Israel straft EU voor boycot van Westoever Duizenden Tlinesiers straat op na moord Dallas zal JFK herdenken, maar wel ingetogen 2* SUMMERSALE LAST MINUTE BUITENLAND 7 66 We werken samen met de Palestijnen en nu wordt dat gedwarsboomd te spreken over een eventuele coup in Egypte en is het ook niet in het belang van zijn land. „Wij zijn van mening dat het voortzetten van hulp aan Egypte in overeenstemming is met onze wet. Belangrijk is om ons doel, een verantwoorde overgang naar een democratisch bestuur, te be reiken", aldus een regeringsfunc tionaris. Mursi werd op 3 juli afge zet na weken van massale protes ten in Egypte. Na zijn nipte ver kiezingsoverwinning in 2012 nam hij een aantal zeer omstreden maatregelen waardoor hij zich Machinist in staat van beschuldiging gesteld De bestuurder van de ramp- trein die woensdag in het Spaanse Compostela ontspoor de, is in staat van beschuldi ging gesteld. Hij wordt ver dacht van een 'misdaad gerela teerd aan het ongeluk'. Bij het ongeluk kwamen 78 mensen om het leven. Hangbuikzwijnen teisteren dorp België In de Belgische plaats Tessen- derlo heerst een hangbuikzwij- nenplaag. Afgelopen week zijn er 18 gevangen, terwijl dat er normaal maar één per week is. De varkens werden eerst als huisdier gehouden, maar wer den gedumpt, waarop ze flink wat nakomelingen kregen. meer macht toe-eigende dan zijn gehate voorganger Mubarak. De president werd daarnaast ver antwoordelijk gehouden voor een flinke dip in de economie. Na het afzetten van Mursi ging het ineens beter met die econo mie van Egypte. De prijzen zak ten weer enigszins en lange rijen bij benzinepompstations verdwe nen. Niet in de laatste plaats door flinke financiële hulp vanuit de Golfstaten die niks moeten hebben van een regering die wordt geleid door de Moslimbroe derschap. Het Israëlische leger, dat het grootste deel van de Westelijke Jordaanoever bestuurt, zal geen nieuwe vergunningen voor EU- hulpprojecten in het gebied meer verstrekken. Bestaande vergunnin gen worden niet verlengd. Ook wordt het voor EU-personeel moeilijker om vanuit Israël naar de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever te reizen. De ver strekkende Israëlische maatrege len zijn een nieuw hoofdstuk in de steeds hoger oplopende ruzie tussen de EU en Israël over Israëli sche nederzettingen op de Jor daanoever. Zo kondigde de EU vo rige week aan dat Israëlische be drijven in het gebied niet langer in aanmerking komen voor Euro pese subsidies. Eerder meldde de EU te werken aan richtlijnen waardoor producten uit de neder zettingen niet langer vallen onder gunstige handelsverdragen. „De EU is kortzichtig. In Israëli sche fabrieken werken veel Pales- tijnen. Die doen vaak eenvoudig werk en verliezen hun baan als onze producten duurder worden voor de Europese markt", zegt Uri Heilbron, een Nederlands-Israëli sche kolonist uit Shilo, een Joodse nederzetting waar olijfolie wordt gemaakt. „Hier werken we samen met de Palestijnen en nu worden we door de EU gedwarsboomd!" Winkels en banken zijn gesloten, alle buitenlandse vluchten gean nuleerd, na een oproep tot een al gemene staking van de grootste vakbond UGTT. De betogers rie pen gisteren leuzen als: „Weg met de regering van de Moslim broederschap!" Zij houden de isla- mistische regering onder leiding van de Ennahda-partij verant woordelijk voor de moord op de socialistische politicus. Hij werd donderdag voor de ogen van zijn familie doorzeefd met veertien ko gels. Brahmi is vermoord met het zelfde wapen als waarmee in fe bruari een andere oppositiepoliti cus werd vermoord, Chokri Belaid. Dit maakte de Tunesische minister van Binnenlandse Za ken, Lotfi Ben Jeddou, gistermid dag bekend. Ook bij die aanslag schoten twee mannen de politi cus dood toen hij zijn huis verliet, om vervolgens weg te rijden op een motor. De moord op Belaid leidde tot de grootste golf van pro testen in Hinesië sinds de val van president Ben Ali in 2011. De auto riteiten hebben ook al een ver dachte op het oog van de moord op de twee oppositiepolitici. Het gaat om een salafistische hardli ner, ene Boubacar Hakim, aldus de minister. Hakim werd eerder al gezocht op verdenking van smokkel van wapens uit Libië. Hinesië is het enige land waar de Arabische Lente nog een democra tische weg bewandelt, maar de aanslagen vormen een ernstige be dreiging voor de stabiliteit. „Er zijn altijd wel een paar men sen te vinden op Dealey Plaza. Ook na vijftig jaar neemt de inte resse voor deze plek niet af', zegt Pry, webredacteur van de grote re gionale krant Dallas Morning News. Dallas herdenkt in novem ber voor het eerst echt de fatale dag dat president John F. Kenne dy werd doodgeschoten. Er is een ceremonie voor vijfduizend men sen; meer dan twee keer zoveel hebben zich aangemeld voor kaartjes. Groot was de woede in de VS des tijds over wat zich rond Dealey Plaza voltrok. 'Dallas, stad van haat. Dallas, stad van schande.' Dat stond in een van de vele boze brieven die op 23 november 1963, de dag na de moord, werden be zorgd op het stadhuis van de Texaanse metropool. Tot tiental len jaren daarna hebben veel Dallasites zich inderdaad ge schaamd voor hun stad. Lang was er daarom weinig ani mo om de dag te herdenken dat Lee Harvey Oswald zijn schoten loste. Dallas wilde vergeten. Pas een halve eeuw later durft de stad een echte commemoration aan. Op 22 november dit jaar is er in het centrum een herdenkingscere monie. Er zal worden gespeecht, gezongen en gebeden. Daarmee lijkt het roer om, maar dat is schijn. De hele bijeenkomst duurt maar een uur en er mag niet ge sproken worden over de geweld dadige gebeurtenissen, alleen over de nalatenschap van JFK. Dallas wil voorkomen dat ande ren denken dat het hiermee wil scoren. „Dat de stad zichzelf wil promoten met een gedramatiseer de, flashy herdenking van wat zich destijds van minuut tot mi nuut afspeelde", legt Pry uit. Zijn krant besteedt overigens wél - en een jaar lang - aandacht aan 22 november 1963 door middel van persoonlijke getuigenissen, fo to's, filmpjes en een symposium. Pry en zijn collega's merkten dat de generatie die de gebeurtenis- sen destijds in deze stad mee maakte daar nu ook over wil ver tellen. „Het is alsof er met vijftig jaar een mijlpaal wordt gepas seerd. Alsof ouderen eindelijk zin hebben door te geven wat ze er voeren. Voordat het te laat is en om te voorkomen dat jonge men sen de moord op JFK alleen maar gaan zien als een feit zoals de aan slag op Abraham Lincoln. Daar zijn helemaal geen eerstehands er varingen meer van over." Het zwijgen van Dallas had te ma ken met hoe Kennedy was beje gend. Een advertentie in de Dal las Morning News had hem op de ochtend van zijn aankomst nog uitgemaakt voor communist. In pamfletten werd hij als crimineel geportretteerd. De stad had zich vijandig opgesteld. Dat alles werd na de dood van JFK uiteraard op gerakeld. En hoewel honderddui zenden op die 22e november 'Jack' verwelkomden, moesten ze ook verder met het stigma 'de stad die Kennedy vermoordde'. IK HERINNER ME DAT... Geldig op alle autovakanties, zonvakanties, busreizen, rondreizen, fly-drives, cruises, actieve vakanties, singlereizen, stedentrips en meer! KRA5.NL www.kras.nl/summersale ZATERDAG 27 JULI 2013 op het vuur I Aanhangers van de Moslimbroederschap en de afgezette president Mursi komen massaal samen bij de Rabaa al-Adawiya-moskee in de Egyptische hoofdstad Cairo, foto Mohammed Saber/EPA MADRID TESSENDERLO door onze correspondent Jan Franke TEL AVIV - In reactie op de Europe se boycot van producten uit Israëli sche nederzettingen op de Westelij ke Jordaanoever schroeft Israël de samenwerking met de EU in het ge bied stevig terug. Uri Heilbron TUNIS - Duizenden Tunesiërs zijn gisteren de straat opgegaan om te protesteren tegen de moord op de politicus van de oppositie Moha- med Brahmi. door John Jas DALLAS - Elke ochtend als hij naar zijn werk gaat en elke namiddag als hij weer huiswaarts keert, ziet Will Pry ze staan: bezoekers die naar de straat wijzen en naar de omringende gebouwen. Ze pose ren op dat groene heuveltje vlakbij het viaduct. onze website/jfk50 Meer over de moord op Kenne dy in de special Deze krant zoekt lezers die hun herinneringen aan de dag dat JFK stierf met ons willen delen. Voorbeelden van wat we willen weten: waar hoorde u het nieuws en hoe? Luisterde u naar de radio of belde een bekende van u? Wat was uw eerste reactie en die van uw omgeving? Was u goed be kend met de publieke persoon Kennedy. Zijn er familieleden aan wie u moet denken omdat zij ge koppeld zijn aan de herinnering? Wij verloten een pakket waarvan de inhoud herinnert aan JFK, de 35e president van Amerika. Schrijf uw verhaal naar Redactie DPD, postbus 36,6500 DA Nijme gen. Of mail naar B.vanHuet@depersdienst.nl Vanaf VANDAAG t/m MAANDAG 29 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7