De Russische auto nome republiek Mordovië zet zich op de kaart. Een lid van Pussy Riot zit er in een werk kamp, Gérard De- pardieu kreeg er een paspoort en Poetin gaf de Mordoviërs het WK-voetbal. 10 SPECTRUM buitenland notpyr60/iy Gérard Depardieu mag zich sinds kort Mordoviër noemen. Ik ben een zwerver Hoe meer de auto bus de 'gevange niszone' inrijdt, des te onheilspel lender het voelt. De bus passeert vier werkkam pen, rijdend door de autonome Russi sche deelrepubliek Mordovië op zo'n 400 kilometer ten zuidoosten van Moskou. Prikkeldraad, hekken, wacht torens en barakken geven de bosrijke omgeving een grimmig karakter. Het zijn de overblijfselen van de beruchte Goelagkampen, die tijdens de Sta- lin-dictatuur werden opgericht en waarvan er nog steeds enkele worden gebruikt. Ze zijn niet meer zo dodelijk als in de Sovjettijd, maar hebben anno 2013 dezelfde functie als strafkamp. De bus rijdt naar Partsa, een dorp met 3.000 inwoners, en stopt bij een halte tegenover kolonie nummer 14, het vrouwenkamp waar Nadezjda Tolo- konnikova verblijft. De activiste van de feministische punkband Pussy Riot werd vorig jaar samen met de an dere groepsleden gevangen genomen nadat ze een lied zongen in de Mos- kouse Christus-Verlosserkerk, waarbij de groep de innige band tussen presi dent Vladimir Poetin en de Rus- sisch-orthodoxe Kerk bekritiseerde. Gevolg: twee leden kregen twee jaar werkkamp wegens 'hooliganisme ge voed door religieuze haat'. Tolokonni- kova belandde in Partsa. „Je komt zeker voor Tolokonnikova", zegt de 64-jarige Fjodor in zijn blote bast voor zijn houten huis. Zijn kip pen scharrelen rond zijn voeten. Ver derop plundert een koe een afvalcon tainer. Vuilnis ligt op de zandpaden. Fjodor werkte als bewaker bij verschil lende kampen in Partsa. Hij wijst om zich heen. „Daar heb je een kamp voor buitenlanders. Dan heb je nog twee vrouwenkampen. De gevange nen maken hier onder meer legerkle- ding. De Sovjet-Unie koos deze loca tie omdat ze niet ver van Moskou ligt. Zo kunnen klanten een bestelling doen en is alles snel in de hoofdstad." Een zucht klinkt uit de mond van Michaïl Nikisjin (25). Hij loopt door het brandschone centrum van Sa ransk, de hoofdstad van Mordovië, 630 kilometer ten zuidoosten van Mos kou. „Dat Tolokonnikova hier zit, is slecht voor het imago van Mordovië. De autoriteiten in Moskou hebben haar bestemming bepaald. Wij hou den ons niet met haar bezig." Nikisjin is vice-directeur Analyse en Informa tie bij de overheid en praat liever over de successen van Mordovië. In Sa ransk komt een stadion voor het we reldkampioenschap voetbal in 2018. De Franse acteur Gérard Depardieu liet zich begin dit jaar in Mordovië in schrijven als Russisch staatsburger na dat het Franse belastingklimaat zijn portemonnee bedreigde: het Russi sche belastingtarief van 13 procent vond hij een stuk vriendelijker. De Russische president Vladimir Poe tin bezocht Mordovië zes keer. Opval lend vaak voor een gebied waar je ge makkelijk aan voorbijgaat. Met ruim vijf maal de grootte van de provincie Noord-Brabant geldt Mordovië als een onderdeurtje in vergelijking met andere Russische regio's. Mijn Russi sche vrienden in Moskou raken niet enthousiast als ik Mordovië noem. De republiek heeft met haar 834.000 inwoners (van wie er 297.000 in Sa ransk wonen) de uitstraling van een slaperige provinciestad. Mordovië is geen economische hoogvlieger, valt in een luxe restaurant in Saransk op te maken uit de woorden van de regio nale minister van Pers en Voorlich ting, Valeri Maresev (42). De regio be schikt niet over olie en gas, legt hij monotoon uit boven zijn soep. De aan wezige industrie levert te weinig op. Een nieuw iet-park moet het gemid delde salaris van 18.000 roebel (424 euro) per maand omhoog krikken. Naast het restaurant nadert de bouw van de nieuwe universiteit zijn vol tooiing. Het Kremlin legde het geld er voor neer. Zonder financiële hulp van uit de hoofdstad komt Mordovië niet ver. Als autonome republiek krijgt Mordovië daarom een financiële bo nus. Ook het archiefmuseum en het theater hebben Moskou als sponsor. In het restaurant kijkt minister Ma resev uit over het strak aangelegde Millenniumplein. Het plein werd vo rig jaar geopend om te vieren dat het Mordovische volk zich duizend jaar geleden bij het Russische rijk schaar de. In Mordovië vormen de Moksja- nen en Erzjanen, klinkend als namen uit de fantasyfilm The lord of the rings, 40 procent van de bevolking. Naast 53 procent Russen en 5 procent Tataren. Het levert opnieuw punten op bij Moskou. „Europa spreekt ons graag aan op mensenrechtenschendingen", merkt Maresev op. „Mordovië laat zien dat verschillende nationaliteiten kunnen samenleven en dat Moskou ie dereen de ruimte geeft." Mede daarom kreeg Saransk een paar WK-wedstrijden toegewezen, zegt Vladimir Nazorov (42), redacteur van een overheidssite tijdens-een wande ling door Saransk. „Het WK is een ge schikt podium om het multi-etnische Rusland aan de wereld te laten zien." Met volkeren die vasthouden aan tra dities. Daarom voelt Depardieu zich hier ook thuis, denkt Nazorov. „Euro pa is te liberaal. Mordovië blijft trouw aan conservatieve waarden." Wat ook helpt, is een sterke band met Moskou. Nikolaj Merkoesjkin, die vo rig jaar mei na bijna zeventien jaar ver trok als premier (en daardoor tevens staatshoofd) van Mordovië, wist de weg naar het Kremlin te vinden. Hij en Poetin zijn politieke partners. Mer koesjkin is een van Poetins effectieve managers die van bovenaf alles contro leren. Hij rekende af met de chaos na de val van de Sovjet-Unie en bracht Mordovië asfalt, openbaar vervoer en gasaansluitingen, benadrukt Maresev. Dat straalt af op Poetin, meent de mi nister. Poetin haalde opvallend hoge scores in Mordovië tijdens de presidentsver kiezingen vorig jaar. Hij won 87 pro cent van de stemmen. Dat riekt vol gens critici naar fraude. Maresev spreekt dat tegen. „Dan moet de oppo sitie met bewijs komen en naar de rechter stappen. Maar niemand kon iets vinden. Poetin geniet het vertrou wen van de Mordoviërs. De 54-jarige dakloze docente Klara Sjisjkina, met een maandinkomen van omgerekend 165 euro, twijfelt wél aan de uitslag. „In '96 waren hier vrije verkiezingen. Toen wonnen de com munisten. We werden de rode zone genoemd en daar zou niets meer van over zijn?" Ze zit op een bank in haar tuin. Tegenover haar ligt huisraad on der een zeil. Een ijskast staat op het gras, daarachter de tent waarin Sjisjki na slaapt. Ze is haar huis uitgezet. Ten behoeve van het WK-voetbal Het paradepaardje van Poetin door Floris Akkerman Moskou RUSLAND MORDOVIË Dakloos docente Klara Sjisjkina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58