeval zonder dat men zich identificeert, is strafbaar. De poli tie is op zoek naar getuigen. Ieder een die iets gezien heeft van het ongeluk of iets weet over de be stuurder van de auto wordt ver zocht contact op te nemen met de politie op telefoonnummer 0900-8844. GOES - Als er op het stadskantoor in Goes een fles wordt ontkurkt, dan is het fairtrade wijn, de culi- fair op de Grote Markt was deels biologisch en er is sinds deze week een route langs vierentwin tig winkels die - ook al is het maar een beetje - bijdragen aan een schonere en eerlijke wereld. Dat Goes Fairtrade Gemeente is, is meer dan een uithangbord om goede sier te maken, zegt Jo-An- nes de Bat, wethouder. „Alles op het gemeentehuis is fairtrade, het papier, de koffie, relatiegeschen ken. En als we op bezoek gaan bij bedrijven en instellingen, kaarten we het altijd aan. En soms heeft dat resultaat." Fairtrade is de ver zamelnaam voor eerlijke handel: handel waarbij een goede prijs wordt betaald voor het product en waarbij volgens bepaalde nor men wordt gewerkt. Ook al gebruiken gemeenten de ti tel om goede sier te maken, dan mag dat, zegt Mélinda Choo, cam pagneleider van Fairtrade gemeen ten, een initiatief van de gezamen lijke Wereldwinkels. „Als ze dat doen terwijl ze tegelijkertijd voor meer omzet van fairtrade zorgen, dan heb ik daar geen enkel pro bleem mee", lacht ze. Met de omzet gaat het uitstekend. De verkoop van producten met een fairtrade of Max Havelaar keurmerk is de afgelopen jaren enorm gestegen, zegt Choo. „En dat is opmerkelijk, juist omdat het crisis is en mensen bewuster zijn van wat ze kopen. Het neven effect is dat bedrijven zich ge dwongen voelen om hun gedrag aan te passen. De consument wil het. Koffiemerk Nespresso is daar inderdaad een goed voorbeeld van, die gaan nu ook fairtrade kof fie verkopen." In de gemeenten die meedoen aan de campagne neemt het aan tal bedrijven dat fairtrade produc ten verkoopt toe. Dat ziet Cees van Loon van de Wereldwinkel in Goes ook. „Mensen gaan er zelf om vragen, in supermarkten kun je nu fairtrade koffie krijgen." Hij lacht. „Als het straks in alle win kels ligt, houden wij ermee op. Nee, dat vind ik helemaal niet erg. Hoe meer winkels eerlijke producten verkopen, hoe beter." Goes heeft van de jury, onder voorzitterschap van televisiepre sentatrice en columniste Jacobine Geel, nog wel wat 'uitdagingen' meegekregen: nog niet bij alle aan bestedingen speelt eerlijke handel een rol, het assortiment bij bedrij ven en organisaties in de gemeen te kan groter, lokale media moe ten vaker worden ingeschakeld en er zou voor bedrijven een activi teit over maatschappelijk verant woord ondernemen moeten wor den gehouden. „De grote kracht van Goes is dat iedereen elkaar kent", zegt De Bat. „Dat kan ook een nadeel zijn, maar hier is het een groot voordeel. Wij zouden het niet kunnen als niet iedereen meedeed." 33 GEMEENTEN HEBBEN HET PREDIKAAT FAIRTRADE heeft nog wel een extra controle uitgevoerd met een warmtecame ra. De bewoners zijn ongedeerd. Het dak van de woning is flink be schadigd, net als de elektrische in stallatie in huis. De stichting Sal vage helpt de bewoners bij de na sleep van de blikseminslag. Niek Peters van de Stichting Mari tiem Erfgoed Vlissingen zou dat graag mogelijk maken. „Het zou mooi zijn als die reparatie in het dokje kan en iedereen dat kan zien." De Astrid zou medio okto ber als eerste schip voor onder houd gebruikmaken van het geres taureerde droogdokje op het Scheldekwartier in Vlissingen. „En eens in de vijf jaar zou het voor een grote controle naar het Dokje van Perry komen", vertelt Peters. Door de schipbreuk die het zeilschip woensdag leed op de Ierse kust, is het twijfelachtig of dat nog kan. Uit onderzoek moet blijken of herstel van tech nisch en financieel mogelijk is. Dat is een tegenvaller voor de Vlis- singse stichting die het Dokje in gebruik wil nemen. „We hebben op korte termijn geen alternatief voor het wegvallen van de Astrid. Er is wel nog één belangstellende die zijn schip in het dokje wil leg gen voor onderhoud, zegt Peters. „Maar die zou nog later iji het sei zoen komen." MIDDELBURG - De statenfracties van de Partij voor Zeeland (PvZ) en Natuurlijk Zeeland delen de bezorgdheid van de SP-fractie over het voortbestaan van de Bre dabus. De rechtstreekse busverbinding tussen Hulst, Antwerpen en Bre da loopt gevaar nu het provincie bestuur het besluit over het voort bestaan van de lijn wil overlaten aan het bedrijf dat vanaf 2015 het busvervoer verzorgt. De SP heeft vragen gesteld en wil dat de Bre dabus wordt opgenomen in het programma van eisen voor de ko mende aanbesteding van het bus vervoer. toch ook drukker Gemeente als ANALYSE door Maurits Sep GOES - De politie is op zoek naar een man die donderdagmiddag is doorgereden nadat hij een fietsster aanreed op de rotonde op de Ring baan West bij het ZLM-kantoor in Goes. krabbenijke - In een woonhuis aan de Noorddijk in Krabbendijke is vrijdagochtend de bliksem ingesla gen. Daarbij ontstond een gat in het dak. promotor van eerlijke handel door Nadia Berkelder procent van de huis houdens koopt wel eens een fairtrade pro duct In 2009 was dat nog 46 procent. Goes was in 2009 samen met Gro ningen de eerste Fairtrade ge meente van Nederland. In 2013 werd de titel voor de vierde keer geprolongeerd. Op het Goese stadskantoor schenkt men Max Havelaar koffie, bij de toegangswegen staan bord jes; veel inwoners merken in de praktijk echter weinig van de titel. Inmiddels hebben 33 gemeenten in Nederland het predikaat Fairtra de. Vlissingen is inmiddels de tweede Zeeuwse gemeente die de titel heeft aangevraagd, meldt het cam pagneteam. Volgens de organisatie blijft Zee land een beetje achter bij andere provincies. door Maurits Sep VLISSINGEN - Als het tall shjp Astrid nog te repareren is, is het alsnog van harte welkom in het Dokje van Perry in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 84