Schreeuw om duidelijke regels Doffe dreunen ZEELAND 23 commentaar Vlindertelling volgend weekend Taaltips om beter zaken te doen met Belgen r STOOWTPiHH ÜCEi fiOMEEE ApJ1> '1 KAPELLE - Het Rijk moet aparte en eenduidige regels voor anti-hagel- kanonnen maken. Daarvoor plei ten vier Zeeuwse fruitteeltge meenten Borsele, Reimerswaal, Kapelle en Tholen, de Nederland se Fruittelers Organisatie en LTO Nederland al jaren. Tot nu toe zon der resultaat. Sinds januari hebben fruittelers een vergunning nodig als ze een anti-hagelkanon willen gebrui ken. Dat betekent in de praktijk dat veel fruittelers de kanonnen niet kunnen gebruiken, omdat het geluid van de kanonnen ge toetst wordt aan de regels voor het lawaai van fabrieken. „Het ge luidsniveau bij een woning mag volgens die regels niet harder zijn dan 35 decibel. Maar daar kan een anti-hagelkanon nooit aan vol doen", zegt de Kapelse wethou der Evert Damen, die ook namens de drie andere fruitteeltgemeen ten spreekt. „Dat vinden wij niet redelijk. Een anti-hagelkanon ge bruik je immers maar enkele ke ren per jaar gedurende een korte periode." Door een beslissing van de Twee de Kamer in 2011 kunnen gemeen ten het gebruik van anti-hagelka- nonnen wel gedogen. Kapelle heeft dit jaar drie aanvragen gekre gen van fruittelers. Twee van hen mogen knallen. „Op basis van on derzoeken hebben we gekeken of het geluidsniveau bij woningen in de buurt acceptabel is. Dat is natuurlijk heel erg afhankelijk van de afstand." Elke gemeente hanteert z'n eigen maatstaven. „Iedereen maakt zijn eigen afwegingen en dat geeft veel onzekerheid." Omwonenden en andere belang hebbenden kunnen naar de rech ter stappen als ze last hebben van het lawaai. „En de rechtbank ver biedt de kanonnen, omdat ze zich aan niets anders kan toetsen dan aan die regels voor de industrie", legt Damen uit. Dat gebeurde eind vorig jaar in Borsele: de rechtbank verbood het gebruik van de anti-hagelkanon- nen. Fruittelers die tóch knallen, kunnen een dwangsom opgelegd krijgen. Om vast te stellen hoe veel geluidsoverlast er daadwerke- MIDDELBURG - In het weekeinde van 2, 3 en 4 augustus wordt de landelijke tuinvlindertelling ge houden. Door de vlinders in de tuin te tellen, kan gemeten wor den hoe het met de natuur gaat. De Vlinderstichting verzamelt al jarenlang gegevens over vlinders, zodat ze beter beschermd kunnen worden. In 2013 viert de tuinvlin dertelling haar eerste lustrum. Daarom is een nieuwe vlinderapp ontwikkeld. lijk is, vindt nu onderzoek plaats. Damen: „We hebben duidelijke criteria nodig, waaraan de anti-ha- gelkanonnen moeten voldoen. We willen niet dat alle kanonnen zomaar mogen schieten, maar we willen dat er duidelijkheid komt over de toegestane geluidsgren- zen en effecten voor de gezond heid. Dan hoeven de gemeenten alleen maar te toetsen aan de re gels. Het ministerie moet ons daarin ondersteunen." Damen vreest ondertussen dat fruittelers overstappen op hagel- netten. „Dat zou heel erg jammer voor de omgeving zijn, want die witte netten op hoge palen steken boven de hele boomgaard uit. Dan zie ik liever de blauwe lucht." Het blijft tobben met de regelgeving voor anti-hagelkanon- nen. De laatste da gen klinken de dreunen weer. Het kanon is een listige manier om fruit, nieuwe auto's of zelfs festivalgangers tegen hagel te beschermen. De schokgolf maakt de buien ongevaarlijk. De kanonnen zorgen voor wat overlast, maar het belang van de ondernemers lijkt hier toch het zwaarst te wegen. De grens ligt bij de gezondheid van de omwonenden. Als die echt in gevaar komt, moet de overheid optreden. Jammer genoeg zijn er nog geen uniforme regels. Daarom is het goed dat er ge luidsmetingen worden gedaan. Die leveren hopelijk spoedig al gemeen toepasbare criteria op. Want de overheden moeten dringend een keuze maken. Misschien kan het schieten zon der meer worden toegestaan, wellicht zijn een paar heldere regels nodig. Ondertussen kan de telers moeilijk worden ver weten dat zij hun kanonnen zo nu en dan inzetten. MECHELEN - Zeeuwse onderne mers die zaken doen met Bel gische bedrijven kunnen misver standen voorkomen door gebruik te maken van richtlijnen voor commerciële taal van het Vlaam se tekstbureau Schrijf.be. Volgens het bureau onstaat er re gelmatig 'chaos' door de toene mende taalverschillen tussen Bel gië en Nederland. „Je kunt in één seconde een klant verliezen. Neem nu het eenvoudige 'voor middag'. In Nederland begint die na 12.00 uur, maar voor de Belgen zit de voormiddag er dan al op. Dan kan het gebeuren dat Vlaam se medewerkers een ochtend vruchteloos zitten te bellen met Nederlandse bedrijven", zegt Wim Van Rompuy, bedrijfsleider van Schrijf.be. Volgens hem zijn dat soort missers te voorkomen als beide landen dezelfde commer ciële taal hanteren. op dagkaarten voor het volledige traject. Een beroepsopleid fo§ is meer Getijde ZATERDAG 27 JULI 2013 Fruittelers René Bal en Johan Steijn (links en rechts) nemen samen met onderzoeker Rinus van Lienden de nodige voorzorgsmaatregelen tijdens de geluids metingen van de schokgolfgenerator, foto Mechteld Jansen door Cornelleke Blok SS Tegen inlevering van deze (originele) advertentie. Alleen geldig aan ons loket in Goes. Max. 1 groep per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen, niet stapelbaar. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2013. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl een afspraak VMBO diploma behaald OVER van 3 naar 4 havo Gestopt met huidige MBO VMBO-t diploma niet behaald Havo diploma, verkort MBO HBO/HAVO niet gelukt Extra hulp nodig Na lange tijd weer aan de slag College Wij denken dat een goede opleiding daar de basis voor legt. Op een kleine school waar er voor iedereen echt aandacht is. Een school waar we tijdens de opleiding of cursus al bezig zijn met de manier waarop het er in je beroep aan toe gaat. STADSPOORT PIET HEINSTRAAT 11-13 4461 GL GOES Tel. 0113 851648 www.getijdecollege.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77