de eerst Windkracht 4... nee 5 minstens, op weg 14 REIZEN EPj 2 COLOFON And the winner is.... De Zesstedentocht in Sud- west-Fryslan. Route van het jaar volgens de le zers van FietsActief. 'Het is hier prachtig en gevarieerd fietsen.' Wind. Water. Ontelbaar veel zeil boten. Uitgestrekte graslanden, be spikkeld met zwartbont vee. Mo lens. En wind natuurlijk. Had ik de wind al genoemd? Dit land schap is overrompelend. De tocht leidt over smalle, soms onverhar de, kilometerslange fietspaden en verlaten landwegen. Ruisende rietkragen, klotsende golven op schijnbaar eindeloze meren. Rust. Bijna onbegrijpelijk die kalmte op deze vakantiedag. Komt vast door die strakke zuidwester. In startplaats Sneek was er wel volk op de been. Ik nam er iets meer tijd om de markante Water toren te bekijken dan de vorige keer, toen ik daar op het ijs voor bijschoot. Vlak voor Ijlst stop ik bij een eeuwenoude houtzaagmo len. Jammer genoeg is deze nu niet in bedrijf. Zwartbeslijmde boomstammen dobberen voor een schuin oplopende steiger. Mijn verbeelding vult het plaatje aan met gestamp van grofgetande zaagramen en de geur van versge- zaagd hout. Nooit geweten trou wens dat de binnenstad van Ijlst zo aantrekkelijk is. Kijk, een schaatsfabriek! Er is water genoeg. Zoals in Vene tië. Zoals in Nederland. Na de Zuid-Franse-Camargue is Ma rais Poitevin, met 110.000 hecta re, het meest waterrijke gebied van Frankrijk. In de Middeleeu wen begonnen monniken met het bouwen van dijken en provisorische drooglegging, maar pas in de zeventiende eeuw slaagde men er, met Nederlandse hulp, in het gevecht met de zee te winnen. Driekwart van het land, de Marais des- séché, is tegenwoordig bestemd voor land bouw en veeteelt, maar het meest oostelij ke deel is nog altijd moerasachtig. We ver kennen dit haast geheimzinnige terrein, ten zuidwesten van Poitiers per boot én per fiets. Op tal van plaatsen in de Marais kun je een 'promenade en barque' maken. In Coulon liggen de platbodems in een lange rij klaar, in het piepkleine haventje van Ar^ais is het wat authentieker. Je mag zelf varen, met een kano of een lastiger te besturen batai van 15 voet, zo'n 5 meter. Wie wat meer te weten wil komen over de ontstaansgeschie denis, en niet moe wil worden, kan ook een ander laten bomen. Wij kiezen voor Embarcadère Bardet-Huttiers, naast ons prettige van een ecolabel voorziene hotel, Maison Flore in Ar^ais. Jean-Jacques, geboren en getogen in de streek, hanteert handig de pigouille (een lange houten stok) waarmee hij de batai door het water duwt. Ondertussen wijst hij op de wonderen der natuur, op de kan sen én bedreigingen van het in duizenden puzzelstukjes opdeelde gebied. Hier was het vroeger een drukte van be lang. Nog altijd zijn er 9.000 eigenaren. Het exploiteren van een bedrijfje op de kleine, aan alle kanten door water omge ven, percelen is echter allang niet meer zo lucratief Het spreekt vanzelf dat het ver voeren van maximaal drie koeien per keer, ook dat moet namelijk per boot, niet be paald efficiënt is. Het verbouwen van de mojettes, witte bonen, is ook arbeidsinten sief. Bovendien levert de houtbouw allang niet meer zo veel op als voorheen. Een eeuw geleden werden toe risten naar Marais Poitevin ge lokt met de leus: 'het kleine Ne derland'. Later presenteerde het Franse moerasgebied ten zuidwesten van Poitiers zich, met meer succes, als 'het groe ne Venetië'. Voor beide bena mingen valt iets te zeggen. eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Marieke Peters advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggen schap over de redactionele inhoud. Nederlanders zijn dol op ranglijstjes. In De eerste de beste richten we ons op de hoogste regionen van een Ne derlandse ranglijst op toeristisch ge bied. Deze week de mooiste fietsrou te van 2013. door Peter de Groot Welke verkiezing? Waarom winst? Mee eens? door Edward Swier Geluidloos glijdend door een oase van rust op een van de vele waterwegen in Marais Poitevin. foto's Suzanne Laman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62