naar Stavoren Opeens heb ik de keuze tussen een slecht fietspad en een redelijk ogende betonweg. I choose poor ly, bespot ik mezelf, als ik via de weg beland op het erf van een boerderij pal tegen een dijk. Een harde schreeuw haalt me uit mijn spijtgedachten: „Hey... mot je nog mee?" De veerman maakt met een ruime armzwaai duidelijk waar ik naartoe moet. „Loop maar gewoon over de walkant." Twijfel. Daarvoor moet ik dwars door een voortuin. Ondanks zijn aanmoedi gingen loop ik ongemakkelijk met de fiets op de schouder over een bed violen. Aan de overkant vervolgt de weg naar It Heiden skip. Een gulle zegen aan regen druppels ontvang ik daar als van zelfsprekend. Via het aquaduct bij Galamadam men kruis ik het bekende Elfste dentochttraject. Onder water dus. De gevel van de oude basisschool in Warns is over de volle breedte in barokke krulletters voorzien van: 'De vreze des Heeren is het beginsel der wijsheid.' Stilletjes rijd ik maar weer door. Windkracht 4... nee 5 minstens, op de weg richting Stavoren. Té gen he. Maar daarna op de Sedyk naar Hindeloopen draai ik naar het noorden en geniet volop van de natuurkracht. Workum ver- )opie Huisman Museum in Wor kum, houtzaagmolen in Ijlst. schijnt al snel aan de einder. De heldere routebeschrijving beveelt een omweg aan rond deze stad van ringeloor-aardewerk en Jopie Huisman. Ik negeer het advies. Maar goed ook. De binnenstad is overweldigend. Bolsward laat ik links liggen. Bewust. Want ik weet het allang. Ik kom hier te rug. Met mijn fiets. Maar dan wel op een windstille dag. Coulon Op veel van de stukjes land, de meeste niet groter dan een voetbalveld, staan knotwil gen én, vooral, populieren. Het hout van die laatste werd voorheen gebruikt om ca- membertdoosjes van te maken. Tegenwoor dig veranderen de populieren voorname lijk nog in lucifers en oestermandjes. Er ligt in de Marais mouillé, het natte ge deelte, al met al zo'n 800 kilometer aan slootjes, grachtjes en kanalen. Iets meer dan een derde daarvan is voor de toerist be- wegwijzerd en goed bevaarbaar. Hier, op de weelderige, groene waterwegen, moet ie dere Nederlander zich thuisvoelen. Marais Poitevin ligt, als rust uitademend middel punt, niet ver van publiekstrekkers als de Atlantische kust bij La Rochelle, de educa tieve pretparken Futuroscope en Puy-du-Fou en de romaanse stad Poitiers. Enkele malen fronsen we de wenkbrauwen tijdens het verhaal dat Jean-Jacques ons ver telt. Hij laat ons zien dat je het moeraswa ter daadwerkelijk kunt laten branden, dank zij het methaangas dat zich - door de vele vergane bladeren op de bodem - onder wa ter vormt. En zei hij nou echt dat koning Hendrik IV rond 1600 de hulp van de Ne derlander Humphrey Bradley inriep bij het gevecht met de zee. Bradley, een Nederlan der? Dat blijkt wel degelijk waar te zijn. Bradley is geboren in Bergen op Zoom, zoon van een Engelsman. En gefortuneerd. In het prachtige Maison du Marais Poite vin, in Coulon, leren we dat de tot dijk graaf benoemde investeerder zich liet om ringen door specialisten op het gebied van inpoldering. De Ceinture des Hollandais is het breedste kanaal in het gebied en zorgt voor afwatering richting oceaan. Het is tijd weer aan land te gaan. De buiten lucht maakt hongerig. De schattige Auber- ge de l'Ecluse, gelegen in het gehucht La Sotterie naast de sluisjes in de Sèvre Nior taise, hoort tot de oudste restaurants in het gebied. Er wordt hier voornamelijk met streekproducten gekookt, dus vind je bij zo wel paling als lam witte bonen op je bord. Hotel Le Central in Coulon, van buiten weinig opzienbarends, serveert een uitzon derlijk smakelijk menu. Heel wat minder boers. Beide verwerken de Angélique, in het Nederlands de Grote Engelwortel, in hun toetjes. De Auberge doet het door de perentaart, in Le Central gaat het door het sorbetijs. Er zijn in de streek ook likeurtjes en snoepjes van de Angélique verkrijgbaar. De volgende dag verkennen we een groter oppervlak van het gebied. De beste manier daarvoor is, zonder enige twijfel, een tocht per fiets. Dat weet het Comité Régional du Tourisme van de Poitou-Charentes ook. Er is inmiddels 850 kilometer fietsroute inge tekend, waarvan zo'n 400 kilometer door het natste gebied voert. Vier fietskaarten geven goede routesuggesties. De paden worden goed onderhouden. Dat blijkt ook wel nodig. Fietsen is hier, toege geven, namelijk wel wat anders dan in Ne derland. Als we onze karretjes ophalen bij La Bicyclette Verte, op de weg tussen St. Hi- laire La Palud en Ar^ais, verbazen we ons over het stof op de frames. Zijn ze zo lang niet gebruikt? Huurt hier nooit iemand een fiets? Maar al na enkele kilometers ken nen we de verklaring voor de stoffige fra mes. De fietspaden die ons zijn uitgete kend door eigenaar Pierre Alain Desage wa ren vroeger karrenpaden door het moeras gebied. Dat is even wennen, en er is ook enige concentratie vereist om de kuilen te ontwijken. Door de vele, smalle bruggetjes op onze route, moeten we geregeld van het zadel af. We komen nauwelijks verkeer te gen al duikt zo nu en dan een tractor met stevige boomstammen uit het groen op. Bo vendien lijken sommige weggetjes, omdat het water na de overvloedige regenval in het voorjaar nog wat hoger staat, zomaar te verdwijnen. Geen probleem. Wij Nederlan ders zijn, dat weten ze in de Marais ook, wel gewend het water de baas te zijn. ZATERDAG 27 JULI 2013 REIZEN 15 Wat nog meer? Meer informatie over deze route: www.fietsactief.nl/routevanhetjaar Het prachtige centrum van Ijlst foto www.beleeffriesland.nl Een 'promenade en barque' in een kleine platbodem. Het moerasgebied is ook prima met de fiets te verkennen. Voel je thuis in het moeras MARAIS POITEVIN Sèvre Niortaise Golfvan Biskaje La Sotterie XrfT* I Arqais La Rochelle WAAR EN WAT Met de auto moet je vanaf Utrecht ruim 850 kilometer afleggen om in het moerasge bied van Marais Poitevin te komen. Het moerasgebied in de regio Poitou-Charentes beslaat zo'n 100.000 hectare. Het gebied be staat uit drie gedeelten: het marais dés- sechés (het drooggelegde moeras), het ma rais mouillé (het natte moeras) en het kust gebied de Baie de l'Aguillon. Meer weten over Marais Poitevin, verblijf en bezienswaardigheden? Kijk dan op de (Fran stalige) site www.marais-poitevin.com of op www.atlantische-kust-frankrijk.nl. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63